کد خبر: 165708
تاریخ انتشار: ۲۴ آذر ۱۴۰۰

بورس پس از ریزش های متوالی مثبت شد

بورس پس از ریزش های متوالی مثبت شد

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز در آخرین روز کاری هفته تلاش داشت که جبران ریزش‌های روز قبل را انجام دهد اما از میانه بازار رو به ریزش گذاشت بگونه‌ای که در پایان معاملات با افزایش کم‌رمق ۱۴۲۱ واحد به رقم یک میلیون و ۲۹۳ هزار و ۲۱۵ واحد رسید.

همچنین شاخص کل با معیار هموزن امروز ۹۵۰ واحد عقب نشست و به رقم ۳۳۴ هزار و ۵۰۵ واحد رسید.

ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۵ میلیون و ۱۶۹ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از ۴.۶ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۳۲۱ هزار فقره معامله و به ارزش ۳ هزار و ۵۲۲ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز شاخص کل بورس و شاخص قیمت با معیار وزنی ـ‌ ارزشی فقط ۰.۱۱ درصد رشد کرد، این دو شاخص با معیار هموزن ۰.۲۸ درصد کاهش یافتند. شاخص آزاد شناور ۰.۸ درصد رشد کرد. شاخص بازار اول بورس ۰.۱۳ درصد افزایش یافت و شاخص بازار دوم بورس ۰.۸ درصد تقویت شد.

امروز نمادهای هلدینگ معدنی خاورمیانه، ملی مس، پتروشیمی فناوران، چادرملو و پتروشیمی نوری بیشترین اثر افزایشی در شاخص بورس را داشتند و نمادهای ایران‌خودرو و مبین انرژی خلیج‌فارس بیشترین اثر کاهشی در شاخص بورس را داشتند.

در فرابورس ایران هم شاخص کل بورس با ۲۰ واحد کاهش به رقم ۱۸ هزار و ۵۷۰ واحد رسید.

ارزش بازار اول و دوم فرابورس به بیش از یک میلیون و ۲۱ هزار میلیارد تومان رسید.

ارزش بازار پایه به ۳۲۸ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در فرابورس ایران بیش از ۱.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱۵۷ هزار فقره معامله و به ارزش ۱۹۸۵ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

امروز پتروشیمی زاگرس، آریا ساسول، پتروشیمی قائد بصیر و مادیران بیشترین اثر افزایشی در شاخص فرابورس را داشتند و برعکس نمادهای سرمایه‌گذاری میراث فرهنگی، فولاد ارفع و سنگ‌آهن گهرزمین بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند.

دولت قصد دارد در سال آینده بر اساس آنچه در لایحه بودجه پیش‌بینی کرده ۸۸ هزار میلیارد تومان اوراق از طریق بازار سرمایه بفروشد همچنین نرخ خوراک پتروشیمی‌ها برای شفافیت بیشتر و حذف رانت بیش از ۱۰۰درصد افزایش می‌یابد که این یکی از دلایل ریزش بازار در هفته جاری به شمار می‌رود.

در حال حاضر ۷۰ درصد جمعیت ایران در بورس کد معاملاتی دارند که البته تعداد کدهای فعال بین ۲.۷ تا ۳ میلیون نفر هستند. سرمایه‌گذاری در بورس همراه با سود و زیان و حتما همراه ریسک است بنابراین باید قبل از معامله حتما، مطالعه، مشورت و بررسی کارشناسی انجام شود.

برچسب ها : بورس تهران