تجربه دور زدن مصوبه از سوی دولتی‌ها

0
۴۶۱ بازدید

پیشنهاد خام وزارت صنعت برای ممنوعیت واردات ۱۳ ردیف محصول نساجی

صنعت نساجی این روزها در حالی با مشکلاتی مانند رکود بازار، فرسودگی ماشین‌آلات و کمبود نقدینگی دست و پنجه نرم می‌ کند که وزارت صنعت با یک دستورالعمل ناشیانه سعی در حمایت پفکی از این صنعت دارد.

اخیراً دفتر صنایع نساجی و پوشاک وزارت صنعت در نامه‌ای به تشکل‌های خصوصی فعال در صنعت نساجی، از آنها در مورد ممنوعیت ثبت سفارش و واردات ۱۳ قلم محصول نساجی نظرخواهی کرده است.

بر این اساس، در نامه وزارت صنعت در خصوص کالاهای دارای ظرفیت کافی تولید داخل برای ایجاد ممنوعیت در ثبت سفارش و واردات، فهرست پیشنهادی شامل ۱۳ ردیف کالای نساجی ارائه شده است.

در فهرست وزارت صنعت محصولاتی شامل انواع پتو، انواع پوشاک، روسری، جوراب و حوله آماده، انواع چرم و محصولات چرمی، انواع فرش ماشینی، انواع موکت و کف‌پوش، انواع گونی و چتایی‌ پلی‌پروپیلن و انواع کفش دیده می‌شود.

همچنین در این فهرست انواع پارچه مورد مصرف در صنایع نساجی و سایر صنایع، انواع نخ سیستم پنبه‌ای، انواع نخ فیلامنت پلی‌استر، انواع الیاف مورد مصرف در صنایع نساجی و سایر صنایع، پنبه هیدروفیل و همچنین انواع منسوجات بی‌بافت مورد استفاده در صنایع نساجی و سایر صنایع نیز وجود دارد.

ارسال این نامه به تولیدکنندگان و فعالان صنعت نساجی باعث اعتراض آنها شد و در مرحله بعد، وزارت صنعت در اصلاحیه‌ای اعلام کرد که این ممنوعیت در مورد خرید شرکت‌ها و سازمان‌های دولتی لحاظ می‌شود و شامل تمام واردات نخواهد شد.

در همین راستا دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک با اعلام اینکه دستگاه های دولتی با دور زدن قانون ممنوعیت ورود محصولات نساجی را رعایت نمی کنند، گفت: وزارت صنعت برای حمایت از تولید به ویژه بخش نساجی نباید این تصمیم ها را بگیرد.

محمد یکتا در گفت وگو با تسنیم، با بیان اینکه پس از دریافت این نامه ما انتقاداتی را به این پیشنهاد مطرح کردیم، افزود: وزارت صنعت بعداً در قالب اصلاحیه‌ای اعلام کرد که این ممنوعیت شامل دستگاه‌های دولتی بوده و شرکت های خصوصی را در بر نمی‌گیرد.

دبیر اتحادیه تولید و صادرات نساجی و پوشاک اضافه کرد: تجربه ثابت کرده اینگونه تصمیم ها اصلاً نتایج مثبتی نخواهد داشت. زیرا دستگاه های دولتی در صورت نیاز اقلام خود را از طریق شرکت های خصوصی وارد می کنند به نحوی که با دور زدن قانون این مصوبه را رعایت نمی‌کنند.

یکتا با اعلام اینکه هنوز این پیشنهاد به مرحله اجرا نرسیده است، گفت: به نظر می‌رسد وزارت صنعت برای حمایت از تولید به ویژه بخش نساجی به جای اینگونه تصمیم‌ها سیاست مناسبی برای کمک به این صنعت به کار گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36219