کد خبر: 132701
تاریخ انتشار: ۲۱ بهمن ۱۳۹۹

بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

بیمه بیکاری کرونا به چه کسانی تعلق می گیرد؟

موضوع بیمه بیکاری به خصوص بعد از شیوع بیماری کرونا، موضوع داغ بین افراد جامعه قرار گرفت که همچنان نیز از برای خیلی از افراد به صورت مسئله ای حل نشده باقی مانده است. اگر نمی دانید بیمه بیکاری و به خصوص بیمه بیکاری کرونا چیست و شامل چه کسانی می شود، خواند این مقاله را به شما توصیه می کنیم.

بیمه بیکاری چیست؟ و چه شرایطی دارد؟

افراد زیادی به دلیل نداشتن اطلاعات کافی در مورد بیمه از مزایای آن بهره مند نمی شوند. بیمه بیکاری تسهیلاتی قانونی است که برای آن دسته از افراد شاغلی که بیمه بوده اند اما به دلایل ناخواسته و غیرارادی مجبور به ترک کار شده اند، در نظر گرفته شده است. این شرایط در زمان شیوع کرونا نیز باعث خانه نشین شدن عده زیادی از کسانی شد که قبلا شاغل بودند. بیمه بیکاری کرونا دقیقا برای این افراد در نظر گرفته شد. فردی که شغل قبلی خود را به هر دلیل از دست داده باشد، باید آمادگی پذیرفتن پیشنهادات کاری جدی را نیز داشت باشد. از این روی بیمه تنها تا زمانی به فرد تعلق می گیرد که کار جدید پیدا کند.

اگر دوست دارید بدانید که شرایط لازم برای دریافت این نوع بیمه را دارید یا خیر، پیشنهاد می کنیم ادامه مطلب را از دست ندهید. برای گرفتن این بیمه شما باید شرایط زیر را داشته باشید.

 • بیکاری غیرارادی
 • داشتن تابعیت ایرانی
 • تابع قانون کار
 • سابقه بیمه
 • داشتن کارت پایان خدمت

چنانچه شرایط زیر را داشته باشید، این بیمه شامل شما نخواهد شد.

 • افراد اتباع خارجی
 • ترک کار اختیاری
 • بازنشستگان و از کار افتادگان
 • صاحبان مشاغل آزاد
 • رد درخواست بیمه از طرف اداره کار

مبلغ بیمه بیکاری سال ۹۹

مبلغ بیمه به میزان آخرین حقوق دریافتی شما بستگی دارد. مبلغ این بیمه در سال ۹۹ نیز از این قانون پیروی می کند. هر چقدر حقوق شما بیشتر باشد به همان اندازه بیمه بیکاریتان نیز بیشتر خواهد شد. در سال ۹۹ با حداکثر بیمه به مبلغ یک میلیون و نهصد و یازده هزار تومان می توانستید این بیمه را دریافت کنید.

بیمه بیکاری کرونا چیست؟

در سال ۹۹ به دلیل شیوع بیماری کرونا بسیاری از صاحبان مشاغل شل خود را از دست دادند. برای مثال آژانس های گردشگری یکی از مشاغلی بودند که بیشتری ضربه را از شیوع کرونا دیدند؛ بنابراین، وزارت کار و تامین اجتماعی به دولت پیشنهاد بیمه بیکاری کرونا را با ۵ هزار میلیارد تومن داد. این مبلغ به صندوق بیکاری کشور تزریق شده و یا به صورت یارانه در اختیار واجدین شرایط قرار می گیرد.

۵ هزار میلیارد بودجه اختصاص داده شده به این نوع بیمه، در حال حاضر به ۲۶۰ هزار نفر مستمری بگیر بیمه بیکاری اختصاص داده شده است؛ اما از آنجایی که این تعداد با شیوع بیماری کرونا بیشتر شده اند، به درخواست ریاست جمهوری مبلغی برای افراد جدید نیز در نظر گرفته شده است. این افراد در دوران شاغل بودنشان ۳ درصد حق بیمه را پرداخت کرده اند. مابقی بیکارشدگان، از طریق یارانه تسهیلات را دریافت می کنند.

بیمه تامین اجتماعی

بیمه تامین اجتماعی یکی از راه های گسترش عدالت اجتماعی در بین تمام اقشار جامعه است. بیمه بیکاری تامین اجتماعی همان طور که در ابتدای مقاله نیز ذکر شده برای تامین کسانی است که ناخواسته کارشان را از دست داده اند. قانون بیمه بیکاری از سال ۱۳۶۹ در مجلس تصویب شد و طبق این قانون، اگر فردی بدون اراده خود از کار بیکار شود، در صورتی که بیمه بوده و ۳ درصد از بیمه را هر ماه پرداخت کرده است، شامل این نوع بیمه می شود.

اقدامات لازم برای دریافت بیمه بیکاری

شخصی که کار خود را از دست داده است، برای دریافت این بیمه، باید تا قبل از ۳۰ روز وضعیت و علت بیکار شدنش را به اداره کار گزارش دهد. شرایط لازم برای دریافت بیمه بیکاری با شرح زیر است:

 • دارای ۶ ماه سابقه بیمه از طرف کارفرما یا بیمه خوداشتغالی
 • مشمول قوانین کار بیمه تامین اجتماعی باشد
 • تابعیت ایرانی
 • شغل آزاد نداشته باشد

*اگر شخصی به دلیل حوادث غیر مترقبه مانند سیل، زلزله و جنگ بیکار شود، نیازی به ۶ ماه سابقه کار نداشته و با رعایت قوانین بیمه بیکاری مشمول این نوع بیمه می شود.

* چنانچه فرد بیمه شده در حال گذراندن دوره های نهضت سواد آموزی یا کارآموزی است، باید هر دو ماه یک بار گواهی لازم را برای اداره کار و امور اجتماعی ارسال کنند.

در چه صورتی بیمه بیکاری قطع خواهد شد؟

اگر شخصی که بیمه بیکاری دریافت می کرده است، مجددا کار پیدا کند، بیمه او قطع خواهد شد؛ اما قوانین قطع این نوع بیمه فقط شامل این مورد نمی شود و موارد زیر را نیز در بر می گیرید.

 • فوت بیمه شده
 • بیمه شده با دریافت حقوق روز های بلاتکلیفی مجددا به کار بازگردد
 • خودداری کردن فرد از قبول شغل جدید
 • امتناع فرد از حضور در دوره های کارآموزی

جمع بندی

بیمه بیکاری کرونا از زمان شیوع این بیماری بسیار مورد درخواست قرار گرفت؛ چرا که بسیاری از افراد به دلیل عدم امکان حضور در محل کار، شغل خود را از دست دادند. دولت برای حمایت از این اقشار بودجه ای را در نظر گرفت و آن را از طریق یارانه و بیمه بیکاری کرونا د راختیار واجدین شرایط قرار داد. چنانچه به دنبال بهترین دفاتر بیمه برای دریافت بیمه تامین اجتماعی یا بیمه بیکاری هستید، پیشنهاد می کنیم به سایت نیازی تو (niazito.com) رفته و با کلیک بر روی قسمت بیمه با دفاتر مربوطه آشنا شوید.