بودجه باید از شیر نفت جدا شود

0
۲۵۰ بازدید

تغییر در ساختار بودجه‌ریزی کشور در سال گذشته با دستور مقام معظم رهبری به مجلس و دولت آغازشد، مجلس یازدهم نیز از چند ماه قبل در نشست‌هایی با دولت به دنبال ایجاد تغییرات اساسی در نظام بودجه‌ریزی کشور بود که متاسفانه بخش عمده‌ای از آن در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت دیده نشده است.

لایحه بودجه سال آینده به شدت وابسته به فروش نفت است که عملا براساس نگاه به دولت جدید آمریکا بسته شده است و معادلات جهانی و عملکرد وزارت نفت در صادرات و فروش نفت در سال ۱۳۹۹ باید معیار تدوین لایحه بودجه قرار می‌گرفت.

وحید جلال زاده، نماینده مردم ارومیه در مجلس شورای اسلامی، در گفتگو با خبرنگار جهان اقتصاد اظهار کرد: یک موضوع ثابت شده این است که لوایح بودجه ارائه شده از سوی دولت و مصوبات مجلس تاکنون نتوانسته در مسیر توسعه کشور قرار گیرد. لایحه بودجه ۱۴۰۰ نیز یک لایحه بودجه نفتی و به شدت وابسته به فروش نفت است که عملا براساس نگاه به دولت جدید آمریکا بسته شده است. بسیار ساده‌انگارانه است که جناب آقای رئیس جمهور ادعا می‌کند، لایحه بودجه ۱۴۰۰ براساس گزارشات فروش و صادرات وزارت نفت تدوین گردیده است.

وی تصریح کرد: در دولتی به عنوان یک دولت رانتیر که دارای اقتصاد تک محصولی است و متغیر اصلی درآمدهای بودجه سالانه‌اش وابسته به فروش نفت است ، قیمت فروش نفت در بازارهای جهانی تعیین کننده بودجه سالانه خواهد بود، لذا تاثیر مستقیم قیمت جهانی فروش نفت بر درآمدها و هزینه‌های دولت، عملا ما را از یک برنامه‌ریزی طولانی مدت محروم نموده و افزایش و کاهش قیمت‌های جهانی خلاء بسیار عمده‌ای را در تحقق برنامه‌های طولانی مدت ایجاد خواهد نمود.

عضو کمیسیون تلفیق بودجه سال ۱۴۰۰ کل کشور ادامه داد: تغییر در ساختار بودجه‌ریزی کشور در سال گذشته با دستور مقام معظم رهبری به مجلس و دولت آغازشد، مجلس یازدهم نیز از چند ماه قبل در نشست‌هایی با دولت به دنبال ایجاد تغییرات اساسی در نظام بودجه‌ریزی کشور بود که متاسفانه بخش عمده‌ای از آن در لایحه بودجه ۱۴۰۰ دولت دیده نشده است.

وی بیان کرد: قاعدتا بودجه سالانه هر کشور باید در یک برنامه دراز مدت به عنوان بخشی از پازل اقتصادی، توسعه متوازن کشور را رقم زده و به رشد اقتصادی آن منجر گردد که متاسفانه این مهم در نظام بودجه ما محقق نمی‌شود چرا که بخش اعظم بودجه کشور به عنوان صندوق دخل و خرج دولت است.

وی با بیان اینکه یک موضوع ثابت شده این است که لوایح بودجه ارائه شده از سوی دولت و مصوبات مجلس تاکنون نتوانسته در مسیر توسعه کشور قرار گیرد گفت: معادلات جهانی و عملکرد وزارت نفت در صادرات و فروش نفت در سال ۱۳۹۹ باید معیار تدوین لایحه بودجه قرار می‌گرفت، تمرکز بر اینکه «چقدر می‌توانیم تولید کنیم» باعث شده لایحه بودجه به شدت وابسته به نفت باشد و این نقض غرضی است که بودجه کشور از شیر نفت جدا گردد و متکی به درآمدهای غیرنفتی باشد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=125916

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید