بی‌اعتمادی ملی!!

0
۳,۲۵۴ بازدید
سید رضا نوحی
سید رضا نوحی

سید رضا نوحی – کارشناس اقتصادی-این روزها شیوع بیماری کرونا، نقل هر مجلسی است.

رفت و آمدها و مجالس خانوادگی به حداقل خود رسیده است.

هراس و وحشت عجیبی در میان مردم دیده می شود.

کانال های فضای مجازی پر از خبر های دروغ و بعضا راست هستند که به این هراس ایرانیان دامن می زنند.

مردم هم بیشتر، به این خبرهای غیر رسمی و شایعات منتشره در این کانال ها اعتماد می کنند و به راستی چرا؟

چرا هر جا می رویم مردم بدون جستجو و راستی آزمایی اخبار و شایعات منتشره، می گویند دیدی در تلگرام، واتساپ و اینستاگرام فلان چیز نوشته شده است…!

به راستی آیا به مرحله ای رسیده ایم که باید گفت بی اعتمادی ملی به حاکمیت؟

اگر اخبار رسمی که در این چند سال از کانال های رسمی منتشر شد و به فاصله اندکی بعد، دروغ بودن آنها ثابت شده بنگریم، دلایل این بی اعتمادی و فقدان مشروعیت را در می یابیم.

از جمله این اخبار می توان به سهمیه بندی بنزین و مورد اصابت قرار گرفتن هواپیمای اوکراینی اشاره کرد که با دروغ بودن اخبار کانال ها و مقامات رسمی کشور، تیر خلاص به اعتماد عمومی شلیک شد.

مردم دیگر به هیچ گفته رسمی اعتماد نداشته و نخواهند داشت و همین باعث شده تا اتاق های تولید شایعه در داخل و خارج شکل گرفته شود.

در همین ماجرای اصابت هواپیمای اوکراینی و کشته شدن تعداد زیادی از هموطنانمان، نگارنده هشدار داد که از آن روز باید منتظر موج سواری رسانه های ضد ایرانی متعلق به اپوزیسیون خارج از کشور باشیم و جریان اطلاع رسانی از سمت داخل به خارج کوچ خواهد کردو مردم اخبار مورد نیاز خود را از آن سوی مرزها خواهند گرفت.

امروز نیز دنباله همان داستان را شاهد هستیم و کسی دیگر به رسانه ای مانند صدا و سیما و خبرگزاری های رسمی اعتماد نمی کند.

این سم در آینده ای نه چندان دور جامعه را از پای در خواهد آورد و در دوره ای که جامعه، اعتمادی به کل حاکمیت و نظام نداشته باشد به آنجا می رسد که نه از تاک نشان ماند نه از تاک نشان!

در این شرایط حساس که سلامت عمومی ایرانیان در معرض تهدید است، حکمرانان می بایست طرحی نو در اندازند و شیوه رفتاری در حوزه خبری را تغییر داده و اعتماد مردم را جلب نمایند.

اتاق فکرهای رسانه ای که در دستگاه های مختلف حاکمیت شکل گرفته باید از شکل سنتی و فعلی خود خارج شوند و با کمک گرفتن از اساتید و کارشناسان این رشته که الحمدالله کم هم نیستند، راهکار های جدیدی بیابند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=105142