بومی سازی تجهیزات مکانیکی پروژه های توسعه ذوب آهن اصفهان

0
۴۶۹ بازدید

مدیر ساخت و تولید #ذوب_آهن_اصفهان گفت : مجموعه کارگاه های #ساخت و #تولید از سال ۱۳۹۶ بر اساس تصمیم مدیریت شرکت از مدیریت مهندسی نت مکانیک تفکیک گردید. بخش کارگاهی آن شامل کارگاه های #ریخته_گری و #مدل_سازی،#اسکلت_فلزی و #آهنگری، #مکانیکی و #عملیات_حرارتی و پنجاه و یکِ ساخت و بخش پشتیبانی نیز زیر مجموعه هایی نظیر : #طراحی ، #برنامه_ریزی و #تکنولوژی،فنی اقتصادی، #کنترل_کیفی #ساخت داخل وخارج و #انبارها و #تدارکات را شامل می شود.

مدیر ساخت و تولید ذوب آهن اصفهان عنوان کرد 

مدیر ساخت و تولید ذوب آهن اصفهان گفت : مجموعه کارگاه های ساخت و تولید از سال ۱۳۹۶ بر اساس تصمیم مدیریت شرکت از مدیریت مهندسی نت مکانیک تفکیک گردید. بخش کارگاهی آن شامل کارگاه های ریخته گری و مدل سازی،اسکلت فلزی و آهنگری، مکانیکی و عملیات حرارتی و پنجاه و یکِ ساخت و بخش پشتیبانی نیز زیر مجموعه هایی نظیر : طراحی ، برنامه ریزی و تکنولوژی،فنی اقتصادی، کنترل کیفی ساخت داخل وخارج و انبارها و تدارکات را شامل می شود. این مجموعه به صورت متمرکز با هدف پشتیبانی کارخانه از نظر رفع نیاز قطعات و تجهیزات مکانیکی با حدود ۷۰۰ نفر پرسنل فعال است. قاسمی افزود : بر اساس سیاست گذاری چند سال اخیر شرکت و شرایط خاص آن ، پشتیبانی کارخانه از بیرون بسیار محدود شد و تاکید بر این بود که نیازها در داخل مجموعه تامین شود. این مهم نقش تلاشگران کارگاه ها و توانمندی آن ها را بیش از پیش پر رنگ تر کرد. تولید حدود ۸۵ درصد از قطعات مکانیکی ساختنی مورد نیاز خط تولید،درداخل و توسط نیروهای کارخانه انجام می گیرد.
وی در ادامه با اشاره به پتانسیل های قابل توجه موجود در کارخانه ،حجم فعالیت نیروهای پیمانکار در شرکت را بسیار کمتر از گذشته عنوان کرد و تصریح نمود : در حال حاضر بیش از ۸۵ درصد از تولید قطعات ساختنی در داخل و توسط نیروهای کارخانه انجام می گیرد.همچنین در راستای حمایت از تولید داخل و کاهش هزینه ها،قطعاتِ قابل تولید در داخل کارخانه و یا داخل کشور،از خارج وارد نمی شود.(صرفاً در مواردی نظیر راه اندازی طرح های جدید که کل طرح از پیمانکار خارجی خریداری می شود و یا مواردی که توانایی تولید داخل آنها وجود ندارد ، واردات صورت می گیرد.) در این رابطه مقایسه آمارهای کنونی با سال های گذشته بیانگر این موضوع است.
تامین تجیهزات و قطعات پروژه های توسعه و جدیدتعمیرات اساسی به همت تلاشگران ذوب آهنی
مدیر ساخت و تولید شرکت ادامه داد : همت کارکنان این مدیریت در پروژه های اخیر شرکت نمود بیشتری یافت به صورتی که در پروژه PCIتاکنون به لحاظ تناژ حدود ۱۳۰ تن تجهیزات اسکلت فلزی و مکانیکی (شامل بونکرها ، پیچ های مورد نیاز جهت فنداسیون ها و …)تولید و یا تکمیل و بیش از ۹۶۰۰ ماشین ساعت قطعه جهت پروژه هات شارژ تولید گردید. همچنین تولید قطعات ساختنی مورد نیاز در پروژه برج چهار خاموش کننده کک سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز تعمیرات اساسی کوره بلند یک انجام و یا در حال اجرا می باشد. (به ویژه تغییر طرح واگن توزین کوره بلند یک به سیستم جدیدکه بخش قابل توجهی از تهیه نقشه ها وحجم وسیعی از ساخت تجهیزات که مقرر بود به پیمانکار خارجی سپرده شود به دست توانمند پرسنل متخصص و کارآمد کارخانه در داخل مجموعه، به خصوص در مدیریت کارگاه های ساخت و تولید صورت گرفت. یاد آور می گردد این حجم از فعالیت ها در نوع خود یک رکورد در زمینه تهیه نقشه وتولید قطعات و تجهیزات طرح های جدید در شرکت به شمار می رود.)
ایجاد سیستم مدون ارتباط با سایر صنایع در کارخانه
قاسمی اضافه کرد : توسعه ارتباط با سایر صنایع بسیار مهم است. در این رابطه ذوب آهن اصفهان با کارنامه کاری درخشانی که در ایجاد وراه انداری سایر صنایع در جای جای ایران داشته است ، می تواند هم اکنون نیز این روند را تکرار نماید. در حال حاضر نیز درخواست هایی در این زمینه وجود داردکه با توجه به وجودظرفیت ها و دانش فنی قابل توجه در کارخانه که کمتر شرکتی از آن برخوردار است و با ایجاد یک سیستم مدون برای ارائه خدمات فوق به سایر شرکت ها می توان علاوه بر ایجاد در آمد، به صنعت کشور نیز کمک نمود. از طرفی فعال شدن این پتانسیل های بی شمار نوید بخش آینده یی روشن برای ذوب آهن اصفهان است.
آموزش نیروی انسانی متخصص نیاز اساسی شرکت
وی در پاسخ به این سوال که برای انتقال دانش و تجربیات به نسل های آینده چه برنامه ریزی دارید چنین گفت : ذوب آهن اصفهان یکی از موفق ترین شرکت ها در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات مورد نیاز خط تولید کارخانه در ایران به شمار می رود که ثمره سال ها تلاش و کوشش شبانه ی نسل های مختلف است که در جای جای کارخانه به بار نشسته و نیاز است به نحوی برنامه ریزی شود که آیندگان نیز از آن بهره مند شوند. انشاا… با رویکرد جدید شرکت در این زمینه نیز برنامه ریزی لازم انجام گیرد و نیروی انسانی متخصص در بخش های مختلف شرکت تربیت شوند. این مهم یکی از رویکردهای اساسی شرکت به شمار می رود.
توجه بیشتر به ساخت قطعات و تجهیزات در داخل شرکت
مدیر ساخت و تولید شرکت گفت : ساخت برخی از تجهیزات و قطعات خاص شرکت در داخل مجموعه در دست اقدام است مانند تاندیش های فولاد سازی،دستک های پاتیل چدن کوره بلند،پاتیل های فولاد و … که ارزش افزوده خوبی برای شرکت در بر دارد. قاسمی در خصوص فرایند ساخت قطعات و تجهیزات نیز خاطر نشان کرد : درخواست قطعات و تجهیزات توسط بخش ،متناسب با نیاز و همراه با مستندات مربوطه به سیستم بازرسی فنی مهندسی نت ارسال و پس از بررسی های لازم و در صورت تایید در سیستم ساخت قرار می گیرد و روند لازم برای تولید اجرا می شود.
ارزش افزوده بالا ، ثمره خلاقیت و نوآوری کارکنان
وی خلاقیت و نوآوری در زمینه ساخت قطعات و تجهیزات را بسیار مهم برشمرد و افزود : در این زمینه فعالیت های بسیار خوبی در کارگاه های مختلف این مدیریت انجام گرفته است. به عنوان مثال طرح تولید کامل درب های باتری سه کک سازی که ارزش افزوده ای در حدود هفتصد میلیون تومان را ایجاد نموده است. وی یاد آورشد : ایجاد انگیزه برای کارکنان در همه بخش های شرکت و حمایت مسئولین از آنها بسیار مهم است. این موضوع تنها در حیطه مادی خلاصه نمی شود و راهکارهای متعددی می توان برای آن تعریف نمود لذا در نظر گرفتن یک سیستم کارآمد برای تشویق پرسنل اهمیت بسزایی دارد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=87547