تاسیس هلدینگ‌های اجاره برای تنظیم بازار مسکن

2
۸۱۵ بازدید

معاون وزیر راه و شهرسازی از راه‌اندازی نظام حرفه‌ای اجاره‌داری با تاسیس هلدینگ‌های اجاره مسکن خبر داد و گفت: سازمان ثبت اسناد اطلاعات اینکه هر فرد مالک چند واحد است را دارد و می‌تواند آن را اعلام کند.

محمود محمودزاده در گفت‌وگو با ایلنا اقدامات و تمهیدات دولت برای کنترل و مدیریت بازار اجاره اظهار داشت: از آنجایی که نیازی در بازار اجاره وجود نداشت بنا بر آن هم تا به امروز قوانینی در این حوزه نداشتیم. با توجه به نیازهای امروز بازار در حال تدوین تمهیداتی و ارسال آن به مراجع ذی ربط برای نظرخواهی هستیم.

وی درباره راه اندازی شرکت‌ها و هلدینگ‌های اجاره داری در کشور گفت: تاسیس شرکت‌های اجاره داری حرفه‌ای شقوق مختلف دارد که بخشی از آن به این شکل است که شرکت هایی تاسیس می‌شوند که می‌توانند تعداد انبوهی از واحدها را اجاره بدهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این سوال که در این صورت این هلدینگ‌ها می‌توانند عامل افزایش قیمت‌ها در بازار باشند، توضیح داد: طبیعتا این شرکت‌ها از نظر نرخ‌گذاری و مشخصات براساس چارچوب‌ها عمل خواهند کرد و قرار نیست این امکان را داشته باشند که بتوانند هر قیمتی را تعیین کنند.

محمودزاده درباره مشوق‌های در نظر گرفته شده برای شرکت‌های اجاره داری اظهار داشت: ارایه  زمین ۹۹ ساله دولتی و مشوق‌های مالیاتی باعث می‌شود که سرمایه گذاری در این حوزه منطقی شود و صرفه اقتصادی داشته باشد.

وی ادامه داد: راه اندازی اجاره داری حرفه‌ای فقط مخصوص شرکت‌ها نیست بلکه بخشی از اجرای آن حمایتی است که باید برای افراد تحت پوشش در این حوزه سرمایه‌گذاری کنند. شرکت‌های اجاره داری ‌حرفه‌ای هم می‌توانند به اقشار متوسط خدمات ارایه دهند. 

معاون وزیر راه و شهرسازی درباره سقف مجاز افزایش اجاره بها در تابستان امسال تاکید کرد: یکی از ضعف‌های این حوزه که به آن اشاره کردم این است که در قانون موضوعی در رابطه با تعیین سقف مجاز برای اجاره بها دیده نشده است و نرخ‌ها کاملا براساس روابط خصوصی دو طرف قرارداد تعیین می‌شود و نمی‌توانیم کف و سقف برای نرخ اجاره مشخص کنیم.

معاون امور مسکن و ساختمان با بیان اینکه به دنبال این هستیم که با تاثیر مثبت بازار تعادل و هماهنگی برای تعیین نرخ اجاره ایجاد شود و نه با رفتارهای برخوردی و قهری، گفت: البته همچنان اجاره داری سنتی که افراد ملک خود را به فرد مورد نظر خود اجاره می‌دهند، حفظ خواهد شد.  

وی همچنین درباره تشکیل کمیته تعیین نرخ اجاره که سال گذشته راه اندازی آن مطرح شده بود، اظهار داشت: آن ایده و پیشنهاد تجربه موفقی نیست و تعیین نرخ به صورت دستوری نمی‌تواند پاسخگوی بازار باشد. بازار اجاره باید با مشوق های مناسب خود متعادل و اصلاح شود. بازار اجاره چه در بخش مستاجر و چه موجر باید با مشوق های مالیاتی مدیریت شود. 

محمودزاده در پاسخ به این سوال که آیا پدیده سطان مسکن در این بازار وجود دارد و شناسایی شده است، گفت: طبیعتا وجود دارد اما در حال حاضر نمی‌توان در این باره آماری ارایه داد و سازمان ثبت اسناد اعلام کند که چند واحد به نام چه کسی است.

معاون وزیر راه و شهرسازی افزود: ما به عنوان وزارت راه و شهرسازی طبق شنیده‌ها صحبت می‌کنیم و شنیده‌هایی در این باره وجود دارد که نمی‌توان بر اساس این شنیده‌ها آمار قطعی را اعلام کرد اما آمار ثبت اسناد مستند است.

وی گفت: درست است که چندین مسکن به نام یک فرد ثبت شده و با افرادی با مالکیت‌های مختلف مواجه هستیم اما زمانی که نظام اجاره داری حرفه‌ای حاکم شود تمام این موضوعات شفاف خواهد شد. سامانه شناسایی واحدهای خالی هم عملیاتی شده و به زودی بارگذاری می‌شود و قطعا همه چیز شفاف خواهد شد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=106209

2 دیدگاه ها

 1. بنام خدا هیچ پولی نمی خواهد،برای همه ی سایت ها روزنامه ها و مردم فرستاده می شود……….
  اشتغال زائی ی افسانه ای و باور نکردنی برای تهیه ی مصالح ساختمانی مورد مصرف این ساختمان ها(میلیون ها درب ورودی ، پنجره ، شیشه ومصالح دیگر…..) و امیدواری و دادن حق مردم و نجات نسل ها {(در ژاپن نا خواسته این کار با متراژکمتر(هم زمین آنها یک پنجم ایران است،هم جمعیت آنها یک و نیم برابرایران.)، انجام شده)} !.و….، تقسیمات را در هر استان و شهر وروستا، از مستحقین و مستضعفین شروع کنند……
  اگر ما زمین های کشاورزی و کوه و دره ها و کویرو……را کنار بگذاریم ،خیلی راحت وسریع ، بهرنفر ایرانی ۶۰۰۰ متر مربع مجانی زمین می رسد(به هر خانواده در زادگاه خانوادگی اش ! با ملاحظه ی کمی ضریب امکانات زمین…) ، و دیگر اینهمه ملت دلهره نخواهند داشت . و…..
  اگروضعیت آب مناسب باشد ، هر خانواده ضمن ساخت مسکن یا سر پناه ، اطاق ۲۰ متری برای هر فرد خانواده ، در این زمین چند هکتاری می شود انواع میوه و سبزیجات و حبوبات …..، موزد نیاز خانواده را با کیفیت بیشتری توسط خودشان تهیه کرد! و بقیه ی چند ده میلیون هکتار زمین کشاورزی دیگرکشور را برای محصولات صادراتی اختصاص داد .! و اگر موضوع تامین آب مناسب نباشد ، هر خانواده می تواند در آن زمین چند هکتاری به،
  به تعداد افراد خانواده اطاق بزرگ بسازد ، و بقیه زمین هم ، حیاط برای بازی و، تفریح خود و بچه هایش خواهد بود{(جمعیت را هم کنترل کنیم ، چون ما نیاز به جمعیت زیاد نداریم! همین جمعیت کنونی برایمان کافیست، چون همیشه چند میلیون فرد جوان داریم ، و الان زمان قدیم نیست که برای جنگ بخواهند ! جنگ ها الکترونیکی شده و جمعیت زیادی نمی خواهد ولی اگربا اصرار خواستند که جمعیت اضافه شود ، حتی دو برابر شود ، می توانند خانه ها را دو طبقه کنند که برای ۱۶۶ میلیون نفر می شود {(ازدیاد جمعیت بیشتر از ۱۰۰ سال طول می کشد ولی اطاق ها چندماه) ! مهم از نگرانی در آوردن نسل هاست !.و…..} !!! و اینهمه عقده ی خانه دار شدن برای خانواده های مستحق و مستضعف باقی نخواهد ماند !!!.. و سهمیه ی ماهیانه ی آب شرب(یا آب شرب را که زیاد نمی شود را آزاد بخرد) ، و شستشوی هر خانواده به او داده می شود که آنرا در تانکر نگهداری و مصرف کند(a\خواه او می خواهد با آن آب ماشین بشوید ، حیاط بشوید ، یا پارکینگ بشود ! اگر کم آورد باید خودش آزاد تهیه کند!!!….. و

  • البته این پیشنهاد خیلی خام و بنا شده بر فرض های محال است
   آب به سادگی قابل تامین نیست راه مدرسه امنیت و ….. چیزهای ساده ای نیستند که تهیه آن ها را پیش پا افتاده تلقی کنیم

Comments are closed.