به مهر می روید

0
۵,۳۴۲ بازدید

اکبر رجبی مشهود- مدیرعامل جمعیت طلوع بی نشان ها

«نهال مهر»، یکی از زیرشاخه های کارآفرینی جمعیت طلوع بی نشان هاست که بیش از ۵ سال است که  فعالیت دارد. نهالی که کارش با کاکتوس شروع کرد و حالا این روزها هرگلدانی که فکرش را هم نمی کنید را پرورش می دهند.

حالا چرا کاکتوس؟ چون ما معتقدیم کاکتوس نماد کارتن خواب هاست زیرا در بدترین شرایط زندگی می کند اما امید او را سرپا نگه می دارد. و سبز می مانند. زیرا کاکتوس با کمترین امکانات و نور و آب هم زنده می ماند درست مثل کارتن خواب ها .

«نهال مهر» با هدف اشتغال و رساندن صدای کارتن خواب ها شروع به کار کرد و تا امروز توانسته سفیری خوبی برای کارتن خواب ها شود، ما بر این باور هستیم که این زیرشاخه کارآفرینی می تواند نگاه مردم را به فرآیند کارتن خوابی تغییر بدهد و ذهن مردم که فکر می کنند کارتن خواب کاری از دستش برنمی آید و تغییر دهد و چه تغییری بهتر از گل و گلدان.

شاید اگر داستان «نهال مهر» از اول بگویم بهتر متوجه می شوید که چرا گلدان های کوچک کاکتوس نماد کارتن خوابی شده اند.

تقریبا همه کارشناسان بر این باورند که گیاه درمانی یکی از راه های درمان اعتیاد است، زیرا فردی که کارتن خوابی و نقطه آخر را تجربه کرده است با کاشت و پرورش نهال می تواند علاوه بر اینکه به روح خود کمک کند، امید به زندگی اش را روز به روز افزایش دهد زیرا رشد و زندگی را با سلول سلول اش احساس می کند و با تمام وجودش لمس می کند که می تواند او هم حیات ببخشد.

کارتن خوابی اتفاقی پر از آسیب های اجتماعی است، زیرا وقتی کسی وارد چرخه کارتن خوابی می شود، به نقطه صفر زندگی رسیده  است در اصل آنها ته خط ترین انسان ها هستند و وقتی همین افراد را وارد جریان پرورش گل و گیاه می شوند یادمی گیرند که می توانند با نگهداری و مواظبت از یک گیاه و نهال آن را به ثمر برسانند و به آن زندگی ببخشند. همین موضوع برایشان یک الگو می شود تا زندگی را با نگاهی غیر از نگاه کارتن خوابی ببیند.

در حال حاضر بیش از ۱۰ نفر از بهبودیافتگان از کارتن خوابی و اعتیاد در «نهال مهر» مشغول به کار هستند، پای صحبت ها ودرد و دل های خانم ها و آقایانی که در «نهال مهر» کار می کنند بنشیند متوجه می شوید که پرورش گیاه تا چه میزان توانسته به تک تک شان کمک کند تا در روند پاکی شان استوارتر باشند.

سال های اولی که «نهال مهر» کار خود را شروع کرده بود،  مادر که با پسر دو ساله اش در آزادگان زندگی می کرد و چند ماه پاکی داشت، کارش را در نهال مهر شروع کرد  و وقتی قدم به قدم نگهداری از گیاه و پرورش آن را یاد گرفت هر روز رفتار و روابطش با پسرش بهتر شد و حالا که بیش از سه سال است که در کنار جمعیت طلوع بی نشان ها زند گی می کند امروز مادری شده که برای آینده پسرش برنامه ریزی می کند.

امروز اگر پای صحبت هایش بنشیند می گوید: روزهای که در نهال مهر کار کرده ام به من کمک کرد که یاد بگیرم، باید از موجودی که خلق کرده ام نگهداری کنم تا به خوبی بزرگ شود. پرورش گیاه به من کمک کرد که یادبگیرم از پسرم به چه شکلی نگهداری کنم.

«نهال مهر» تنها یک گل فروشی نیست، «نهال مهر» باور کارتن خواب هایی است که روزی در این شهر به خاطر بی تفاوتی ما فراموش شده بودند و حالا با پرورش گیاه و تکثیر آن سعی دارند پای خودشان و پاکی شان بیاستند.  باور ما در «نهال مهر» این است که به مهر می روید که تمام گیاه ها خشکیده را هم می توان با مهربانی زنده کرد.

تمام این باورها و اتفاق ها باعث می شود که ما ایمان داشته باشیم، با «نهال مهر» و گسترش آن می توانیم به روند بهبودی کارتن خواب ها کمک کنیم.

به راحتی می توان با حمایت از این زیرشاخه کارآفرینی در پیشگیری و درمان یک آسیب اجتماعی به نام کارتن خوابی کمک کنیم.

فراموش نکنیم که کارتن خوابی یک آسیب است که از بی تفاوتی ما شکل گرفته است.

هرسه شنبه همه دعوتید به #آیین مهروزی جمعیت طلوع بی نشان ها که در آن دور هم جمع می شوند تا هم پاکی کارتن خواب بهبود یافته را جشن بگیرند هم برای کارتن خواب های شهر غذا درست کنند.
آدرس: نواب، خیابان محبوب مجاز، کوچه پرستو

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=102735