کد خبر: 745
تاریخ انتشار: ۱۵ فروردین ۱۳۹۳

تبعات هدفمندی بر تالار حافظ

تبعات هدفمندی بر تالار حافظ

گروه بازارسرمایه :  مدیر عامل شرکت بورس ابراز امیدواری کرد سال ۹۳ سالی خوب برای پذیرش ها و عرضه های اولیه سهام باشد.
حسن قالیباف اصل با ارایه گزارشی از عملکرد بورس تهران در سال گذشته عنوان کرد: بازار سرمایه به عنوان مرجعی برای جمع آوری نقدینگی های کوچک و خرد اقشار مرم و تخصیص آن در فعالیت های مولد اقتصادی همواره در اقتصادهای پیشرفته دنیا از جایگاه ویژه ای برخوردار بوده و روند حرکتی آن ارتباط معنی داری با روند پیشرفت و رشد اقتصادی کشورها داشته است .
مدیر عامل شرکت بورس و اوراق بهادار تهران افزود: بازار سرمایه ایران در سال ۹۲ شاهد عملکردی بی نظیر و پر رونق در بورس تهران بود که از افزایش نقد شوندگی بازار سهام حکایت داشت.در سال ۹۱ در حالی ارزش بازار سهام با ثبت رکورد تاریخی ۲۶ هزار میلیارد تومانی روبرو بود که در سال ۹۲ این رقم با رشد چهار برابری از ۹۵ هزار میلیارد تومان هم فراتر رفت که خود نشاندهنده رشد نقدشوندگی در بازار سهام است.
سال طلایی بورس تهران
وی در ادامه با اشاره به آمار معاملات خرد و بلوک سهام در سال ۹۲ گفت: در سالی که گذشت معاملات عادی سهام در بورس تهران با رشد ۷۳ درصدی نسبت به سال ۹۱ همراه شد. در عین حال تعداد دفعات معاملات در سال ۹۲ از ۱۷ میلیون دفعه عبور کرد در حالیکه در مدت مشابه سال قبل از آن این رقم بالغ بر پنج میلیون دفعه خرید و فروش سهام بوده است.همچنین در بازار سهام سال ۹۲ بیش از ۲۶۰ هزار کد معاملاتی صادر شد که نسبت به سال ۹۱ از رشد ۴۰ درصدی حکایت داشت.
قالیباف اصل از اهمیت تامین مالی برای بنگاههای اقتصادی از طریق بازار سرمایه نیز سخن گفت و افزود: تامین مالی به عنوان فلسفه وجودی بورس و بازار سرمایه همیشه از جایگاه با اهمیتی برخوردار بوده و رشد حجم و ارزش معاملات سهام نشانگر خوبی برای تامین مالی در بازار سرمایه بوده است.عرضه سهام هلدینگ پتروشیمی خلیج فارس در سال ۹۲ و بهره گیری دولت از منابع حاصل از این واگذاری نمونه بارز این موضوع بود.
به گفته وی در سال ۹۲ با احتساب عرضه های اولیه سهام و افزایش سرمایه ها، رقم تامین مالی دولت و صاحبان واحد های اقتصادی از طریق بورس به ۲۲ هزار میلیارد تومان بالغ شد که این رقم نسبت به سال ۹۱ با رشد ۲ برابری همراه بود.
ظرفیت های نهفته با نگاهی به یک نسبت
مدیر عامل شرکت بورس اوراق بهادار تهران توسعه ابزار های مالی در بازار سرمایه را یادآور شد و گفت: برای افزایش بیش از پیش نقش تامین مالی در بازار سرمایه می توان با توسعه و بکار گیری بازارهای نوین مالی از جمله اوراق مشارکت قابل تبدیل به سهام و یا فراهم کردن امکان پذیره نویسی و معامله صکوک در بورس در کنار اوراق سهام و حق تقدم به بنگاههای مولد اقتصادی کمک کرد.در عین حال ایجاد و بکارگیری صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله(ETF) در سال گذشته و یا راه اندازی صندوق های پروژه در آینده نه چندان دور کمک خواهد کرد تا نقش بازار سرمایه در فعالیت های اقتصادی سال ۹۳ پر رنگ تر از سال های قبل باشد.
وی افزود: نسبت تامین مالی به تشکیل سرمایه در کشور های مختلف بطور متوسط از ۲۵ درصد فراتر نمی رود اما در ایران این نسبت در نهایت ۵ درصد است که نشاندهنده پتانسیل ها و ظرفیت های بالای این بازار برای بهره گیری از منابع بیشتر در آن دارد.
۱۳۹۳ سال عرضه های اولیه سهام
قالیباف اصل با مثبت ارزیابی کردن عملکرد بورس تهران در سالی که گذشت گفت: از لحاظ عرضه های اولیه سهام، بورس تهران در سال ۹۲ در شرایطی با پذیرش ۷ شرکت جدید روبرو بود که از این تعداد چهار شرکت خصوصی برای نخستین بار پا به بازار سرمایه می گذاشتند.همچنین سه شرکت از جمله همراه اول،صندوق بازنشستگی کارکنان بانک ها و لیزینگ ایرانیان پس از اخذ شرایط از فرابورس به تابلوی معاملات بورس تهران منتقل شدند.
وی اضافه کرد: در نهایت نیز ۹ شرکت در هیات پذیرش بورس تهران برای ورود به بازار سرمایه مجوز دریافت کردند که پس از تکمیل برخی موارد جزیی از جمله پذیرش در نزد سازمان بورس و ارایه بودجه بر اساس دستورالعمل هیات پذیرش در بورس تهران عرضه خواهند شد.از جمله این شرکت ها باید به نفت جی ،نفت سپاهان،هلدینگ صدر تامین،هلدینگ سیمانی سیدکو،سیمان خوزستان،فولاد کاوه جنوب کیش و انتقال نماد معاملاتی فولاد صبانور از فرابورس را باید اشاره کرد که در سال ۹۳ محقق خواهند شد.بر اساس برنامه ریزی ها در سال ۹۳ بورس تهران میزبان عرضه اولیه سهام حداقل ۱۰ شرکت جدید و پذیرش ۷فقره اوراق مشارکت ،۲ فقره صکوک اجاره و در نهایت پذیره نویسی تعداد ۴ صندوق مشترک سرمایه گذاری قابل معامله خواهد بود.
۲ هدف بورس تهران در سال جدید
سخنگوی بورس اوراق بهادار تهران فرهنگ سازی و جذب سرمایه های خرد مردم به سمت بورس تهران و از طرفی شناسایی ناشران معتبر و ترغیب آنها برای پذیرش در بورس را دو هدف اصلی این شرکت در سال ۹۳ اعلام کرد و گفت: شرکت و یا واحد اقتصادی که بخواهد بزرگ شود باید از مسیر سهامی عام بودن عبور کند که از بورس می گذرد.در عین حال مولفه ایی که منجر به گرایش بخش خصوصی برای ورود به بازار سرمایه می شود بیش از آنکه دست یابی به تخفیف های مالیاتی باشد بیشتر موضوع تامین مالی آسان و ارزان است.
وی گفت: از سویی دیگر صاحبان نقدینگی بجای دلبستن به بازارهای نوسانی و غیر متشکل همچون سکه و یا فعالیت های غیر مولد می توانند وجوه خود را در بازار سرمایه بکار اندازند تا از این طریق سطح اشتغال و توسعه کشور هموار تر شود.
بررسی تبعات هدفمندی در تالار حافظ
مدرس دانشگاه الزهرا در برابر این پرسش که با اجرای مرحله دوم قانون هدفمندی یارانه ها در سال ۹۳ چه تبعاتی در انتظار بازار سرمایه از محل اجرای این قانون خواهد بود؟پاسخ داد:بورس تهران برای پذیرش شرکت ها از دستورالعمل سختگیرانه ای برخوردار است که شرط ورود شرکت ها را برخورداری از چشم انداز روشن سودآوری ها در آینده تعیین کرده است.
وی تصریح کرد: باید به یاد داشت شرکت هایی در بورس تهران می توانند حضو داشته باشند که از کیفیت بالایی برخوردار باشند.از اینرو اگر شرکت های بورسی به لحاظ سودآوری به مشکل برخورد کنند مابقی بنگاههای اقتصادی نیز با مشکل مواجه خواهند شد.
مدیرعامل شرکت بورس افزود: در هدفمند سازی یارانه ها اما اگر انجام هر فعالیتی ،شفافیت و رقابتی شدن اقتصاد را در پی داشته باشد و قیمت ها در بازار رقابتی تعیین شود بطور حتم بورس تهران نقش ابزار توسعه ای در یک بازار شفاف و رقابتی را ایفا خواهد کرد. هدفمندی یارانه ها ساختار درآمد و هزینه شرکت ها را در برآوردهای بودجه ای تغییر می دهد و شفافیت بیشتر بازار را در پی دارد.