«بوئینگ۸۰۰-۷۳۷ » درآستانه تبدیل شدن به ارابه مرگ

0
۷۱۵ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، هواپیمای نسل جدید بوئینک ۷۳۷ که به اختصار ۷۳۷NG نامیده می شود، یک هواپیمای باریک پیکر ساخت شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکاست، که به دو موتورCFM56 و International CFM مجهز شده است. این هواپیما برای نخستین بار در دسامبر سال ۱۹۹۷ میلادی توسط این غول هواپیماسازی معرفی شد و نخستین ایرلاینی که به خریداری و استفاده از آن اقدام کرد، ساوث وست ایرلاین (Southwest Airlines) بود. نخستین پرواز آن نیز در نهم فوریه همان سال به ثبت رسیده است.

سقوط بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ در خاک ایران ۱۷۶ کشته به جا گذاشت

گروه امورزیربنایی-بار دیگر هواپیمای بوئینگ ۸۰۰-۷۳۷ که این بار متعلق به شرکت هواپیمایی اوکراین اینترنشنال با علامت ثبت UR-PSR بود و صبح روز گذشته تهران را به مقصد کی‌یف اوکراین ترک کرده بود، پس از ۶ دقیقه پرواز در حوالی شهریار دچار سانحه آتش‌سوزی شد و سقوط کرد و تمامی ۱۷۶ نفر از مسافران و خدمه پروازی آن در این حادثه ناگوار جان باختند.

به گزارش جهان اقتصاد، هواپیمای نسل جدید بوئینک ۷۳۷ که به اختصار ۷۳۷NG نامیده می شود، یک هواپیمای باریک پیکر ساخت شرکت هواپیماسازی بوئینگ آمریکاست، که به دو موتورCFM56  و International CFM  مجهز شده است. این هواپیما برای نخستین بار در دسامبر سال ۱۹۹۷ میلادی توسط این غول هواپیماسازی معرفی شد و نخستین ایرلاینی که به خریداری و استفاده از آن اقدام کرد، ساوث وست ایرلاین (Southwest Airlines) بود. نخستین پرواز آن نیز در نهم فوریه همان سال به ثبت رسیده است.

این سومین باری است که در طول یک سال گذشته یک هواپیمای بوئینگ تنها دقایقی بعد از پرواز سقوط می کند چراکه دو فروند هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس به فاصله کمتر از شش ماه در سال گذشته سقوط کردند و بالغ بر ۳۰۰ نفر از مسافران و خدمه پروازی آنها جان باختند. بعد از این حوادث ناگوار که شباهت های زیادی به یکدیگر داشتند، تمامی ایرلاین‌های فعال در جهان پرواز این مدل از هواپیما را در خطوط پروازی خود ممنوع و متوقف اعلام کردند تا نتایج سازمان هوانوردی فدرال آمریکا و سایر موسسات مربوطه در خصوص نقص نرم افزاری و سایر مشکلات ایمنی آن معلوم و مشخص شود. این در حالی است که عابدزاده گفته است: هواپیمای سقوط کرده هواپیمای ۷۳۷ مکس نبوده چون این هواپیما اجازه پرواز در دنیا ندارد و ایران هم اجازه پرواز این نوع هواپیما را از فراز کشور نداده است.

پس از آن اخباری مبنی بر توقف موقت تولید این نوع خاص از هواپیما توسط شرکت بوئینگ آمریکا در ماه ژانویه سال ۲۰۲۰ میلادی منتشر شد.

**بیش از ۱۴۰ مسافر هواپیمای سانحه دیده، ایرانی بودند

مدیرکل مدیریت بحران استانداری تهران گفت: بیش از ۱۴۰ تن از مسافران هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ اوکراین که بامداد امروز چهارشنبه در شهرستان شهریار در جنوب غربی استان تهران سقوط کرد، ایرانی بودند.

منصور درجاتی در گفت وگو با ایرنا افزود: این هواپیما ۱۶۷ مسافر داشت که با ۹ نفر خدمه پروازی، تعداد سرنشینان آن به ۱۷۶ نفر می رسید.

وی افزود: هم اکنون عملیات جمع آوری اجساد تقریبا به اتمام رسیده است اما متاسفانه، پیکر جانباختگان وضعیت مناسبی ندارد.

**جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی در ایران بررسی می‌شود

رییس سازمان هواپیمایی کشوری با اعلام اینکه دلیل اصلی سقوط هواپیمای اوکراین هنوز مشخص نیست، گفت: بر اساس مقررات ایکائو جعبه سیاه هواپیما توسط کمیته رسیدگی به سوانح که درسازمان هواپیمایی ایران تشکیل شده، تجزیه و تحلیل می‌شود اما اوکراینی‌ها هم می‌توانند در جلسات رسیدگی حضور داشته باشند.

علی عابدزاده گفت: هنوز علت دقیق سقوط هواپیمای مسافربری مشخص نیست.

وی همچنین در ارتباط با علت تاخیر پرواز این هواپیما از مبدا (فرودگاه امام خمینی) گفت: درباره علت تاخیر و نیز مساله نقص فنی اطلاعی ندارم؛ علت سانحه مشخص نیست و تا زمان تجزیه و تحلیل اطلاعات جعبه سیاه هواپیما، نمی‌توان نتیجه را اعلام کرد.

به گفته وی، خلبان از لحظه شروع پرواز هیچ تماسی با برج و اپروچ (کنترلر)نداشته و صدای خلبان بعد از بررسی جعبه سیاه هواپیما مشخص می شود.ضمن اینکه هواپیما اعلام وضعیت اضطراری نکرده است.

رییس سازمان هواپیمایی کشوری تصریح کرد: هواپیمای سقوط کرده هواپیمای ۷۳۷ مکس نبوده چون این هواپیما اجازه پرواز در دنیا ندارد و ایران هم اجازه پرواز این نوع هواپیما را از فراز کشور نداده است.

عابدزاده تاکید کرد: جعبه سیاه هواپیما تحویل تیم هواپیمایی ایران داده می شود و توسط کمیته رسیدگی به سوانح هواپیمایی این سازمان بررسی خواهد شد.

به گفته عابدزاده هیچ گونه تهدیدی در منطقه انجام شده پرواز وجود نداشته است .

وی در پاسخ به این سوال که آیا ممکن است این حادثه تروریستی باشد، گفت:هیچ اظهارنظری در ارتباط با تروریستی بودن حادثه سقوط تا زمان بررسی جعبه سیاه نمی توان داشت  و چنانچه ایران نتواند جعبه سیاه هواپیما را بخواند بسته به سخت افزار و نرم افزار مورد نیاز تعیین می شود که در کدام کشور جعبه سیاه هواپیما باز شود.

**نماینده کشور طراح هواپیما در روند بررسی سانحه حضور خواهد داشت

کمیته بررسی سانحه هواپیمای اوکراینی از صبح روز گذشته کارشناسی‌های خود برای شناسایی عوامل هواپیما آغاز کردند.

رضا جعفرزاده در جمع خبرنگاران با اشاره به آخرین اطلاعات از وقوع سانحه هواپیمای اوکراین اظهار داشت: در فرآیند بازخوانی اطلاعات جعبه سیاه و بررسی عوامل منجر به سقوط هواپیما نماینده کشور طراح هواپیما و نماینده شرکت هواپیمایی مالک می‌توانند حضور داشته باشند.

وی افزود: اطلاعات برای بررسی علل وقوع این سانحه در دست بررسی است و هر گزارشی که ارائه شود اطلاع‌رسانی خواهیم کرد.

جعفرزاده در پاسخ به سوال ایلنا مبنی بر اینکه اجساد اتباع خارجی چه زمانی به کشورهای خودشان تحویل داده می‌شود گفت: در حال حاضر اجساد برای احراز هویت و شناسایی به پزشکی قانونی منتقل شده‌اند.

وی ادامه داد: محورهایی از جمله عملیات پرواز، هواشناسی، مراقبت پرواز، شاهدان عینی، دستگاه‌های ثبت و ضبط پروازی، سازه هواپیما، موتور و مدارک هواپیما و عوامل انسانی باید مورد بررسی دقیق قرار بگیرند.

**هر دو جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی پیدا شد

مدیر کل دفتر بررسی سوانح هوایی سازمان هواپیمایی کشوری نیز خبر داد که هر دو جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اوکراینی پیدا شده است.

حسن رضایی‌فر به ایرنا گفت: هر دو جعبه سیاه بوئینگ ۷۳۷ هواپیمایی اوکراین پیدا شده است اما فقط یکی از جعبه های سیاه سالم است و جعبه دیگری چند قطعه شده است.

وی گفت: با وجود اینکه فقط یکی از جعبه های سیاه هواپیما سالم است امکان بازیابی اطلاعات از جعبه آسیب دیده نیز وجود دارد و باز هم می‌توان نوار مکالمات خلبان را بازیابی کرد.

رضایی‌فر در خصوص آمار دقیق و تعداد ایرانی های جان باخته این پرواز گفت: اکنون دو لیست از مسافران جان باخته از دو نهاد مربوطه در اختیار ما قرار گرفته است که به محض تطابق و تایید نهایی اطلاع رسانی نهایی انجام می شود.

**اوکراین نقص فنی را دلیل سقوط بوئینگ ۷۳۷ اعلام کرد

سفارت اوکراین در تهران با رد هرگونه احتمال حمله تروریستی و موشکی، اعلام کرد که سقوط هواپیمای خطوط بین المللی اوکراین به دلیل از کار افتادن موتور بوده است.

خبرگزاری اسپوتنیک خبر داد که رئیس جمهوری اوکراین هم خواهان آن شده که از گمانه زنی در مورد سقوط این هواپیما پرهیز شود.

ولودومیر زلنسکی افزود که هواپیماهای ویژه ای برای انتقال اجساد قربانیان این حادثه آماده برای پرواز به تهران هستند و کی‌یف منتظر دریافت تائید از جانب طرف ایرانی است. وی پیش تر سفر خود به عمان را نیمه تمام گذاشته و در پیامی ضمن تسلیت به خانواده های جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی، خبر از حضور کنسول این کشور در محل وقوع حادثه داده بود.

اولکسی هونچاروک نخست وزیر اوکراین هم خبر داد که این کشور کارشناسانی را برای کمک در عملیات جست و جو به تهران اعزام می کند. به نوشته اسپوتنیک، ۲ مسافر و ۹ خدمه اوکراینی بودند.

**آتش سوزی در قسمت موتور هواپیما

قاسم بی نیاز رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی وزارت راه و شهرسازی در این ارتباط گفت: علت سقوط هواپیمای اوکراینی را آتش سوزی در قسمت موتور هواپیما اعلام کرد.

وی با رد هرگونه شایعه درخصوص اصابت موشک به بوئینگ ۷۳۷ شرکت هواپیمایی اوکراینی، گفت: در صورتی که این حادثه به دلیل اصابت موشک بود هواپیما در آسمان منفجر می‌شد اما آتش سوزی در قسمت موتور این هواپیما و تلاش ناموفق خلبان برای کنترل هواپیما منجر به سقوط و فوت تمام سرنشینان آن شد.

شرکت بوئینگ در واکنش به سقوط یکی دیگر از هواپیماهای مسافربری خود خبر داد که در حال جمع آوری اطلاعات بیشتر از این حادثه است.

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=104211