بی نیازی دولت از تجربه بخش خصوصی نقطه مهم آسیب پذیری اقتصاد

0
۳۰۸ بازدید

پیروزبخت بر پایه‌گذاری درست صنعتی در همه بنگاه های اقتصادی تاکید کرد و افزود: در حالی که در دهه های ۸۰ و ۹۰ بسیاری وزارتخانه ها و سازمان ها کارشناسان غیرمرتبط با موضوعات را به جلسات استاندارد می فرستادند، امروز همان ها به استانداردها معترضند.

گروه تولید-رئیس سازمان ملی استاندارد ایران گفت: هرچند تحریم‌های ظالمانه بر پیکره اقتصاد کشور سایه افکنده است، اما با صبر و تحمل از آن عبور خواهیم کرد و آن زمان برای تداوم حضور در فضای رقابتی جهانی، ناگزیر از رعایت استانداردها هستیم.

به گزارش جهان اقتصاد، نیره پیروزبخت روزیکشنبه در آیین تقدیر از واحدهای نمونه استاندارد استان تهران افزود: جلسات متعدد شورای عالی استاندارد کشور به فواصل کم برگزار می‌شود که نشان‌دهنده اهمیت موضوع استاندارد و اهمیت دادن مسئولان به آن است.وی خاطر نشان کرد: مباحث خودرو و تدوین سند یکپارچگی غذا در شورای عالی استاندارد به نتیجه رسید.

این مقام مسئول تاکید کرد: اگر بر حضور در سازمان جهانی استاندارد، کدکس، سازمان استاندارد کشورهای اسلامی و غیره اصرار داریم، به دلیل حفظ کیان اقتصادی کشورمان و جلوگیری از نفوذ اقتصادی بیگانگان است.

وی، رشد و توسعه اقتصادی کشورهای اروپایی در اواخر دهه ۹۰ میلادی را یادآور شد و گفت: در آن سال‌ها این کشورها برای رهایی از مشکلات زیست محیطی و آب مورد استفاده، با طراحی استانداردهای جدید، تولید فولاد را در کشورشان محدود و تمایل به استفاده از تولیدات کشورمان داشتند.

پیروزبخت بر پایه‌گذاری درست صنعتی در همه بنگاه های اقتصادی تاکید کرد و افزود: در حالی که در  دهه های ۸۰ و ۹۰ بسیاری وزارتخانه ها و سازمان ها کارشناسان غیرمرتبط با موضوعات را به جلسات استاندارد می فرستادند، امروز همان ها به استانداردها معترضند.

وی همچنین بر لزوم استفاده از بسته های حمایتی سازمان ملی استاندارد برای تولید تاکید کرد که حاصل جلسات مختلف این سازمان با سازمان ها و بخش خصوصی است.

این مسوول، به پیشی گرفتن صادرات از واردات با وجود همه مشکلات و نارسایی ها اشاره و آن را حاصل صبر و تحمل در برابر تحریم ها و سرلوحه قرار دادن اقتصاد مقاومتی برشمرد.

**خودباوری رمز حل مشکلات تولید در کشور است

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران نیز در این مراسم گفت: تحریم‌ها ضربات سنگینی بر بدنه اقتصاد وارد کرد اما اعتقاد به خودباوری برای حل مشکلات و نارسایی‌های تولید را در میان فعالان اقتصادی و تولیدکنندگان تقویت کرد.

«مسعود خوانساری» افزود: از سال گذشته تاکنون با جهش ناگهانی نرخ ارز، یکی از سخت ترین سالهای اقتصاد کشور رقم خورد و بسیاری از تولیدکنندگان به مشکل برخوردند اما با وجود همه نارسایی ها، صحنه را خالی نکردند.

وی بی نیاز دانستن دولت از تجربه و نظر بخش خصوصی را یکی از نقاط آسیب پذیری اقتصاد کشور عنوان کرد و یادآور شد: در این فضا، رونق دوباره ای را در صنعت پوشاک که در سال های گذشته به دلیل نوسانات ارزی و قاچاق با مشکلات زیادی مواجه بود، شاهد بودیم و چنین شرایطی را در صنایع کاشی و سرامیک و صنایع و محصولات غذایی نیز شاهد هستیم اما توانستند خود را بازیافته و علاوه بر کاهش واردات، به صادرات بپردازند.

رییس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران، آثار تحریم های داخلی را مخرب تر از تحریم های خارجی در دو سال گذشته دانست و یادآور شد: پارسال در اوج نوسانات ارزی، دولت به دلیل مشورت نکردن با بخش خصوصی حدود ۵۰ بخشنامه صادر کرد.

وی بی نیاز دانستن دولت از تجربه و نظر بخش خصوصی را یکی از نقاط آسیب پذیری اقتصاد کشور عنوان کرد و افزود: همواره معتقد بودیم پرداخت سالیانه ۱۳۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه، رقم بسیار بزرگی است که باید به بخش تولید آورده شود اما دولت در این زمینه نیز خود را بی نیاز از مشورت بخش خصوصی دانست.

خوانساری تاکید کرد: نیاز امروز کشور با توجه به تحریم ها، توجه بیشتر به تولید داخلی به ویژه تولید صادرات محور است و در این زمینه پتانسیل بالایی برای صادرات به کشورهای منطقه و همسایگان به خصوص عراق، افغانستان، پاکستان، ارمنستان و آذربایجان وجود دارد، اما باید موانع صادراتی رفع شود.

وی با تاکید بر لزوم امیدآفرینی در شرایط کنونی کشور و تبدیل تهدید تحریم ها به فرصت گفت: مشکل تولیدکنندگان، صادرکنندگان و واردکنندگان با مشورت و همدلی بین حاکمیت، دولت و بخش خصوصی قابل رفع است.

**رضایتمندی مشتریان از کالاهای ایرانی در حال افزایش است

استاندار تهران هم که در این مراسم حضور داشت، اظهار داشت: تولیدگنندگان امروز افسران مبارزه با تحریم‌ها هستند آنها با وجود همه سختی‌ها و مشکلات از جمله کمبود مواد اولیه و سایر تجهیزات توانستند کیفیت محصولات خود را حفظ و در برخی کالاها ارتقا دهند به طوری که رضایتمندی عمومی متشریان همه روزه در حال افزایش است.

انوشیروان محسنی بندپی استاندار پایتخت با اشاره به اهمیت استاندارد در توسعه اقتصادی گفت: اگر ما بتوانیم این موضوع را به یک مطالبه عمومی تبدیل کنیم می‌توان امید داشت که کیفیت، رفاه و سطح زندگی ارتقا پیدا کند اما برای رسیدن به این هدف لازم است که تولیدکنندگان به صورت کامل همکاری کنند.

وی ادامه داد: دولت نیز وظایف خاص خود را در این حوزه دارد اما نکته اصلی و مبرهن این است که اگر تولیدات داخل کیفیت لازم را داشته باشند دولت نیز می‌تواند به صورت گسترده با قاچاق کالا و ارز مبارزه کند. خوشبختانه استاندارد ایران از مقبولیت جهانی برخوردار است و سرمایه اجتماعی لگوی آن در کشور هر روز در حال افزایش است.

بندپی تصیح کرد: تولیدگنندگان امروز افسران مبارزه با تحریم‌ها هستند آنها با وجود همه سختی‌ها و مشکلات از جمله کمبود مواد اولیه و سایر تجهیزات توانستند کیفیت محصولات خود را حفظ و در برخی کالاها ارتقا دهند به طوری که رضایتمندی عمومی متشریان همه روزه در حال افزایش است.

استاندار تهران در پایان تصریح کرد: خصوصی شدن اقتصاد و خروج دولت از تصدی‌گری و حضور بخش خصوصی و دادن مسئولیت به آنها در نهایت به ارتقای کیفیت کالاها و محصولات خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103455