کد خبر: 96302
تاریخ انتشار: ۱۷ اسفند ۱۳۹۷

تاسیس شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق در دستور کار

تاسیس شهرک صنعتی مشترک ایران و عراق در دستور کار

در دیدار وزرای صنعت و تجارت دو کشور اعلام شد

گروه تولید-در دیدار وزیر صنعت،معدن و تجارت و وزیر تجارت عراق برای ارتقا و افزایش سطح همکاری های تجاری این دو کشور تا ۲۰ میلیارد دلار تاکید شد.

به گزارش جهان اقتصاد، رضا رحمانی درباره توسعه روابط دو کشور گفت: در راستای توسعه روابط تجاری بین دو کشور به زودی رییس جمهور ایران به عراق سفر می کند. این سفر در پاسخ به سفر اخیر رییس جمهور عراق به ایران و ایجاد زمینه مشارکت های بیشتر انجام می شود.

رحمانی با تاکید بر اینکه ما به کشور عراق برای تجارت بلند مدت نگاه می کنیم، گفت: بنابراین تهیه نقشه راه همکاری های تجاری بین دو کشور، ارتباطات مستمر و پیگیری رفع موانع در روابط بین دو طرف به تسهیل همکاری ها کمک می کند. همچنین علاوه بر افزایش هیئت های تجاری و سرمایه گذاری مشترک، همکاری های نمایشگاهی، تاسیس مراکز تجاری بین دو کشور و ترانزیت می تواند توسعه پیدا کند.

وی یادآور شد: رییس جمهور محترم عراق در خصوص شهرک های صنعتی مشترک تاکید داشتند که ما در این خصوص مطالعه انجام دادیم و به دنبال آن چند منطقه را مشخص کرده ایم که این مسئله می تواند یکی از محورهای این جلسه باشد.

**رعایت استاندارهای کالایی در صادرات و واردات

وزیر صنعت، معدن و تجارت خاطر نشان کرد: ایران در ۴۰ سال گذشته به پیشرفت های چشمگیری دست یافته و در رشته های بسیاری جزو برترین های دنیا است.

وی ادامه داد: ما در صادرات و واردات موارد مورد نیاز را رعایت می کنیم. در این خصوص علاوه بر اینکه تولید کنندگان ما حساسیت های لازم را دارند، سازمان استاندارد هم کنترل های لازم را برای ارسال و دریافت کالاهای استاندارد انجام‌می دهد.

رحمانی اضافه کرد برای تسهیل صادرات از هر دو کشور نیازمند همکاری های گمرکی در مرزها به خصوص گذرگاه های مشترک هستیم. در این راستا با توجه به گسترش روابط دو کشور معتقدیم بازارچه های بین‌مرزی باید تقویت و فعال شود.

وزیر صنعت، معدن و تجارت عنوان کرد: یکی از امکاناتی که برای توسعه روابط تجاری و مردمی لازم است تسهیل رفت و آمد است. رییس جمهور محترم عراق در سفر به ایران گفتند بحث راه آهن شلمچه و بصره را پیگیری کنیم. در این‌جهت خط ریلی خسروی و کردستان هم می تواند مورد بحث باشد. اتصال برق میان ایران، عراق و سوریه هم یکی دیگر از موارد مورد نظر است.

رحمانی خط ترانزیت زمینی بین عراق، ایران، سوریه و کویت را یکی دیگر از موارد عنوان کرد و گفت: از سرمایه گذاری دو کشور استقبال می کنیم و لازم است توافقاتی انجام شود که بتوانیم از سرمایه گذاران دو کشور حمایت کنیم که در این زمینه امضا موافقت نامه گمرکی و عدم مالیات مضاعف موثر است.

**هدفگذاری افزایش تراز تجاری ایران و عراق به ۲۰میلیارد دلار

وی با تاکید بر اینکه مرز مشترک دو کشور، همکاری استان های مرزی و توسعه روابط استان های همجوار می تواند روابط دو کشور را توسعه دهد، افزود: با توجه به تمام ظرفیت ها ما آمادگی داریم همکاری های تجاری بین دو کشور تا دو سال آینده به ۲۰ میلیارد دلار افزایش پیدا کند.

وزیر صنعت، معدن و تجارت ادامه داد: در حال حاضر مراوداتی با کشورهای همسایه مثل امارات متحده عربی انجام می شود که تمایل داریم این روابط با کشور برادر توسعه پیدا کند و این مراودات از طریق عراق انجام شود. این توسعه روابط موجب افزایش چشمگیر صادرات عراق به ایران هم می شود. در تمام راه این توسعه آمادگی های لازم جهت پیگیری را داریم

رحمانی با اشاره به اینکه کشورهای ایران و ترکیه موافقت نامه تعرفه ترجیحی صادرات و واردات بین دو کشور دارند، گفت: می توانیم این تفاهم نامه را با کشور عراق هم داشته باشیم.

**سطح روابط ایران و عراق فراتر از دیگر همسایه هاست

در ادامه این جلسه محمدهاشم عبدالمجید وزیر تجارت عراق، با تشکر از مهمان نوازی ایرانی ها گفت: روابطی که بین و عراق برقرار است، رابطه ای عادی نیست و با روابط تمام کشورهای همسایه متفاوت است.

مرز خاکی گسترده ۱۴۰۰کیلومتری ایران و عراق باعث می شود، روابط ایران و عراق با دیگر همسایگان عراق تفاوت داشته باشد. روابط دو جانبه بین دو کشور به درازای تاریخ است و این روابط در تمام زمینه هاست و فقط منحصر به روابط تجاری نمی شود.

وی افزود: دولت و مردم عراق قدردان مردم ایران هستند که در مبارزه با داعش در کنار مردم عراق بودند.

وزیر تجارت کشور عراق ادامه داد: عراق در حال حاضر کار بازسازی را در استان هایی که به تازگی از دست داعش آزاد شده آغاز کرده است. سفر وزیر خارجه ایران، به عراق در گردهمایی تاجران ایران و عراق در خصوص تصمیم گیری ها برای بازسازی نقش زیادی داشت به همین دلیل تمایل داشتیم پیش از سفر رییس جمهور ایران به عراق دیدارهایی در زمینه های تجاری داشته باشیم. محمدهاشم عبدالمجید با تاکید بر اینکه دولت عراق تمایل دارد تبادلات با ایران را افزایش دهد، گفت: از سرمایه گذاران ایرانی دعوت‌ می کنیم در استان هایی که از دست تروریست آزاد شده شرکت داشته باشند و سرمایه گذاری کنند.

وزیر تجارت عراق با بیان اینکه این دیدار مقدمه ای برای تبادل دیدارها و سفرهای آینده است، گفت: این اولین دیدار و سفر من به ایران است. از پیشرفتی که تهران داشته است، شگفت زده شدم. در این سفر اطلاعات زیادی در زمینه پیشرفت های صنعتی و تجاری به دست آوردم و واقعا ایران به مراحلی از پیشرفت رسیده که باعث افتخار است.

وزیر تجارت عراق ادامه داد: تمایل داریم تکنولوژی های ایران را از طریق سرمایه گذاری و مشارکت به عراق منتقل کنیم. امیدوارم در این سفر موفق باشیم و بتوانیم مقدمات را برای امضا تفاهم نامه در هنگام حضور رییس جمهور ایران در عراق آماده کنیم.

محمدهاشم عبدالمجید در خصوص درخواست وزیر صنعت، معدن و تجات در خصوص مالیات گفت: مسئله مربوط به مالیات هماهنگ شده است. در خصوص اقدامات مشترک با اقلیم کردستان عراق صحبت هایی انجام شده و تمام مواردی که شما اشاره کردید، ما هم تمایل داریم انجام شود.