کد خبر: 3076
تاریخ انتشار: ۱۷ تیر ۱۳۹۳

بیلان مالی بیمه‌ها در حال منفی شدن هستند

بیلان مالی بیمه‌ها در حال منفی شدن هستند

گروه بازارپول : رئیس کل بیمه مرکزی با گلایه از تکالیف قانونی که بدون توجه به شرح وظایف و حجم تعهدات صنعت بیمه برای آن تراشیده می‌شود گفت: بیلان مالی صنعت بیمه در حال منفی شدن است و به چالش کشیدن منابع صنعت‌ به ورشکستگی می‌انجامد که این مورد نیز آغاز شده است.

محمد ابراهیم امین با بیان اینکه صنعت بیمه و بیمه‌گری اصولی دارد که باید همه آن را بپذیریم، اظهار داشت: دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها براساس آن اصول و چارچوب طراحی شده و در واقع سنگ بنای صنعت بیمه هستند و اگر از آن اصول تخطی کنیم به طور طبیعی مشکلاتی به وجود می‌آید.
وی با اشاره به نرخ دیه تعیین شده و حق بیمه شخص ثالث، توضیح داد: بیمه در ایران اختراع نشده و اصول آن را از جای دیگری گرفته‌ایم، چارچوب، مفاهیم و استانداردهایی وجود دارد که فقه شیعه این نوع بیمه‌گری را تایید کرده است‌،بنابراین از نظر حرفه‌ای و شرعی مشکلی بابت کاربرد این اصول نداریم.
رئیس کل بیمه مرکزی ادامه داد: به دلیل اینکه در کار بیمه‌گری براساس یک قرارداد، ‌طرفین تعهداتی را می‌پذیرند که انجام آن تعهدات موکول به ایفای تعهدات طرف مقابل است؛اتفاقاتی در بیرون از این چارچوب رخ می‌دهد که آثار اجتماعی و اقتصادی دارد.
امین مثال زد: بحث خودرو در همه دنیا به دلیل دربرگیری فراوان، آثار سیاسی هم پیدا کرده است، ۱۷ میلیون نفر بیمه شخص ثالث می‌خرند که برای هر مسئول اهمیت زیادی دارد و در نتیجه، هر اتفاقی که این ۱۷ میلیون نفر را ناراضی کند، با اهمیت می‌شود.
وی با اشاره به مشکلات صنعت بیمه در این زمینه، گفت: نیروی انتظامی و وزارت بهداشت کمبود بودجه ندارند و مقرر می‌شود بخشی از منابع بیمه‌ها به آنها پرداخت شود. اما وقتی ما از نیروی انتظامی اطلاعات خودروها را می‌خواهیم، از ما پول مطالبه می‌کند.
امین تصریح کرد: اگر نقش بیمه را برای توسعه و رفاه جامعه قبول داریم، باید اجازه دهیم کار خود را براساس مبانی حرفه‌ای بیمه‌گری که در دنیا شناخته شده است، انجام دهد و نگذاریم نفوذهای سیاسی یا اجتماعی این صنعت را با زه‌کشی انباشت منابع، تضعیف کنند.
وی با بیان اینکه نباید چنین بخش تاثیرگذاری را تضعیف کرد، افزود: متاسفانه بیلان مالی صنعت بیمه در حال منفی شدن است.همه سوال می‌کنند که این شرکت در شرایط فعلی چگونه و با چه انگیره‌ای بیمه شخص ثالث بفروشد در حالی که علت صدور بیمه نامه شخص ثالث این است که بتوانند سایر خدمات بیمه‌ای را به مشتری ارائه کنند.
امین تصریح کرد: وقتی وضعیت شرکت‌ها با ارائه اسناد و مدارک صورت‌های مالی و گزارش حسابرس ارائه می‌شود، عده‌ای باز هم قبول نمی‌کنند. در این شرایط باید به چه چیزی استناد کرد؟
رئیس کل بیمه مرکزی گفت: براساس گزارش حسابرسی سال ۹۱، زیان شرکت‌های بیمه ۵۰۰ میلیارد تومان و برای سال ۹۲ احتمالاً ۸۰۰ میلیارد تومان خواهد بود اما می‌گویند شرکت‌های بیمه سود می‌کنند و بیمه شخص ثالث برای آنها سودده است.
امین با بیان اینکه فروش بیمه شخص ثالث توسط شرکت‌ها بیمه ۷ هزار میلیارد تومان است، ‌اضافه کرد: زیان شرکت‌های بیمه از این خدمت در سال ۹۱ رقم‌ ۵۰۰ میلیارد تومان بود که البته این رقم در سال ۸۹ حدود ۳۰۰ میلیارد تومان بود و این ارقام نشان‌دهنده روند رو به رشد زیان شرکت‌های بیمه از شخص ثالث است.
رئیس کل بیمه مرکزی در تشریح دلایل بروز این مورد گفت: از این صنعت حمایت نشده است، این حمایت‌ها شامل حمایت افکار عمومی، حمایت کارشناسی و تبیین و توجیه چنین فرایندهایی است.
رئیس کل بیمه مرکزی اظهارداشت: صنعت بیمه ماهیتاً بخشی غیر سیاسی است و ذاتاً بیمه‌گران محافظه‌کار هستند و مایل نیستند در مواجهه با چنین بحث‌هایی قرار گیرند، صنعتی که ریسک می‌پذیرد محافظه‌کار می‌شود و همین مورد موجب می‌شود ارتباط آنها با رسانه‌ها چندان سامان نگیرد.
وی یادآور شد: رسانه‌ها هم همیشه در موضعگیری مقابل این صنعت پیش‌داوری دارند و مطالبی غیرواقعی در این‌باره مطرح می‌شود، رسانه‌ها‌ می گفتند بیمه‌ها کاخ می‌سازند‌ ما کاخی نداریم بلکه همه کوخ است زیرا سود چندانی حاصل نمی‌شود، کدام بیمه کاخ دارد؟
رئیس کل بیمه مرکزی بیان کرد: این ارزش است که صنعت بیمه‌ای داشته باشیم که مردم ما امنیت و آرامش خاطر داشته باشند، صنعت بیمه است که امنیت و آرامش خاطر را برای همه فراهم می‌کند؛ این روز‌ها دغدغه همه مردم، آینده، سلامتی، بازنشستگی و از این قبیل است که همه در بیمه‌ها وجود دارد و اگر این پاسخ‌ها به درستی جواب داده شود دغدغه‌های مالی جامعه رفع می‌شود و به شادی، نشاط و رشد خلاقیت جامعه و آرامش می‌انجامد.

 

تست فیلم

تست صدا

{mp3remote}/images/podcast/audio.mp3{/mp3remote}