تحریم های جدید آمریکا بی تاثیر بر نظام مالی ایران

0
۱۹۲ بازدید

مرتضی ابراهیمی

در اولین روز معاملاتی هفته تمام بازار ها با تاثیر پذیرفتن از تحریم کامل سیستم بانکی با سبز پوشی کار خود را آغاز کردند.

به گزارش جهان اقتصاد، در شامگاه پنج شنبه آمریکا کلیه سیستم بانکی را تحریم کرد تا مبادلات تمامی شرکت های ایرانی با خارج نابود شود. در واکنش به این موضوع، با شروع بازار ها در اولین روز هفته نشان داد که تمام بازار ها با سبز پوشی کار خود را آغاز کرده اند.

در بین بازار ها، بازار سرمایه کمترین رشد را تجربه کرد و فقط هفت صدوم درصد تقویت شد. همچنین نرخ دلار با رشد ۲.۵ درصدی در جایگاه دوم ایستاد، اما رشد نرخ دلار همچنان نتوانسته است مقاومت ۳۰ هزار تومانی را رد کند.

قیمت سکه طلا نیز بیشترین رشد را تجربه کرد. سکه با رشد ۵.۳۰ درصدی (۷۷۵ هزار تومان رشد) وارد کانال ۱۵ میلیون تومانی شد.

در بازار سرمایه گروه بانک بدون توجه به تحریم های جدید آمریکا، شروع معاملات هفتگی خود را با قدرت آغاز کرد و توانست ۲.۲۹ درصد رشد کند. بدین ترتیب می توان گفت که فعالان بازار سرمایه به این نتیجه رسیده اند که تحریم های جدید آمریکا هیچ تاثیری بر بانک های کشورمان نداشته است.

برخی کارشناسان اقتصادی بر این با ورند که نهاد های مالی کشورمان از قبل تحریم شده اند. آنچه که امروز از تحریم های جدید سخن به میان می آید، تکرار همان تحریم های گذشته است. به همین دلیل این تحریم ها تاثیری بر بانک های کشورمان نداشته است.

از طرف دیگر هم اکنون سود سازی بانک های کشورمان مورد توجه فعالان بازار سرمایه قرار گرفته است، چرا که بانک ها مجوز تسعیر ارز با نرخ بالا را دریافت کرده اند و به زودی شاهد افزایش سرمایه بانک ها از محل سود ناشی از تسعیر ارز خواهیم بود.

لازم به ذکر است که در روز شنبه اکثر نماد های بانکی سبز پوش بودند و تنها نماد قرمز پوش نماد «وخاور» بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=116893