تالار شیشه ای قرمز پوش شد

0
۸۱ بازدید

در پایان معاملات امروز با کاهش ۱۴ هزار و ۷۰۹ واحد به رقم یک میلیون و ۴۷۵ هزار و ۲۷۳ واحد رسید.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران که این روزها تحت تأثیر جو روانی بازار دلار و سخنان برخی افراد در مورد تعیین قیمت سیمان و محصولات شرکتهای بورسی قرار گرفته، امروز هم روند رو به کاهش به خود گرفت، به گونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات امروز با کاهش ۱۴ هزار و ۷۰۹ واحد به رقم یک میلیون و ۴۷۵ هزار و ۲۷۳ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۶۰۵۹ واحد به رقم ۴۴۴ هزار و ۶ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۹۱۵هزار میلیارد تومان رسید.

معامله‌گران امروز بیش از ۸.۷ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۸۵۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۶ هزار و ۳۶۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از ۱۸ هزار و ۶۰۰ میلیارد تومان رسید را در نظر بگیریم ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس به مرز ۲۵ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند بگونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام ۰.۹۹ درصد کاهش یافتند.

همچنین این دو شاخص با معیار هموزن ۱.۳ درصد کاهش یافتند، شاخص آزاد شناور در بورس ۰.۹۲ درصد افت کرد شاخص بازار اول بورس ۰.۸۱ درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۱.۱ درصد عقب‌نشینی کرد.

امروز نمادهای پتروشیمی خلیج‌فارس، هلدینگ معدنی خاورمیانه، ملی‌مس، مخابرات ایران، پالایش نفت اصفهان، فولاد مبارکه و شستا همگی در کاهش شاخص بیشترین اثر را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل ۲۶۶ واحد عقب نشست و به رقم ۲۲ هزار و ۱۳۰ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران امروز به بیش از یک میلیون و ۲۲۹ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه هم امروز به بیش از ۳۸۶ هزار میلیارد تومان رسید.

امروز معامله‌گران بیش از ۸.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۶۶۹ هزار فقره معامله و به ارزش ۲۰ هزار و ۱۱۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

به نظر می‌رسد از دلایل مهم شاخص بورس شایعاتی در مورد کاهش قیمت دلار در بازار است که معامله‌گران خرد و سهامداران خرد تحت تأثیر جو بازار قرار گرفته و رفتار هیجانی از خود به جای گذاشته‌اند.

همچنین با توجه به ریزش‌های بازار از سال گذشته تا کنون به نظر برخی از کارشناسان سهام موجود در بازار اکثرا ارزنده شده و نیازی به رفتار هیجانی و عجله در فروش سهام آن هم به ضرر وجود ندارد و به خاطر این است که کارشناسان همواره می‌گویند سرمایه‌گذاری در بورس باید با چشم‌انداز بلندمدت و از محل پس‌اندازها و با مشورت و مطالعه انجام شود.

به هر حال بازار سرمایه یکی از محل‌های تأمین سرمایه برای اقتصاد کشور است که باید تقویت شود اما نیاز به حمایت پولی ندارد بلکه باید قوانین حاکم بر این بازار آنقدر محکم باشند که جلوی سوء استفاده عده‌ای از افراد و همچنین دخالت برخی افراد مانند سیگنال‌فروش و سایت‌های سیگنال‌دهنده گرفته شود و مردم با خیال راحت در بازار سرمایه حضور پیدا کنند.

برخی مقامات سیاسی هم باید در حرف زدن خود دقت کنند که به بهانه حمایت از یک بخش نباید بخش دیگر اقتصاد را دچار چالش کنند،‌مثلا وقتی یک نفر به بهانه حمایت از بازار سخن از قیمت‌گذاری دستوری برای سیمان به عنوان یک محصولی که هم کارخانه‌هایش بورسی است و هم نرخ خود محصول در بورس تعیین می‌شود، باعث سیگنال منفی به بازار می‌شود.

از طرفی دولت بارها قول داده بود سهام شرکت‌های دولتی که در بورس عرضه می‌شود همچون پالایش یکم مورد حمایت قرار گرفته و زیان مردم جبران شود اما آن هم محقق نشده است.

خریداران پالایش یکم بعداز یکسال هنوز با ۲۰درصد زیان از اصل سرمایه مواجه هستند، در حالی که مقامات دولت بارها قول داده بودند با تخفیف در نظر گرفته شده آنها سود می‌برند و باید دولت به قول خود وفا کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=153866