تحریم معادن ایران بی‌تاثیر است

0
۲۲۵ بازدید

گروه تولید-به گفته معاون وزیر صمت، با توجه به اینکه در عین تامین نیاز بازار داخل، توانسته‌ایم در شش ماهه ابتدایی سال جاری معادل کل سال گذشته صادرات مس داشته باشیم،بنابراین تحریم‌های معدنی در ایران بی‌تاثیر بوده است.

​​​​به گزارش جهان اقتصاد، خداداد غریب‌پور در حاشیه مراسم رونمایی از «سامانه جامع مالی شرکت صنایع ملی مس ایران»، در جمع خبرنگاران گفت: با توجه به اینکه اوضاع و شرایط برای مس ایران خوب است، ۳۱۰ میلیون یورو پروژه در این صنعت تا شب عید افتتاح خواهد شد. یک میلیارد و ۸۰۰ میلیون یورو و ۱۳ هزار میلیارد تومان پروژه نیز  آماده افتتاح است که این اتفاقات خوبی در حوزه صنایع مس به شمار می‌رود. بنابراین چشم انداز ما در درازمدت برای سرمایه‌گذاری در صنعت مس مثبت بوده؛ چراکه این فضا به شدت در حال رونق بوده، پروژه‌های بسیاری را در دست اجرا دارد و طرح‌های متعددی نیز برای آینده این صنعت تعریف شده است.

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: امروز به همت شرکت ملی صنایع مس ایران، قیمت‌های تمام شده از معدن تا محصول نهایی را می‌توان رصد کرده و وضعیت را به لحاظ انبارداری مورد بررسی قرار داد. در قالب سامانه جامع مالی که از سوی ملی مس طراحی شده، می‌توان ارتقای شفافیت را هم در کنار سرمایه‌گذاری‌ها شاهد بود.

وی با تاکیر بر اینکه تحریم صنعت مس در ایران شکست خورده است، تصریح کرد: در شرایط تحریمی که دو بار بخش معدن کشور، از سوی آمریکا در فهرست تحریم‌ها قرار گرفت، توانستیم در شش ماهه ابتدای سال ۹۸، معادل کل سال گذشته، صادرات مس داشته باشیم، پس تحریم این صنعت در ایران معنا نداشته و تاثیرگذار نبوده است. بخش معدن و صنایع معدنی ایران در حال حاضر کاملا پیشتاز در حوزه ارزآوری حرکت کرده و اکتشافات در معادن نیز در کنار صادرات وارد عمل شده است.

به گفته رییس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، در رابطه با تغییر در عوارض صادراتی بخش‌های مختلف معدنی، با توجه به مازاد تولیدی که در کشور در زمینه کنسانتره مس نسبت به مصرف وجود دارد، توانایی صادرات کاملا همزمان با تأمین بازار داخل وجود داشته و نظر وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز برای تغییر عوارض صادرات این محصول نیز فراهم است.

برنامه‌ریزی وی همچنین گفت: امسال پروژه اسید سولفوریک برای تولید ۶۱۰ هزار تن اسید با سرمایه گذاری ۱۱۰ میلیون یورویی در این بخش به بهره‌برداری رسید.

وی یادآور شد: امسال چهار هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان طرح‌ها و پروژه‌های مختلف در واحد های مرتبط به سازمان توسعه و نوسازی معادن وصنایع معدنی ایران ( ایمیدرو) افتتاح و به مدار تولید متصل خواهند شد.

به گفته رییس هیات عامل ایمیدرو، طرح یکپارچه سازی سیستم های اطلاعاتی مس قدرت تصمیم گیری مدیریت را در این بخش ارتقا می بخشد و شفاف سازی از معدن تا محصول و قیمت تمام شده فراهم می سازد و علاوه براین شرکت خود را آماده تصمیم گیری سریع و چابک می کند.

غریب پور احتمال داد که یکی از دستاوردهای تحریم، اینکه نیازمندی‌ها را باز شناسیم و بر پایه نیاز خود تطبیق وضعیت پیدا کنیم و اکنون در مس با این اقدام،سبب خودباوری جوانان با استعداد و شفاف سازی عملکرد شده است.

وی اضافه کرد: اکنون بازدهی و سود در صنعت مس، موجب سرمایه‌گذاری در مجموعه می شود و رونق توسعه را بدنبال خواهد داشت.

رییس هیات عامل ایمیدرو گفت: امروز در صنعت مس علاوه بر برنامه ریزی برای رشد تولید، در توسعه اکتشافات و اکتشافات تکمیلی گام های ارزنده ای برداشته شده و این امر در منطقه سونگون ( آذربایجان شرقی)، سرچشمه (کرمان) و نیز در سیستان دنبال می شود که نتایج روشنی به همراه خواهد داشت.

**برنامه‌ریزی برای دستیابی ایران به رتبه هفتم تولید مس جهان

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران هم در این آئین گفت: ایران در تولید مس دارای رتبه هشتم جهان است که با توسعه اکتشافات به رتبه هفتم خواهیم رسید.

اردشیر سعدمحمدی در خصوص صنعت مس، مشکلات و راهکارهای حل آن تصریح کرد:  برنامه اکتشافی شرکت ملی مس به شکل جدی‌ ادامه دارد و ما در حین استخراج عملیات اکتشاف را هم انجام می‌دهیم.

وی افزود: ایران با تولید ۳۴.۵ میلیون تن مس محتوای خالص، رتبه هشتم جهان را داراست که با توسعه اکتشافات به رتبه هفتم می رسیم.

وی با اشاره به ذخایر بالای مس در کشور گفت: در سه منطقه سونگون، میدوک و سرچشمه ذخایر خوبی برای اکتشاف داریم. در حال حاضر ذخایر معدنی سونگون به بیش از یک میلیارد و ۲۰۰ میلیون تن افزایش یافته و ذخایر معدن مس میدوک نیز به بیش از ۵۰۰ میلیون تن افزایش یافته است.

سعدمحمدی درباره کیفیت مس ایران توضیح داد: کیفیت مس ایران از انواع مس تولیدی در دنیا بهتر است و ما قادریم مس با کیفیت ۹۹.۹۹۹ پی‌پی‌ام را هم تولید کنیم که در صنایع‌های تک به کار می‌رود و مشتریان خاص خود را دارد.

وی افزود:  تولید مس در کشور در سال جاری ۱۰ درصد بیش از سال گذشته و ۱۵ درصد بیشتر از برنامه ریزی قبلی بوده است.

وی تاکید کرد: ظرفیت تولید ذوب مس تا پایان سال ۹۸ به ۴۰۰ هزار تن ارتقا پیدا می‌کند که ۱۲۰ هزار تن آن در واحد خاتون آباد و ۲۸۰ هزار تن در واحد سرچشمه است. سال آینده هم ۱۰۰ هزار تن در سونگون ذوب مس خواهیم داشت که به ظرفیت ذوب مس کشور افزوده خواهد شد و به ۵۰۰ هزار تن می رسد.

سعدمحمدی تشریح کرد: در حال حاضر تمام ظرفیت مورد نیاز داخل را از طریق بورس کالا تامین و تفاوت عدم نیاز داخل را صادر می‌کنیم.

وی با تاکید بر اهمیت صنعت مس در آینده افزود: در ۱۰ سال آینده ۳۰ درصد خودرو‌های جهان الکتریکی خواهند شد که نیاز بیشتری به مس خواهند داشت.

وی با اشاره به جایگاه هفتم ایران در تولید مس گفت: ما در سال‌های گذشته ۲۲.۵ میلیون تن ذخیره مس خالص داشتیم که با اکتشافات جدید توانستیم جایگاه هشتم دنیا را حفظ کنیم.

وی ادامه داد: در حال حاضر ۳۴.۵ میلیون تن مس خالص در کشور داریم و ذخایر ما ۴.۱۵ درصد ذخایر جهان است که با روند اکتشافات امیدواریم به زودی به رتبه هفتم دست پیدا کنیم.

مدیرعامل شرکت ملی صنایع مس ایران درباره داخلی سازی در صنعت مس توضیح داد: در بخش ساخت، بیشتر قطعات داخلی سازی شده است. از ۱۰۹۲ قطعه‌ای که در سال جاری برای داخلی سازی هدف گذاری شده ۳۹۰ قطعه را داخلی سازی کرده ایم و  مابقی هم در مرحله مهندسی معکوس هستند.

وی تصریح کرد: در بخش های دیگر مثل کنسانتره هم با ایمیدرو و صنعتگران هماهنگ هستیم تا داخلی سازی صورت گیرد. در بخش تجهیزات خاص کوره‌های آجر نسوز هنوز در قسمت‌هایی وابسته هستیم، اما در بحث دانش ما چیزی کم نداریم و با برگزاری همایش‌ها و آموزش‌های مدام تلاش می‌کنیم دانش همکاران را به روز نگه داریم.

وی تاکید کرد: طی مدت یک ماه و نیم آینده ۴۵۰۰ میلیارد تومان طرح در حوزه مس افتتاح خواهد شد که با افتتاح این طرح ها  ۲ میلیارد تن به ذخایر اضافه می شود.

سعد محمدی ادامه داد: استراتژی ما سرمایه گذاری برای تولید بیشتر کنسانتره است. در حال حاضر ۱۸۵ میلیون تن عملیات معدنی در کشور انجام می شود که ۵۱ میلیون تن  ماده معدنی اکتشاف می شود.

وی افزود: ما می خواهیم عملیات معدنی را ارتقا دهیم تا در بخش کنسانتره و تولید مس در کشور ارتقاء یابیم و اشتغال‌زایی افزایش یابد.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103458