کد خبر: 95375
تاریخ انتشار: ۲۸ بهمن ۱۳۹۷

بیمه مرکزی در مواقع نیاز از نظرات شورای فقهی استفاده می‌کند

بیمه مرکزی در مواقع نیاز از نظرات شورای فقهی استفاده می‌کند

خبرگزاری ایکنا نوشت: غلامرضا سلیمانی، رئیس‌کل بیمه مرکزی، اخیراً در نشستی خبری با اشاره به ایرادات فقهی شورای نگهبان به صندوق بیمه بلایای طبیعی گفت: بیمه مرکزی باید فکری برای بلایای طبیعی کند. دولت، مجلس و بیمه مرکزی بر عملیاتی شدن این صندوق تأکید دارند. لذا پیش‌نویس چنین صندوقی برای بلایای طبیعی در بیمه مرکزی آماده و تحویل دولت شد. دولت هم آن را در قالب لایحه تحویل مجلس داد، اما شورای نگهبان اعلام کرد که بخشی از آن با قانون و شرع مغایر است. بنابراین ما هم در حال رفع ایرادات شرعی آن هستیم.

لزومی ندارد شورای فقهی بیمه هر هفته جلسه داشته باشد

غلامرضا سلیمانی، رئیس‌کل بیمه مرکزی، در گفت‌وگو با ایکنا، درباره ضرورت تشکیل شورای فقهی در صنعت بیمه برای رفع ایرادات شرعی در چنین مواردی گفت: البته ایرادات شورای نگهبان مربوط به خیلی وقت پیش است. در حوزه بیمه در جاهایی که نیاز به استفاده از شورای فقهی باشد از این شورا استفاده می‌کنیم و قبلاً هم چنین مواردی را داشته‌ایم.

وی افزود: البته این امر به موارد و موضوعاتی برمی‌گردد که نیاز به نظر شورای فقهی دارد؛ بدین معنی که لزومی نیست که شورای فقهی بیمه هر هفته جلسه داشته باشد، بلکه هر زمان مشکلی پیش آید که باید نظر شورای فقهی را بدانیم، از آن استفاده خواهیم کرد.

استفاده از نظرات شورای فقهی در مواقع نیاز

رئیس‌کل بیمه مرکزی در پایان یادآور شد: در همین زمینه صندوق بیمه بلایایی طبیعی که قبلاً بحث آن پیش آمده، اشکال شورای نگهبان به لایحه ما مربوط نمی‌شد، بلکه به مصوبه مجلس مربوط بود و مجلس هم اعلام کرد اشکالات شرعی و قانونی آن را حل خواهد کرد.

گفت‌وگو از اکبر ابراهیمی