تحریم‌های ایران تا ۲ ماه دیگر برداشته می‌شود

0
۲۶۶ بازدید

بلومبرگ طی گزارشی نوشت: بر اساس روندی که تکنسین ها در حال برچیدن تجهیزات هسته ای از تاسیسات غنی سازی ایران هستند، تحریم های نفتی و بانکی علیه ایران این کشور ممکن است در اواسط ماه ژانویه برداشته شود.

به گزارش تسنیم به نقل از بلومبرگ، بر اساس روندی که تکنسین ها در حال برچیدن تجهیزات هسته ای از تاسیسات غنی سازی ایران هستند، تحریم های نفتی و بانکی علیه این کشور ممکن است در اواسط ماه ژانویه برداشته شود.

بر اساس گزارشی که آژانس بین المللی انرژی اتمی روز چهارشنبه منتشر کرده، ایران ۴ هزار و ۵۳۰ سانتریفیوژ را در طی ۲۸ روز منتهی به ۱۵ نوامبر جمع آوری کرده، یعنی هر روز ۱۶۲ ماشین سانتریفیوژ. بر اساس سرعت کار فعلی، ایران احتمالا خواهد توانست تا ۱۲ ژانویه تعهدات خود بر اساس برجام را انجام دهد.

رابرت گلی، مهندس هسته ای و از مسئولان سابق آژانس بین المللی انرژی اتمی گفت: «دلیلی ندارد که ایرانی ها نتوانند با همین سرعت کار را ادامه دهند.»

بر اساس توافق منعقده، ایران باید تعداد سانتریفیوژهای نصب شده خود را از حدود ۱۹ هزار به ۵ هزار و ۶۰ مورد کاهش دهد. به محض اینکه بازرسان آژانس تایید کنند که ایران به تعهدات خود عمل کرده، تحریم های نفتی و بانکی لغو خواهند شد.

به گفته دو دیپلمات مطلع، آژانس بر تمام مراحل جمع آوری سانتریفیوژها نظارت دارد. آنها افزودند، آژانس در حال ثبت شماره سریال هر ماشینی است که جمع آوری می شود، تا اطمینان حاصل کند که چیزی از قلم نخواهد افتاد.

قبل از اینکه تحریم ها برداشته شود، ایران باید حدود ۸ هزار کیلو گرم (۱۷ هزار و ۶۰۰ پوند) اورانیوم غنی شده خود را چه از طریق ارسال به یک کشور دیگر و چه از طریق رقیق سازی، امحا نماید. هسته راکتور اراک نیز باید از کار انداخته شود.

آژانس بین المللی انرژی اتمی در گزارش ۲۲ صفحه ای خود اعلام کرده که انجام فعالیت های آماده سازی مرتبط با راستی آزمایی و نظارت بر اجرای تعهدات مرتبط با هسته ای ایران را آغاز کرده است.

دیپلمات ها گفتند، آژانس در حال نصب تکنولوژی های مونیتورینگ از دور است و هر زمان که ایران آمادگی داشته باشد، برای اجرای تعهدات خود آماده خواهد بود.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=19282