بی مهری به لبنیات در روستاها هم نمایان شد

0
۴۴۷ بازدید

تغییر رفتار مصرف کنندگان روستایی و شهری نوشابه در سالهای اخیر

گروه تولید

produces@jahaneghtesad.com  

در مورد مصرف سرانه نوشابه گازدار در ایران، آمار دقیقی موجود نیست اما با توجه به اینکه میزان تولید نوشابه در ایران حدود ۲.۶ میلیارد لیتر اعلام شده است، می تواند عدد تقریبی ۳۰ تا ۳۲ لیتر نوشابه در سال را به عنوان مصرف سرانه نوشابه برای هر ایرانی در نظر گرفت.

درگزارش مرکز پژوهش های مجلس، که به بررسی مصرف نوشابه در ایران پرداخته است آمده است: شاید در نگاه اول این طور به نظر می رسد که میزان مصرف نوشابه در ایران نسبت به کشورهایی مانند آمریکا یا مکزیک بسیار پایین است و جای نگرانی نیست اما با توجه به اینکه بیشترین اثر سوءمصرف نوشابه بر روی کلسیم موجود در بدن است، بنابراین افزایش میزان مصرف لبنیات و گوشت قرمز می تواند از آثار سوء آن، حداقل در زمینه تامین کلسیم از دست رفته بکاهد.

براساس آمارهای انجمن صنفی نوشابه ایران، میزان تولید نوشابه تا سال ۱۳۹۱ در ایران حدود ۲.۶ میلیارد لیتر بوده است و براساس اعلام گمرک جمهوری اسلامی از سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۳، بیش از ۳۲۷ هزارتن به ارزش ۱۶۰ میلیون دلار نوشابه به خارج از کشور صادر شده است و درهمین بازه زمانی ۴۰۵ هزار تن نوشابه به ارزش ۲۲۰ میلیون دلار به کشور وارد شده است.

مصرف نوشابه در مناطق مختلف ایران اعمم از روستایی و یا شهری با هم متفاوت است. براساس اعلام مرکز آمار ایران به طور متوسط و در بازه زمانی سال ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲ هر خانواده شهری، ۱۵درصد بیشتر ازخانواده روستایی برای خرید نوشابه هزینه کرده است.

میزان مصرف نوشابه در بازه زمانی مورد بررسی همواره در مناطق شهری بیشتر از مناطق روستایی و تا قبل از سال ۱۳۹۲ این تفاوت به طور متوسط حدود ۱۵ درصد بوده است، اما در سال ۱۳۹۲ اختلاف مصرف نوشابه در مناطق شهری و روستایی به ۶ درصد کاهش پیدا کرده است.

در طول سال های ۱۳۸۰ تا ۱۳۹۲ رفتار هزینه ای خانواده های شهری و روستایی برای مصرف نوشابه دچار تغییر شده است. به این صورت که میزان هزینه کرد برای نوشابه از دهک پنج تا دهک هشت در دو منطقه روستایی و شهری برابر شده است و دهک های نهم و دهم نیز در مصرف نوشابه از مناطق شهری پیشی گرفته اند.

میزان هزینه ای که یک خانواده شهری برای خرید نوشابه در سال ۱۳۹۲ متقبل شده است حدود ۱۳ برابر سال ۱۳۸۰ است و در خانواده روستایی این عدد حدود ۱۴ برابر است. این در حالی است که در این بازه زمانی در مورد فراورده های لبنی در مناطق شهری حدود ۸ برابر و برای مناطق روستایی حدود ۷ برابر بوده است.

نکته قابل توجه در مقایسه قیمتی لبنیات و نوشابه وجود دارد این است که قیمت برای مصرف کننده هر لیتر نوشابه به طور متوسط ۱۲۰۰۰ تا ۱۴۰۰۰ ریال است در حالی که قیمت هر لیتر شیر پاستوریزه براساس اعلام بانک مرکزی حدود ۲۴۰۰۰ ریال است. به عبارت دیگر هرلیتر نوشابه نصف هرلیتر شیر قیمت دارد و این مزیت قیمتی با توجه به اهمیت کیفی شیر و همچنین مضرات نوشابه تا حدی غیرمنطقی به نظر می رسد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14166