کد خبر: 3339
تاریخ انتشار: ۲۲ تیر ۱۳۹۳

بورس کالا به وعده دولت تدبیر و امید عمل کرد

بورس کالا به وعده دولت تدبیر و امید عمل کرد

گروه بازارسرمایه : مدیرعامل بورس کالای ایران گفت: بورس کالا به وعده دولت تدبیر و امید در خصوص تامین مالی تولیدکنندگان عمل کرد

دکتر حسین پناهیان مدیرعامل این بورس روز یکشنبه ۲۲ تیرماه در در مراسم آغاز معاملات اوراق سلف استاندارد سنگ آهن با اشاره به نقش بورس کالای ایران در تامین مالی تولیدکنندگان گفت: از طریق معاملات اوراق سلف استاندارد سنگ آهن دانه بندی، به عنوان ابزار مالی جدید پذیرش شده در بورس کالای ایران در یک دوره یکساله حدود ۹۰ میلیارد تومان برای شرکت معدنی و صنعتی گل گهر که از تولیدکنندگان بزرگ سنگ آهن ایران به شمار می رود ، تامین مالی صورت می گیرد که با توجه وعده های دولت تدبیر و امید به تولیدکنندگان در خصوص تامین مالی آنها، بورس کالا به وعده دولت تدبیر و امید در خصوص تامین مالی تولیدکنندگان عمل کرد.

وی در خصوص مزایای این ابزار مالی جدید گفت: امکان معامله مجدد بر روی کالا ، در معاملات سلف استاندارد فراهم شده است که از حبس منابع مالی سرمایه گذاران جلوگیری می کند. ضمن آنکه مانند معاملات قراردادهای آتی ، امکان کشف قیمت روزانه نیز در سلف استاندارد متصور است. همچنین در معاملات ثانویه اوراق سلف استاندارد سنگ آهن دانه بندی، تعدد سرمایه گذاران امکانپذیر است و سرمایه گذاران می توانند در صورت تمایل نسبت به تسویه نقدی مبادرت کرده و از بازار خارج شوند.

مدیرعامل بورس کالای ایران با اشاره به تضمین سود این اوراق گفت: در پایان دوره معاملاتی یکساله اوراق سلف استاندارد سنگ آهن که امروز به میزان ۵۰۰ هزار تن به روش عرضه گسترده توسط شرکت تامین سرمایه امید به عنوان مشاور پذیرش و متعهد خرید در عرضه اولیه عرضه شد، حداقل سود ۲۵٫۵ درصد و حداکثر سود ۳۰ درصد تضمین شده است و در طول دوره نیز نرخ بازده این اوراق ۲۳ درصد بصورت روزشمار می باشد.

دکتر پناهیان به اشاره به آماده شدن مقدمات عرضه گسترده اوراق سلف استاندارد سنگ آهن شرکت صنعتی معدنی گل گهر در بورس کالای ایران ظرف ده روز پس از پذیرش امیدنامه آن در هیات پذیرش گفت: با آغاز معاملات این اوراق ضمن تامین مالی ، امکان پوشش ریسک برای این تولید کننده فراهم می شود.

مدیرعامل بورس کالای ایران در پایان از راه اندازی معاملات سلف استاندارد بر روی چند کالای دیگر در آینده ای نزدیک خبر داد.

بر اساس این گزارش دکتر سید محسن فاضلیان مدیرعامل شرکت تامین سرمایه امید به عنوان بازارگردان این معاملات، در مراسم آغاز معاملات اوراق سلف استاندارد سنگ آهن گفت: با توجه به اقدامات توسعه ای شرکت معدنی و صنعتی گل گهر، با راه اندازی معاملات اوراق سلف استاندارد سنگ آهن ، تامین مالی ۹۰ میلیارد تومانی برای این تولیدکننده صورت گرفت که در نهایت رشد و توسعه بنگاه های اقتصادی به رشد و توسعه اقتصاد کشور منجر می شود. وی سپس گفت: تامین مالی صورت گرفته از طریق معاملات اوراق سلف استاندارد به عنوان نقدینگی مولد علاوه بر سود آوری تولیدکنندگان بر رشد بازار سهام بصورت غیر مستقیم تاثیرگذار خواهد بود.

گفتنی است روز یکشنبه ۵۰۰ هزار تن اوراق سلف استاندارد سنگ آهن دانه بندی شرکت معدنی و صنعتی گل گهر به قیمت پایه ۱۶۶ هزار و ۷۰۰ تومان در هر تن در بورس کالای ایران عرضه شد که با استقبال خریداران در همان ساعات آغازین معاملات ۱۹۵ هزارتن آن مورد معامله قرار گرفت. لازم به ذکر است اوراق سلف موازی استاندارد سنگ آهن دانه بندی شده منضم به اختیار خرید و فروش تبعی به عنوان ابزار مالی در شورای عالی بورس تصویب شده و معاف از مالیات می باشد. بنابر اطلاعیه عرضه، اندازه هر قرارداد این اوراق ۵ تن سنگ آهن است و بدین ترتیب ۱۰۰ هزار قرار داد آماده خرید و فروش در بازار ثانویه آن می باشد. ضمن آنکه مدت عمر این اوراق یکسال از تاریخ عرضه اولیه یعنی تا پایان روز ۲۲ تیر ماه ۱۳۹۴ تعیین شده است. دوره عرضه اولین این اوراق از روز یکشنبه ۲۲ تیر الی پنجشنبه ۲۶ تیرماه بوده و معاملات ثانویه آن از طریق شبکه کارگزاران بورس کالای ایران ۱۰ روز پس از پایان مهلت عرضه اولیه می باشد.

گفتنی است، شرکت تامین سرمایه امید بر اساس مدل بازارگردانی تضمین حداقل قیمت، نقد شوندگی اوراق سلف استاندارد سنگ آهن را قبل از سررسید تعهد کرده است و اوراق سلف را طی عمر اوراق با نرخ ۲۳ درصد روزشمار سالانه به علاوه قیمت اوراق در عرضه اولیه بازخرید خواهد نمود.