کد خبر: 180422
تاریخ انتشار: ۰۲ خرداد ۱۴۰۱

تجارت ایران و عمان سال گذشته ۵۳ درصد رشد کرد

تجارت ایران و عمان سال گذشته ۵۳ درصد رشد کرد

  • به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، روح الله لطیفی در آستانه سفر رئیس جمهور به عمان در خصوص تجارت غیر نفتی دو کشور گفت: تجارت غیر نفتی ایران در سال ۱۴۰۰ با کشور عمان چهار میلیون و ۱۹۰هزار تن کالا به ارزش یک میلیارد و ۳۳۵میلیون و ۵۰۰هزار دلار بود که نسبت به سال قبل ۲۷درصد در وزن و ۵۳درصد در ارزش افزایش داشته است.

وی افزود: سهم صادرات ایران به عمان از این میزان تجارت  دو میلیون و ۲۸۳هزار تن کالای ایرانی  به ارزش ۷۱۶میلیون دلار بود که با رشد ۱۴درصدی در وزن و ۶۳درصدی در ارزش همراه بوده است.

لطیفی در خصوص واردات از عمان توضیح داد: واردات کشورمان از عمان هم یک میلیون و ۹۰۷هزار تن کالا به ارزش ۶۱۹میلیون و ۵۰۰هزار دلار بود که ۴۹درصد در وزن و ۴۳درصد در ارزش افزایش داشته است.

سخنگوی گمرک در خصوص مهمترین اقلام صادراتی ایران به عمان گفت:  قیر، اوره، محصولات آهنی، میوه و تره بار، مصالح ساختمانی، خشکبار، مواد غذایی، شیرینی و شکلات و لوازم خانگی از مهمترین اقلام صادراتی ایران به عمان در سال ۱۴۰۰بود.

وی در خصوص مهمترین کالاهای وارداتی  از عمان هم توضیح داد:  ذرت، زغال سنگ، روغن و دانه های روغنی، گندم، جو، ماشین آلات صنعتی، ماشین آلات راه سازی، مواد معدنی تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی، کاغذ و مقوا و لوازم یدکی از مهمترین کالاهایی بود که از سوی شرکای عمانی خریداری شد و به کشورمان وارد شد.

وی لطیفی در ادامه گفت: صادرات به عمان در فروردین ماه امسال هم ۱۷۶هزار و ۲۰۳تن به کالا به ارزش ۷۴میلیون و ۳۹۰هزار و ۲۹۶دلار که بود که نسبت به فروردین سال قبل با وجود کاهش ۷درصدی در وزن رشد ۱۰۳درصدی در ارزش داشته است.

سخنگوی گمرک در پایان گفت: واردات از عمان هم در فروردین امسال ۴۱هزار و ۳۲۸تن کالا به ارزش ۳۶میلیون و ۷۷۳هزار و ۸۶۶دلار بود که نسبت به مدت مشابه رشد ۲۹درصدی در وزن و ۱۴۳درصدی در ارزش داشته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.