تالار شیشه ایی قرمز پوش شد

0
۱۰۸ بازدید

امروز شاخص کل با کاهش ۴۵۱۶ واحد به رقم یک میلیون و ۴۱۹ هزار و ۵۳ واحد رسید.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز ابتدا با کاهش شدید شاخص روبرو شد، به گونه‌ای که تا ۱۵ هزار واحد هم افت کرد ، اما بعد از آن به وسیله نمادهای شاخص ساز مانند شستا و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین بازار بهتر شد و در نهایت شاخص کل با کاهش ۴۵۱۶ واحد به رقم یک میلیون و ۴۱۹ هزار و ۵۳ واحد رسید.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هموزن با کاهش ۱۲۸۲ واحد به رقم ۴۷۲ هزار و ۱۴۱ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۶۲۶ هزار میلیارد تومان رسید. امروز معامله گران در بورس تهران بیش از ۱۰.۴ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۲.۱ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۲ هزار و ۸۳۶ میلیارد تومان رسید.

اگر ارزش معاملات فرابورس ایران را هم که امروز به بیش از ۷۰۴۷ میلیارد تومان رسید را درنظر بگیریم، معامله‌گران امروز در بورس و فرابورس ایران بیش از ۱۹ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند. نقشه امروز معاملات بورس تهران امروز شاخص‌های بورس به جز شاخص بازار دوم همگی منفی بودند به گونه‌ای که شاخص کل بورس و نیز شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی هر کدام ۳۲ صدم درصد کاهش یافتند.

همچنین شاخص کل بورس با معیار هم‌وزن و شاخص قیمت با معیار هموزن هر کدام ۲۷ صدم درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور ۴۵ صدم درصد افت کرد، شاخص بازار اول بورس ۷۱ صدم درصد کاهش یافت، اما شاخص بازار دوم بورس که معاملات بلوکی انجام می‌شود، ۱۹ صدم درصد افزایش یافت.

روندیکساله شاخص بورس تهران امروز نمادهای شاخص ساز شامل شستا و هلدینگ نفت و گاز و پتروشیمی تأمین و نیز پتروشیمی نوری بودند و در طرف دیگر نمادهای بانک پارسیان، ایران خودرو، مپنا، پالایش نفت بندرعباس، بیشترین اثر کاهشی بر شاخص بورس را داشتند. نمادهای پرتراکنش در بورس تهران شامل شستا، دارویی برکت، پالایش نفت اصفهان، ایران خودرو، لیزینگ پارسیان، سایپا و سرمایه‌گذاری سیمان تأمین بودند.

امروز در فرابورس ایران هم شاخص کل ۶۳ واحد کاهش یافته و به رقم ۲۰ هزار و ۱۰ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۳۶۵ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۳.۶ میلیارد سهام، حق تقدم و اوراق مالی در قالب ۹۵۲ هزار نوبت معامله و به ارزش ۷ هزار و ۴۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند. نمادهای پر تراکنش شامل سرمایه‌گذاری مالی سپهر صادرات، برق و انرژی پیوند گستر، چوب خزر کاسپین، بانک دی، دامپروری ملارد شیر، توسعه مسیر برق گیلان و پلیمر آریاساسول بودند.

امروز نمادهای بیمه پاسارگاد، پتروشیمی تندگویان و مدیریت انرژی امید تابان هور بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشته‌اند و نمادهای صنعتی مینو، پتروشیمی زاگرس، بانک دی و ذوب‌آهن بیشترین اثر کاهشی بر شاخص فرابورس را داشتند. به گزارش فارس، نماد پالایشی یکم با توجه به این که به گفته یک مقام آگاه بازارگردان آن منابع بازارگردانی‌اش تمام شده به پایان رسیده، بنابراین این سهم کاهشی شده به گونه‌ای که خریداران واحدهای صندوق‌ پالایش یکم که هر واحد آن را ۱۰ هزار تومان خریدند، امروز مجبورند هر واحد به قیمت ۸۷۰۰ تومان بفروشند.

در حالی که دولت قرار بود از نمادهای دارا دوم یا همان پالایش یکم حمایت کند. همچنین با توجه به این که سهامداران خرد در بازار تعداد زیادی شده‌اند، بنابراین هر گونه رفتار هیجانی سهامداران اثر مهمی بر روی روند بازار می‌گذارد، به گونه‌ای که این روزها به گفته اکثر کارشناسان دلیلی برای ریزش شاخص کل وجود ندارد، اما رفتار هیجانی سهامداران حقیقی باعث کاهش شاخص کل شده است. البته کارشناسان می‌گویند کسانی که در بازار سرمایه صبر کنند، پاداش صبر خود را با افزایش قیمت و سود سهام در آینده خواهند دید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=126547