کد خبر: 43743
تاریخ انتشار: ۱۰ آبان ۱۳۹۵
گروه : هفت جهان

تحرکات مثبت در بازار بورس انرژی

تحرکات مثبت در بازار بورس انرژی

به گزارش گروه خبر و تحلیل بازار برق کارگزاری مبین سرمایه در معاملات امروز دوشنبه  در بازار برق بورس انرژی ۷۵ مگاوات برق به ارزش ۶۵۱ میلیون و ۶۰۰  هزار ریال مورد معامله قرار گرفت که نسبت به روز معاملاتی گذشته با کاهش همراه بوده است.

میانگین وزنی قیمت (میانگین وزنی کل معاملات بارپایه روزانه نماد‌های معامله شده در بازار برق بورس انرژی) در معاملات امروز اندکی شیب صعودی به خود گرفت و رشد ۰٫۶ درصدی را به ثبت رساند.

۱

نمودار میانگین وزنی قیمت:

همانطور که در نمودار میانگین وزنی قیمت مشاهده می‌شود؛ روند باثبات قیمت در روزهای گذشته در معاملات امروز همزمان با واریز اعتبار جدید به حساب خریداران، اندکی شیب صعودی به خود گرفته و افزایش ۲,۰۰۰ ریالی را به ثبت رسانده است.

امروز در بازار برق بورس انرژی، با توجه به تأمین نقدینگی شرکت‌های توزیع نیروی برق، حجم  سفارش‌ها در دو سمت عرضه و تقاضا افزایش داشت اما اختلاف قیمت پیشنهادی خریداران و فروشندگان مانع از افزایش حجم و ارزش معاملات شد و تنها در دو سررسید از نمادهای بار پایه معاملات به انجام رسید.

۲

۳

آمار معاملات امروز به تفکیک نماد‌های معاملاتی:

 

 ۴

 

 

بررسی روند نماد ۱۳۹۵۰۸۱۶ :

نمودار زیر روند قیمت در نماد بارپایه ۱۳۹۵۰۸۱۶ را نشان می‌دهد. همانطور که مشاهده می‌شود قیمت در طول دوره روندی باثبات در محدوده ۳۶۰,۰۰۰ ریال داشته است.

روند سال گذشته این نماد همانطور که در تصویر مشاهده می شود؛ روند کلی قیمت در طول دوره صعودی بوده و در انتهای دوره در قیمت ۴۰۰,۰۰۰ ریال به کار خود پایان داده است.

در این نماد تا به امروز ۵۵  مگاوات برق مورد معامله قرار گرفته است که بیشترین حجم معاملات مربوط به معاملات ۰۹٫۰۸٫۱۳۹۵ با ۵۰  مگاوات می‌باشد.

۵

روند نماد ۱۳۹۴۰۸۱۶ (روند قیمتی نماد فوق در سال گذشته) :

۶