کد خبر: 165950
تاریخ انتشار: ۲۷ آذر ۱۴۰۰

تا سال آینده ۴ هزارمگاوات نیروگاه جدید فعال می شود

تا سال آینده ۴ هزارمگاوات نیروگاه جدید فعال می شود

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از ایرنا، «همایون حائری» در همایش فرصت‌های سرمایه‌گذاری افزایش ظرفیت عملی در حوزه تولید نیروی برق حرارتی، افزود: تا پیک سال آینده در ۲۸۶ واحد نیروگاهی کشور طرح‌های ارتقای توان تولید به ظرفیت یک‌هزار و ۱۱۳ مگاوات اجرا می‌شود.

وی ادامه داد: همچنین برای حداکثر بهره‌برداری از فرصت ارتقای توان و افزایش ظرفیت عملی نیروگاه‌های حرارتی، سه مشوق با تایید هیات تنظیم مقررات بازار برق در نظر گرفته شده است.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی گفت: در حال ظرفیت نصب شده کل نیروگاه‌های ایران به ۸۶ هزار و ۲۱۵ مگاوات رسیده که از این میزان ۶۹ هزار و ۶۲۲ مگاوات آن سهم نیروگاه‌های حرارتی است.

حائری ادامه داد: از ابتدای امسال تا نیمه آذرماه، ۹۵ درصد برق کشور توسط نیروگاه‌های حرارتی تولید شده، در این بازه زمانی سهم این واحدها در تامین برق مورد نیاز مشترکان ۲۵۷ میلیارد کیلووات ساعت بوده است.

وی در باره مشوق‌هایی پیش‌بینی شده برای اجرای این طرح‌ها، گفت: به همه واحدهای نیروگاهی که نسبت به ارتقای پایدار ظرفیت تولید با استفاده از روش‌هایی مانند ارتقا و بهینه‌سازی پره‌های توربین، خنک‌کاری هوای ورودی و… اقدام کنند به تناسب افزایش ظرفیت مطمئن نیروگاهی، گواهی ظرفیت اعطا خواهد شد.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی خاطرنشان کرد: همچنین در واحدهایی که توربین‌های گازی آن به روش‌های MAP۲b، CT۶۰ و نظایر آن‌ها ارتقا یابد علاوه بر تخصیص گواهی ظرفیت مطمئنه به میزان افزایش ظرفیت ناشی از ارتقا، امکان فروش برق به صنایع با نرخ‌های مشابه از زمان اتمام پروژه تا انتهای سال ۱۴۰۱ فراهم خواهد شد.

وی ادامه داد: برای واحدهای نیروگاهی که تا ابتدای خردادماه ۱۴۰۱ نسبت به افزایش جزئی توان تولیدی از طریق روش‌های نظیر ارتقای واحدهای گازی به روش Maptune+EMS ، افزایش توان واحدهای گازی به روش +IGV، افزایش تولید در واحدهای بخار سیکل‌ترکیبی موجود به روش HRSG additional firing و… اقدام کرده و تایید مربوط را اخذ کنند، ضریب تشویقی بهای آمادگی در سه ماهه خرداد، تیر و مرداد سال آینده پس از تایید هیات تنظیم بازار برق ایران اعمال خواهد شد.

حائری  گفت:صنعت برق حرارتی برای کاهش ناترازی تولید و مصرف برق شبکه در پیک سال آینده از طریق اجرای طرح‌های افزایش ظرفیت نیروگاه‌های سطح کشورتلاش می‌کند.

پیشتر وزیر نیرو گفت: برای پیک تابستان ۱۴۰۱ افزایش ۶ هزار مگاواتی ظرفیت تولید برق پیش‌بینی شده است.