بورس آتی ارز راه اندازی می شود

0
۸۴۵ بازدید

مدیر عامل جدید بورس کالا خبر داد

بورس آتی ارز راه اندازی می شود

حامد سلطانی نژاد سومین مدیر عامل بورس کالا درباره برنامه های در دست اقدام خود در این بازار کالایی عنوان کرد: علاوه بر برنامه‌های بلند مدت کلان بورس کالا ، دیدگاه مدیریت جدید این بازار بر مبنای سیاست های اقتصاد مقاومتی و ایجاد تنوع در اموری همچون فروش محصولات پتروشیمیایی ، انتخاب مشتریان راهبردی، شفافیت معاملات و شفافیت نظام توزیع کالایی در کشور به عنوان سرفصل‌های اصلی در دستور کار قرار گرفته است.

مدیر عامل بورس کالا بر تعامل با بورس های کالایی جهانی تاکید کرد و افزود: با توجه به توافق هسته ای و فراهم شدن زمینه تعامل با کشورهای مختلف، استفاده از ظرفیت های موجود در بورس های جهانی و کالایی و ایجاد ارتباط با آنها از طریق ابزارهای مشتقه به منظور پوشش ریسک معاملات پیگیری خواهد شد. مدیر عامل بورس کالا از راه اندازی سامانه کدال کالایی برای همه ذی نفعان بورس کالا خبر داد و گفت: توسعه و دسترسی به انبارهای کالایی و تنوع در نحوه تحویل کالا به مشتریان در حالی در دستور کار بورس کالا قرار خواهد گرفت که این بازار تمام تلاش خود را خواهد کرد که بورس کالا به سمت اوراق بهادار مبتنی بر کالا با استفاده از ابزارهای مالی مختلف گام بردارد. این مقام مسئول در برابر این پرسش که با توجه به تعارض رفتار برخی نهاد های حاکمیتی و یا تلاش برخی نهادها برای عرضه محدود و خروج کالا از بورس ؛ آیا تالار معاملات فیزیکی در بورس کالا حذف خواهد شد؛ پاسخ داد: مدیریت بورس کالا با رفتار تعاملی و بررسی منافع همه بخش های درگیر با بورس کالا تلاش خواهد کرد که ضمن همراستا شدن سایر ذی نفعان بازار مشکلی برای عرضه های کالایی بوجود نیاید. در این زمینه با ارتباط نزدیکی که بین بورس کالا و سایر بازیگران بازار ایجاد خواهد شد بورس کالا بطور حرفه ای تر فعالیت کرده و بازار سنتی را به سمت چارچوب های متشکل و شفاف خود جذب می‌کند.

در عین حال با شنیدن نظرات کارگزاران فعال در بورس کالا باید دید چه دیدگاه‌هایی برای بهبود معاملات بازار وجود داشته و به نظر می رسد هیچ ضرورتی برای حذف تالار فیزیکی کالا در این بازار ندارد . سلطانی نژاد از قطعی بودن راه اندازی بورس آتی ارز نیز خبر داد و گفت: اوراق آتی ارز در بورس کالا بزودی راه اندازی می شود و از این‌ رو برای ایفا شدن نقش هر چه بیشتر بورس ارز می بایست ابزارهای کنترلی دراختیار نهاد های تصمیم گیر از جمله بانک مرکزی ،سازمان بورس و وزارت اقتصاد قرار گیرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14176