تاسیس حداقل دو صندوق زمین و ساختمان درهراستان

0
۲۸۳ بازدید

بدون اعلام نتایج اولین پروژه اجرا شده وعده داده شد

مهناز اسماعیلی

Mahnazesmaeili89@gmail.com

درحالی که یکی از مهمترین طرح های ارایه شده از سوی وزارت راه و شهرسازی طرح صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان بود که اولین طرح آن حدود ۸ ماه پیش با عنوان «نسیم ۱» به اجرا رسید، هنوز اطلاعات دقیقی درباره نتایج این طرح منتشر نشده است با این حال روز چهارشنبه مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن وعده تشکیل حداقل دو صندوق زمین و ساختمان درهر استان تا پایان سال جاری را ارایه کرد.

طرحی که سبب شد در زمان افتتاح پروژه نسیم، وزیر راه و شهرسازی درباره آن با هیجان اعلام کند: “اجرای آن تحقق آرزوی ۱۲ ساله من بود.”

با این حال بررسی ها نشان می دهد مدلسازی صندوق زمین و ساختمان ازسال ۸۶ در سازمان بورس اوراق بهادار وجود داشت اما این صندوق برای نخستین بار در کشورمان به طور رسمی با حضور دو وزیر اقتصادی در دولت یازدهم- وزیر راه و شهرسازی و وزیر اقتصاد و دارایی- افتتاح شد و اولین طرح خانه سازی صندوق با عنوان نسیم ۱، برای ساخت۶۰ واحد مسکونی واقع در شهرک گلستان، کلید خورد و ظرف مدت کمتر از یک هفته پذیره نویسی ۱۵۰ میلیارد ریال واحدهای سرمایه گذاری صندوق زمین و ساختمان انجام شد و براساس اساسنامه ی این صندوق، دارندگان واحدهای سرمایه گذاری صندوق زمین و ساختمان نسیم برای خرید واحدهای مسکونی در اولویت هستند.

با همه این اوصاف اما آنچه پایگاه خبری وزارت راه وشهرسازی در روز چهارشنبه منتشر کرده حاکی از وعده ای است که به نظر نیاز به اطلاع رسانی گسترده تری درباره اولین الگوی مطرح شده دارد .

مدیرعامل سازمان ملی زمین و مسکن با اشاره به تشکیل حداقل دو صندوق زمین و ساختمان در هر استان تا پایان سال جاری، گفت: جزئیات و نحوه سرمایه گذاری این طرح ها پس از تأیید در سازمان بورس به مردم اعلام می شود.

سیدمحمد پژمان با بیان اینکه تمام فرآیندها و ساز و کارهای تأسیس صندوق های زمین وساختمان استانی آماده شده است، اظهار داشت: از ادارات کل راه و شهرسازی استان ها خواسته ایم تا پروژه های خود را به سازمان ملی زمین و مسکن معرفی کنند و قرار است در هر استان حداقل دو صندوق افتتاح شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه بسیاری از استان ها پروژه های خود را معرفی کرده اند، گفت: ارزیابی های پروژه ها و طرح های معرفی شده استان ها و نیز سیاست ها و آیین نامه های پیشنهادی شیوه نامه صندوق زمین و ساختمان در حال انجام است و تا پایان امسال این سیاست گذاری ها و پروژه های پیشنهادی عملیاتی می شوند.

وی با بیان آنکه مجوز فعالیت صندوق های سرمایه گذاری زمین و ساختمان از طرف سازمان بورس و اوراق بهادار صادر و خرید و فروش سهام آنها از طریق شرکت فرابورس انجام می شود، خاطرنشان کرد: همه مردم در هر نقطه از کشور می توانند در این صندوق ها حتی اگر در استان محل سکونت شان هم نباشد، سرمایه گذاری کنند، بنابراین تنها مکان اجرای پروژه های ساختمانی در استان ها خواهد بود و نیازی نیست تا سرمایه گذاران هم ساکن همان استان باشند.

به گفته پژمان، تا پایان امسال حداقل ۶۰ صندوق سرمایه گذاری زمین و ساختمان در کشور تأسیس می شود و اولویت نیز با پروژه های بزرگتر و مهم است که بعد از تأیید طرح های اعلامی استان ها در سازمان بورس و اوراق بهادار، جزئیات و نحوه سرمایه گذاری آن به اطلاع خواهد رسید.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=12589