کد خبر: 11818
تاریخ انتشار: ۲۸ فروردین ۱۳۹۴
گروه : سیاست

بُت صدام کشته شد

بُت صدام کشته شد

بُت صدام کشته شد

استاندار صلاح الدین عراق روز جمعه ۲۸ فروردین ماه از کشته شدن عزت ابراهیم الدوری، معاون صدام حسین، در جریان یک عملیات نظامی در این استان خبر داد. شبکه العربیه، وابسته به عربستان سعودی، تصاویر جسد فردی که شباهت زیادی با عزت ابراهیم دارد را نشان داده است. عزت ابراهیم الدوری معاون شورای فرماندهی عراق و فرد دوم رژیم سرنگون شده صدام حسین بود. وی از زمان حمله آمریکا به عراق در سال ۲۰۰۳ و سرنگونی حکومت صدام حسین فراری بود. عزت ابراهیم بعد از صدام قوی ترین مقام حکومت بعثی عراق بود و سمت معاون رئیس جمهوری (صدام) و دبیر حزب سوسیالیست عربی بعث در عراق را برعهده داشت. او همچنین از سال ۱۹۹۱ تا ۲۰۰۳ در همه کنفرانس های خارجی به عنوان جایگزین صدام مشارکت می کرد. عزت ابراهیم الدوری" دست راست صدام، رئیس‌جمهور معدوم عراق که از سوی وی لقب "بـُت" را دریافت کرده بود، به عنوان مرد شماره یک بعث عراق شناخته می شد.

وی پیش از این و پس از سرنگونی صدام، آن گونه که برخی رسانه ها ادعا کردند مخفیانه به مناطق بیابانی سوریه گریخت تا از شر آمریکایی ها در امان باشد. وی سپس با تشکیل جبهه‌ای ائتلافی از گروه‌های تروریستی و شبه‌نظامی فعال در عراق، بار دیگر به عرصه رسانه‌ها بازگشته بود. در آن زمان، ۲۲ گروه تروریستی فعال در کشور عراق که بیشتر آنها را گروه‌های بعثی، تکفیری، وهابی و اهل‌سنت تندرو تشکیل می‌دادند پنج سال قبل، در یک نشست مخفیانه با عنوان "ائتلاف فرماندهی کل جهاد و آزادسازی، "عزت ابراهیم الدوری" را که آمریکا برای سر وی یا ارائه هر گونه اطلاعات درباره محل اختفایش ۱۰ میلیون دلار جایزه تعیین کرده است به عنوان فرمانده کل نیروهای مبارز در این کشور انتخاب کردند.

روزنامه انگلیسی تلگراف درباره الدوری نوشته است: او نزدیک‌ترین فرد به صدام بود و هم اکنون هم رده نخست لیست عراقی های تحت پیگرد ارتش آمریکا را به خود اختصاص داده و تلاش آمریکایی‌ها برای یافتن وی به حدی بوده که حتی پیش از دستگیری صدام، یافتن عزت ابراهیم برای واشنگتن از اولویت بیشتری برخوردار بود.

عزت ابراهیم کیست؟

عزت ابراهیم الدوری در سال ۱۹۴۲ میلادی در روستای "الدور" واقع در حومه شهر "تکریت" زادگاه صدام به دنیا آمد؛ همان روستایی که صدام، هنگام دستگیری در حفره‌ای در آن مخفی شده بود. عزت، کودک سرخ‌روی زردمویی که همواره در میان دوستانش مورد تحقیر و تمسخر بود و از کودکی کینه جویی از مردم را سرلوحه رفتار خود قرار داده بود همراه پدر خود به شغل ساده یخ‌فروشی اشتغال داشت.

خانواده او که بسیار فقیر بودند به علت تنگدستی بیش از حد، به بغداد نقل مکان کردند تا پدر خانواده بتواند در تابستان داغ پایتخت، یخ بیشتری بفروشد. عزت به همراه پدر خود،‌ معمولاً در مقابل قبر ابو حنیفه، امام سنی‌های حنفی‌مسلک در منطقه اعظمیه در شمال بغداد می‌ایستاد و در اره‌کردن یخ‌ها به پدرش کمک می‌کرد و به قدری به کار خود علاقه‌مند بود که پس از مرگ پدر نیز به این شغل ادامه داد. عابرانی که در آن هنگام معمولاً از "الرصافه" بغداد عبور می‌کردند می‌گویند: «عزت تا پیش از کودتای جولای ۱۹۶۸ میلادی، در همین محله به یخ‌فروشی مشغول بود اما نمی‌دانیم چه شد که ناگهان وی پس از کودتا، پله‌های ترقی را پیمود و در نهایت به یکی از نزدیکان صدام تبدیل شد.»

ارتقای مقام بر اساس ظواهر!

یکی‌از دوستانش درباره علت سرعت ارتقای وی در ارتش عراق می گوید: عزت، قد تقریباً بلند و هیکل چهارشانه‌ای دارد و همواره با صدای آهسته و خشن سخن می‌گوید؛ همه اینها عواملی است که یک فرمانده ارتشی را در میان دیگران برجسته تر می کند.

عزت؛ فرمانده تروریست های سلفی منطقه

آمریکایی‌ها هنوز هم معتقدند عزت ابراهیم الدوری، علاوه بر فرماندهی کل گروه‌های شبه‌نظامی و تروریستی در داخل عراق، هماهنگی با گروه‌های خارج از این کشور را که عناصر خود را برای انجام عملیات‌های تروریستی به داخل عراق اعزام می‌کنند بر عهده دارد. ارتش آمریکا بارها ابراز عقیده کرده است که الدوری، هواداران رژیم سابق و شبه‌نظامیان وابسته به القاعده در عراق و انصار الاسلام را گرد آورده و به سازماندهی آنها در سطح منطقه پرداخته است. به گفته فرماندهان ارتش آمریکا، وی از طریق ساختارهای درون‌سازمانی و عملیاتی، با "اسامه بن‌لادن" سرکرده شبکه تروریستی القاعده در ارتباط بوده است.