بی توجهی مسئولان به سهم واقعی بخش خصوصی در صندوق توسعه ملی

0
۱۸۰ بازدید

گروه تولید-عضو انجمن فولاد گفت: طبق قانون باید ۳۰ درصد منابع صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی اختصاص یابد ولی تنها ۲۰ درصد از این سهم محقق شده است.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، ابوذر ندیمی در یک نشست خبری اظهار داشت: باید در مورد میزان تخصیص منابع صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی بررسی شود تا ببینیم چقدر از این منابع به تولیدکنندگان بخش خصوصی اختصاص داده شده است.

وی با تأکید بر اینکه باید مشخص شود که چند درصد از منابع صندوق توسعه ملی به بخش‌های نیمه دولتی تخصیص یافته است، افزود: در قانون، سهم ۳۰ درصدی بخش خصوصی از منابع صندوق توسعه ملی تعیین شده است اما تنها ۲۰ درصد از این سهم محقق شده در حالی که باید ۱۰۰ درصد این سهمیه به تولیدکنندگان بخش خصوصی اختصاص می‌یافت.

مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا در ادامه با تأکید بر لزوم واگذاری بخشی از اموال بانک‌ها به ویژه کارخانه‌ها، گفت: برخی بانک‌ها حاضرند واحدهای خصوصی‌سازی شده و تحت پوشش خود را برگردانند، اما برخی از ناظرین مانع این کار می‌شوند.

وی افزود: قرار بود بانکها اموال مازادشان را واگذار کنند، ولی حالا برخی عوامل نظارتی مانع هستند. البته در مورد نوع واگذاری باید نظارت وجود داشته باشد، ولی نباید مانعی برای این مسئله باشند.

ندیمی درباره وضعیت «فولاد غرب آسیا» نیز گفت: به اهتمام سرمایه‌گذاران بخش خصوصی و بهره‌گیری از دانش متخصصان جوان ایرانی در سال ۱۳۸۳ برای اجرای پروژه نورد ورق سرد به ظرفیت ۵۵۰ هزار تن در سال با ضخامت نهایی ۰٫۱۶ تا ۳ میلیمتر، عرض ۶۰۰ تا ۱۷۰۰ میلی‌متر و وزن هر کلاف ۶ تا ۳۰ پوند با استانداردهای بین‌المللی در زمینی به مساحت ۵۳ هکتار و زیربنای ۴۰ هزار مترمربع در استان قم تاسیس شده و نقش موثری را به عنوان تامین‌کننده عمده محصولات صنایع خودروسازی، لوازم خانگی، لوله و پروفیل، پوشش ساختمان‌ها ورق‌های رنگی، گالوانیزه و قلع اندود، قوطی‌سازی برای صنایع بسته‌بندی مانند رنگ روغن‌های صنعتی، کنسروسازی و غیر ایفا می‌نماید.

وی افزود: حدود ۶۰۰ نفر به‌طور مستقیم و غیرمستقیم در این مجموعه فعالیت می‌کنند، همچنین سعی کردیم در این مدت بدهی‌هایی که به بانک‌ها داشتیم را تسویه کامل کنیم یا به تقسیط نهایی برسانیم.

ندیمی با اشاره به اشتغال‌زایی و توسعه منابع انسانی، تصریح کرد :در کنار تمام مواردی که ذکر شد در بخش منابع انسانی نیز تلاش‌های زیادی صورت گرفته تا منابع انسانی موردنیاز خود را تأمین کنیم.

وی افزود: تلاش ما در این راستا این بوده که نیروهای خود را حفظ و تعداد موردنیاز را افزایش دهیم و خوشبختانه شرکت فولاد غرب آسیا یکی از جوان‌ترین نیروها را در صنایع معدنی ایران و صنعت فولاد دارد.

ندیمی اظهار داشت: این شرکت توانسته نیروهای خود را از بین افرادی که یا به‌تازگی فارغ‌التحصیل شدند یا چندین سال بیکار بودند، جذب کند که ما این موضوع را در راستای پیشبرد اهدافمان گامی بلند می‌دانیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های مختلف در حوزه اقتصاد ملی گفت:از هر فعالیتی که درزمینهٔ ارز آوری باشد استقبال می‌کنیم و تا کنون آن‌ها را مدیریت کردیم تا بتوانیم از این طریق به اقتصاد ملی کمک کنیم.

وی افزود: ما برای تأمین ورق‌های مورد نیاز تاکنون مشکل عمده‌ای نداشته‌ایم و تا پایان سال هم مشکلی نخواهیم داشت و تأمین این مواد اولیه موردنیاز به‌موقع صورت خواهد گرفت.

مدیرعامل شرکت فولاد غرب آسیا با اشاره به ارزیابی از چشم‌انداز تولید و فروش در ۶ ماهه دوم سال، درپایان اظهار داشت:یک بخش مهمی از فعالیت مربوط به فولاد مبارکه می‌باشد چون فولاد مبارکه ۳۵ درصد از این بازار را در دست دارد و سهم شرکت ما ۱۴ درصد است که طبیعتا سهم ما از بازار کم تر می‌شود.

وی افزود: بخشی دیگربه عرضه‌کننده کالاها ها مربوط می‌شود یعنی اگر این کالاها ارائه نشود ما با محدودیت روبه‌رو خواهیم شد چراکه ما با بسیاری از شرکت‌های خودروسازی همکاری می‌کنیم که ادامه‌ی این همکاری به تامین نیاز های دو طرف بستگی دارد.

  احتمال بررسی بودجه ۹۹ بعد از انتخابات مجلس

عضو سابق کمیسیون تلفیق بودجه مجلس همچنین در پایان در مورد بحث‌های مطرح شده مبنی بر دو ساله شدن بودجه، گفت: بعید است که در مورد دو ساله شدن بودجه به توافق برسند. امسال مجلس درگیر انتخابات است و آنطور که با برخی نمایندگان شاخص صحبت کرده‌ایم، گفتند که به کمیسیون تلفیق نخواهند رفت، زیرا امسال وقت بیشتری از نمایندگان بابت انتخابات گرفته می‌شود.

وی ادامه داد: حتی ممکن است بررسی بودجه به دلیل مسائلی مانند قیمت بنزین به بعد از انتخابات موکول شود.

وی همچنین با اشاره به وعده‌های زیاد مطرح شده برای اختصاص منابع مالی به بخش‌های مختلف از جمله اختصاص ۳۵ هزار میلیارد تومان به معلمان، ۱۱ هزار و ۵۰۰ میلیارد تومان به بازنشستگان و ۸ هزار میلیارد تومان به ایثارگران، گفت: این مسائل را نمی‌توان با ارقام کوچک در بودجه اجرایی کرد.

ندیمی با بیان اینکه بودجه ۹۹ به دلیل وعده‌های انتخاباتی نامزدهای انتخابات مجلس، انبساطی خواهد بود، افزود: نظام بودجه‌ریزی معمولاً در سال پایانی مجلس با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103161