بی توجهی به اجرای ٢۴۵ استاندارد موجود در ایمنی معادن زغال سنگ

0
۸۰۳ بازدید

رییس سازمان ملی استاندارد درباره حادثه معدن آزادشهرمطرح کرد

مهناز اسماعیلی-رییس سازمان ملی استاندارد درباره رعایت استانداردهای مختلف معدنی حادثه معدن آزادشهر گفت: مسئولیت عدم اجرای این استانداردها وزارت کار و وزارت صنعت و معدن و تجارت است.

به گزارش جهان اقتصاد، نیره پیروزبخت در نشست خبری ادامه داد: حدود ٢۴۵ استاندارد در مورد ایمنی کار معادن زغال سنگ و ماشین آلات معادن تدوین شده است، علاوه بر این ۶٧مورد استاندارد درخصوص نکات ایمنی داخل معادن تدوین شده است و ازنظر سند و مدرک درکشور چیزی کم نداریم.

دراین نشست که سامانه اطلاع رسانی استاندارد ایران به نشانی www.standardna.ir افتتاح شد، پیروزبخت اظهار کرد امیدواریم با افتتاح این سامانه اطلاع رسانی بیشتر به به مخاطبان را داشته باشیم.

وی بیان کرد: این سامانه فارغ از سایت سازمان به منظور اخبار مشترک با سایر سازمان ها و در بخش های مختلف مدنظر قرار گرفته است و تا هفته آینده تکمیل خواهد شد و با بارگذاری بخش خارجی مخاطبان سایر کشورها نیز می توانند از آن استفاده کنند.

پیروزبخت با اشاره به ابلاغ دو مصوبه توسط جهانگیری معاون اول رییس جمهوری اشاره کرد و افزود: برنامه ریزی به منظور تولید بنزین استاندارد بر اساس استاندارد های روز دنیا و سیاست های اقتصاد مقاومتی دو موردی بودند که توسط دولت به سازمان ابلاغ شدند. درهمین رابطه چهار پیشنهاد به ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی ارائه شد که همگی مورد توافق و ابلاغ ستاد قرار گرفت.

تدوین ۳هزار استاندارد درسال گذشته

رییس سازمان ملی استاندارد با بیان اینکه تاکنون ٣هزار استاندارد توسط این سازمان تدوین شده است، اظهار کرد: طی مدت سه ساله دولت یازدهم ١٣٠٠٠ استاندارد تدوین شده است. علاوه بر این امیدوارم پیشنهاد تدوین استاندارهای بین المللی نقش سازمان را پررنگ تر از قبل کند.

پیروزبخت با اشاره به اینکه در سال گذشته ٣٨٧۵ مورد گواهی استاندارد صادر شده است، خاطرنشان کرد: در سال گذشته همچنین ٨٧٩٣ مورد گواهی استاندارد تمدید شد، ۵۶ هزار مورد بازرسی از واحدهای تولیدی، ١٧ هزار مورد بازرسی از واحدهای خدماتی و ١۴ هزار مورد بازرسی از منابع انرژی بر در دستور کار قرار گرفته است.

رییس سازمان ملی استاندارد با اشاره به مصوبه ابلاغی دولت به این سازمان در ارتباط با مقوله بنزین اعلام کرد: این مصوبه در تاریخ دوازدهم اردیبهشت‌ماه سال جاری ابلاغ شده است و براساس آن تطابق تولید و توزیع برعهده وزارت نفت است و نظارت بر حسن اجرای مصوبه برعهده سازمان ملی استاندارد قرار داده شده است.

رییس سازمان ملی استاندارد در خصوص برخی اظهارات مبنی بر حذف نام این سازمان از مصوبه ابلاغی دولت تصریح کرد: مسئولیت تطابق تولید، توزیع وعرضه بنزین با استاندارد ملی ایران برعهده وزارت نفت است و در دولت دهم نیز عین این عبارت بوده است. مسئولیت تطابق تولید با استاندارد برعهده واحدهای تولیدی و خدماتی است و وزارت نفت موظف است بنزین استاندارد تهیه کند و نظارت بر حسن اجرای آن برعهده سازمان استاندارد و محیط زیست است.

پیروزبخت ادامه داد: سال گذشته در برخی استان‌های کشور از جمله تهران، البرز، اصفهان، آذربایجان شرقی، کرمان، رفسنجان، خراسان رضوی، خوزستان، قم، مرکزی، یزد نمونه‌برداری‌هایی انجام شد و قرار بر این است در ارتباط با ۱۵ شهر کشور از ابتدای تیرماه سال جاری برنامه‌ریزی‌های مدنظر انجام شود که این شهرها شامل بندرعباس، قم، چابهار، گرمسار، دامغان، شاهرود، سبزوار، نیشابور، ساری و غیره هستند.

وی با اشاره به این‌که نگرانی‌هایی در خصوص بنزین توزیع شده در اصفهان وجود داشت، بیان کرد: در آخرین نمونه‌گیری انجام شده مشخص شد کمترین مشکل در ارتباط با عدم تطبیق در استان اصفهان بوده است.

پیروزبخت از عدم انطباق ۱۱ محموله وارداتی بنزین خبر داد و اعلام کرد: ۳۶ محموله وارداتی بنزین به کشور داشته‌ایم که ۱۱ مورد آن به دلیل عدم انطباق مرجوع شده است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=59676