تحریم فرصتی برای ساخت پتروشیمی‌ها در داخل

0
۴۵۸ بازدید

ارز حاصل از فروش نیز در ۹ ماهه امسال ۱۳۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سه برابر شده است و ۹۷ درصد این ارز را نیز به سامانه نیما فروخته‌ایم.

ارز حاصل از فروش نیز در ۹ ماهه امسال ۱۳۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سه برابر شده است و ۹۷ درصد این ارز را نیز به سامانه نیما فروخته‌ایم و در حال حاضر ما از تحریم‌ها فرصت بسازیم و ساخت داخل تقویت شود به طوری که در حال حاضر ۸۰ درصد کاتالیست موردنیاز را و همچنین قطعات هایتک در حوزه آتش نشانی را از تولیدات داخل استفاده می کنیم.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، حسن نشان زاده، مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند، در نشست خبری در جمع خبرنگاران با بیان اینکه پتروشیمی اروند یکی از بزرگترین زنجیره‌های تولید کلر در دنیا است اظهار داشت: از سال ۲۰۰۳ که ما تولید خود را آغاز کردیم جزؤ بزرگترین مجتمع‌های تولیدکننده کلر هستیم و اکنون در بین ۱۰ مجتمع بزرگ تولیدکننده کلر دنیا قرار داریم.

وی افزود: ما اکنون کلر مجتمع‌های اروند، غدیر، خوزستان، کارون، و پی وی سی بندر امام را تولید می‌کنیم.

مدیرعامل شرکت پتروشیمی اروند با بیان اینکه ما ظرفیت تولید ۵۸۵ هزار تن در سال را داریم گفت: بخشی از پی وی سی تولید شده برای صادرات و بخشی نیز به مصرف دا خل می‌رسد.

وی با بیان اینکه با توجه به متفاوت بودن فرایند تولید واحدهای کلر و تکنولوژی هایتک آنها نیاز به پایش و نگهداری مداوم دارند خاطرنشان کرد: این موضوع باعث طولانی شدن پروژه شده و منجر به این شد که روند تولید کلر در اروند نزولی شود و اما در سه سال گذشته ما آن را به عنوان تهدید تلقی کردیم و در صدد حل آن برآمدیم زیرا منجر به از دست رفتن ظرفیت ۵۰۰ هزار تنی پی وی سی می‌شد بنابراین اولین برنامه ما این بود که یک برنامه‌ریزی درازمدت ۱۵ ساله در نظر گرفتیم و اکنون میزان تولید  کلر را که زمانی ۶۰ درصد بود به بالای ۸۵ درصد رساندیم.

وی با اشاره به برنامه نوسازی واحدهای هایتک خاطرنشان کرد: در سال ۹۹ زنجیره تولید کلر در اروند به عنوان سال طلایی بوده است.

وی با اشاره به تعمیرات و نوسازی مجتمع تا سال ۱۴۰۱ یادآور شد: این پروسه نوسازی منجر به این شده که پنج تا هشت سال آینده تجهیزات بیمه باشند.

وی با اشاره به استفاده از محصولات تولید داخل در روند نوسازی گفت: تاکنون تجهیزات ما از اروپا و هند و چین تامین می‌شد اما به دلیل تحریم به سمت استفاده از تولیدات داخل رفتیم و نزدیک دو سال است که از محصولات داخلی استفاده می‌کنیم و تا پنج سال آینده از واردات بی‌نیاز می‌شویم.

نشان‌زاده با بیان اینکه ۹۵ درصد کلر مورد نیاز کشور از پتروشیمی اروند تامین می شود افزود: این محصول در صنایع نفت و گاز، پتروشیمی و آرایشی و بهداشتی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه ما به دنبال توسعه کارخانه پی وی سی این مجتمع هستیم گفت: ما در حال حاضر پنج هزار میلیارد تومان سود انباشته داریم سود بدون مالیات ما هشت هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان و رقم سود با مالیات ۶ هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان است.

وی با اشاره به روند تولید و افزایش آن در سال جاری گفت: ما در سال ۹۹ بالاترین رکورد تولید را که رقم دو میلیون و ۵۰هزار تن است بعد از ۱۰ سال داشتیم که این رقم در سال جاری نسبت به مدت مشابه سال قبل شش درصد افزایش یافته است.

مدیرعامل پتروشیمی اروند ادامه داد: ارز حاصل از فروش نیز در ۹ ماهه امسال ۱۳۰ میلیون دلار بوده که در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته سه برابر شده است و ۹۷ درصد این ارز را نیز به سامانه نیما فروخته‌ایم.

وی گفت: بیش از ۷۰ درصد محصولات تولیدی ما در داخل به فروش می‌رسد و ۳۰ درصد نیز که شامل کاستیک و پی وی سی است صادر می‌شود.

وی بااشاره به تمرکز پتروشیمی اروند در استفاده از محصولات دانش بنیان داخلی یادآور شد: این مساله باعث شده که ما از تحریم‌ها فرصت بسازیم و ساخت داخل تقویت شود به طوری که در حال حاضر ۸۰ درصد کاتالیست موردنیاز را و همچنین قطعات هایتک در حوزه آتش نشانی را از تولیدات داخل استفاده می کنیم.

نشان زاده پتروشیمی الماس را یکی از ابرپروژه‌های هلدینگ خلیج فارس عنوان کرد و افزود: ما سهامدار این پروژه هستیم قرار است در بندر ماهشهر احداث شود و یک میلیون و ۲۶۰ هزار تن تولید اولفین داشته باشد تمام تلاش ما این است که در مدت زمان خودش به بهره برداری برسد.

وی با بیان اینکه ما تنها تولیدکننده مواد اولیه صنایع چرم کشور هستیم گفت: در حال حاضر در منطقه ظرفیت ۱.۲ میلیون تنی پی وی سی وجود دارد اما ما به خاطر مشکلات تحریم بازاری مثل ترکیه که نیاز پی وی سی خود را از آمریکا و اروپا وارد می‌کند این محصول را با قیمت ۸۰۰ دلار به فروش می‌رسانیم در حالی این محصول در این بازار با نرخ هزار دلار به فروش می‌رسد.

وی درباره حضور اروند در بورس گفت: انتخابات سال ۹۸ باعث شد سهامدار اجازه ندهد که به بورس برویم مااکنون پتانسیل سودآوری بالایی داریم و زمانی به بورس می‌رویم که بتوانیم سهم بزرگی را از بازار بگیریم.

وی درباره تاثیر حذف ارز ۴۲۰۰ در قیمت تمام شده محصولات گفت: ارز ۴۲۰۰ روی کالاهای اساسی و فوق اساسی تاثیر گذاشته خوراک مورد نیاز ما با ارز مبادله‌ای و فروش ارز نیمایی بوده است.

وی درباره تاثیر توافق در مذاکرات وین بر افزایش رقم صادرات گفت: ما در زمان تحریم درجا نزدیم تداوم تولید ادامه دارد و برنامه ما تکمیل زنجیره پایین دست است و مکلفیم که نیاز داخل را تامین کنیم. برهمین اساس رقم صادرات ما به همان میزان ۳۰ درصد کفایت می‌کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=169072

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here