بورس با ۱۳۳۹ واحد رشد بسته شد

0
۱۷۰ بازدید

شاخص کل در نهایت با افزایش ۱۳۱۳ واحد بسته شد و به رقم یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۷۱ واحد رسید.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از فارس، بورس اوراق بهادار تهران امروز گرچه از ابتدا با ریزش بازار شروع کرد، اما در میانه راه شاخص به سمت بالا حرکت کرده و در نهایت با افزایش ۱۳۱۳ واحد بسته شد و به رقم یک میلیون و ۲۳۵ هزار و ۸۷۱ واحد رسید.

اما شاخص کل با معیار هموزن امروز ۵ هزار و ۸۵ واحد کاهش یافته و به رقم ۴۳۲ هزار و ۴۸۷ واحد رسید. ارزش بازار در بورس تهران به بیش از ۴ میلیون و ۹۱۴ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز در بورس تهران بیش از ۱۰.۵ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۱.۱ میلیون نوبت معامله و به ارزش ۱۰ هزار و ۴۴۸ میلیارد تومان داد و ستد کردند.

نقشه معاملات امروز بورس تهران اگر ارزش معاملات فرابورس که امروز به بیش از ۱۱ هزار و ۶ میلیارد تومان رسید را به آن اضافه کنیم معامله‌گران امروز در بورس اوراق و فرابورس بیش از ۲۱ هزار و ۴۵۷ میلیارد تومان داد و ستد کردند. امروز شاخص کل با معیار وزنی ـ ارزشی و شاخص قیمت در این معیار ۰.۱۱ درصد رشد کردند همچنین شاخص کل با معیار هموزن و شاخص قیمت با معیار هموزن ۱.۱ درصد کاهش یافتند، شاخص آزاد شناور ۰.۱۸درصد افت کرد.

شاخص بازار اول بورس ۰.۴۶ درصد رشد کرد و شاخص بازار دوم بورس ۰.۳۳ درصد کاهش یافت. امروز نمادهای شاخص‌ساز شامل شستا، فولاد مبارکه، سرمایه‌گذاری غدیر، گروه مپنا، پالایش نفت اصفهان، سرمایه‌گذاری معادن و پالایش نفت بندرعباس بوده‌اند. روند یکساله شاخص بورس تهران نمادهای پرتراکنش در بورس شامل شستا، ایران‌خودرو، سایپا، ملی‌مس ایران، گسترش سرمایه گذاری ایران‌خودرو، دارویی برکت و فولاد مبارکه بوده‌اند.

در فرابورس ایران هم امروز شاخص کل در پایان معاملات ۹۵ واحد کاهش یافته و به رقم ۱۸ هزار و ۲۰۲ واحد رسید. ارزش بازار اول و دوم فرابورس ایران به بیش از یک میلیون و ۲۴۲ هزار میلیارد تومان رسید. معامله‌گران امروز بیش از ۲.۴ میلیارد سهام حق‌تقدم و اوراق مالی در قالب ۵۶۹ هزار نوبت معامله و به ارزش ۱۱ هزار و ۶ میلیارد تومان داد وستد کردند. امروز نمادهای پتروشیمی مارون، گهرزمین، صنعتی مینو و هلدینگ معدنی خاورمیانه بیشترین اثر تقویتی در شاخص فرابورس را داشتند و نمادهای پتروشیمی آریاساسول، ذوب‌آهن و پتروشیمی زاگرس بیشترین اثر کاهشی در شاخص فرابورس را داشته‌اند. نمادهای پرتراکنش در فرابورس ایران شامل سپیدار سیستم آسیا، صنایع چوب خزر، سرمایه‌گذاری سپهر صادرات، پتروشیمی ارومیه، ذوب‌آهن اصفهان، توسعه و عمران استان کرمان و پلیمر آریا ساسول بوده‌اند.

سرمایه‌گذاری در بورس یکی از روش‌های پس انداز ملی و شفاف‌سازی شرکت‌ها و همچنین جمع‌آوری پس‌اندازهای خرد مردم و تجمیع آن برای تزریق به تولید و انجام طرح‌های توسعه‌ای به شمار می‌رود. دولت و حاکمیت باید حضور گسترده مردم در بورس راکه به بیش از ۵۰ میلیون نفر رسیده را غنیمت بداند که این باعث جمع‌آوری پس‌اندازهای خرد مردمی و امکان ایجاد توسعه در کشور می‌شود. همچنین شرکت‌ها با حضور در بورس به خاطر ارائه گزارش‌های ماهانه، سه ماهه،‌ ۶ ماهه، ۹ ماهه و سالانه شفاف می‌شوند، بنابر این دولت می‌تواند از این رهگذر مالیات واقعی دریافت کند و همه این دلایل باعث می‌شود که دولت توجه ویژه‌ای به حضور مردم در بورس داشته باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=130529