کد خبر: 168068
تاریخ انتشار: ۱۴ دی ۱۴۰۰

بورس ۱۳ هزار و ۲۵۵ واحد عقب نشینی کرد

بورس ۱۳ هزار و ۲۵۵ واحد عقب نشینی کرد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز هم روند ریزشی به خود گرفت بگونه‌ای که شاخص کل در پایان معاملات با کاهش ۱۳ هزار و ۲۵۵ واحد دیگر به رقم یک میلیون و ۳۶۲ هزار و ۷۹۴ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن با کاهش ۳۲۶۲ واحد به رقم ۳۵۹ هزار و ۹۸۲ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۴۶۱ هزار میلیارد تومان رسید.


نقشه معاملات روز ۱۴ دی ماه بورس اوراق بهادار تهران

معامله‌گران امروز بیش از ۴.۲ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۱۴ هزار فقره معامله و به ارزش ۲ هزار و ۳۵۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

همچنین ارزش معاملات امروز فرابورس هم به بیش از ۴ هزار و ۸۳۹ میلیارد تومان رسید با این حساب ارزش معاملات دو بازار بورس و فرابورس از ۷ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان فراتر رفت.

امروز همه شاخص‌های بورس قرمز بودند، به گونه‌ای که شاخص کل و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ ارزشی ۰.۹۶ درصد کاهش یافتند و این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۹ درصد کاهش یافتند.

شاخص آزاد شناور یک درصد کاهش یافت، شاخص بازار اول بورس ۱.۲ درصد کاهش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰.۶۶ درصد افت کرد.

امروز نمادهای فولاد مبارکه، معدنی چادرملو، پتروشیمی پردیس، هلدینگ خلیج‌فارس، پالایش نفت بندرعباس، ایران‌خودرو و پالایش نفت تهران همگی بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشته‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز اوضاع تعریفی نداشت و شاخص کل با ۱۶۳ واحد کاهش به رقم ۱۸ هزار و ۴۳۱ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۱۴ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه به بیش از ۳۲۳ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از ۱.۴ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۵۰ هزار فقره معامله و به ارزش ۴ هزار و ۸۴۰ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز نماد بیمه پاسارگاد بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشته و نمادهای آریا ساسول، پتروشیمی زاگرس، فولاد هرمزگان، صنعتی مینو، فرابورس و هلدینگ گردشگری سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

طرحی توسط نمایندگان مجلس در کمیسیون اقتصادی برای اصلاح قانون بازار سرمایه در دست تدوین است که البته هنوز نهایی نشده و در قالب پیشنهاد این کمیسیون به شمار می‌رود. در این زمینه کارشناسان و فعالان بازار سرمایه می‌توانند پیشنهادهای اصلاحی خود را برای بهتر شدن قانون بازار سرمایه ارائه کنند.

بازار سرمایه از مرداد سال گذشته تا کنون مرتب روند رو به ریزش در پیش گرفته و با وجود اینکه قاطبه کارشناسان می‌گویند بازار ارزنده شده است اما همچنان شاخص کل بازار رو به ریزش است بنابراین کسانی که می‌‌خواهند در بازار سرمایه حضور پیدا کنند بهتر است از طریق غیرمستقم و به وسیله صندوق‌های با درآمد ثابت در این بازار حضور پیدا کنند سرمایه‌گذاری در بورس همراه با ریسک و نوسان است و باید قبل از خرید و فروش سهام حتما مطالعه، مشورت و تحقیق لازم صورت گیرد.

برچسب ها : بورس تهران