به مردم آدرس غلط ندهیم!

0
۱۴۵ بازدید

پژوهشگر حوزه سلامت در گفتگو با جهان اقتصاد: تزریق «دوزِسوم» به معنی پایان کرونا نیست

فریده خدادادی-با گذشت یک ماه از فصل زمستان احتمال شیوع سویه‏های جدید کرونا به قوت خود باقیست و سلامتی مردم درمعرض تهدید است به طوری که سویه امیکرون و ترکیب آن با سایر سویه‏ها برتن و جان آدمیان رخنه می‎کند.

به گزارش جهان اقتصاد، با وجود سرعت بی‌محابای سویه‌های کرونا تزریق دوز سوم و چهارم خبرساز شده است و برای جلوگیری از فاجعه‏های انسانی باید افراد را به تزریق واکسیناسیون تشویق کرد تا اندکی از بروز این بیماری پیشگیری کند اما مهم‌تر از هر زمان دیگری بر رعایت پروتکل‏های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی تاکید می‏‏شود چرا که نمی‏توان برای پایان این بیماری زمان خاصی را تعیین کرد.

خبرنگار جهان اقتصاد نیز پیرو اهمیت این موضوع با محمدرضا محبوب‌فر، کارشناس و پژوهشگر حوزه سلامت و عضو انجمن علمی آموزش  بهداشت و ارتقا سلامت ایران به گفت‏وگو پرداخته است که در ادامه می‏خوانید:

این کارشناس حوزه بحران‏های محیطی گفت: درحال حاضرعنوان شده که پس از تزریق دوز دوم واکسن و ۱۰ میلیون تزریق دوز سوم را انجام دادند و یک مصونیت ایجاد شده است تا مابقی نیز برای تزریق دوز سوم اقدام کنند تا ایمنی در برابر امیکرون ایجاد شود و به عقیده بنده این روش کنترل و پیشگیری از امیکرون از طریق دوز سوم درست نیست.

محبوب‌فر افزود: واکسن‏های تزریقی کنونی یا از نوع سینوفارم، واکسن ایرانی یا واکسن آسترازنکا است و هیچ کدام دربرابر امیکرون و سویه‏های جدید به‌روزرسانی نشدند.

وی معتقد است، تنها واکسن به‌روز رسانی شده در دنیا آسترازنکاست که هنوز به ایران تحویل ندادند.

این کارشناس و پژوهشگر حوزه سلامت بیان کرد: هیچ  سپر دفاعی برای امیکرون و سایر سویه‏های جدید جز قرنطینه و تعطیلی وجود ندارد.

محبوب فر گفت: در حال حاضر در سیستم حمل و نقل عمومی، ناوگان اتوبوسرانی و حتی مترو عادی انگاری بعضی از افراد نسبت به کرونا افزایش یافته است و سویه امیکرون برخلاف آن چیزی که تحت عنوان سرماخوردگی و آنفولانزاست، غالب شده است. هنگامی که یک ویروس از قدرت انتقال بالایی برخوردار است اجازه گردش به سایر ویروس‏ها نمی‏دهد یعنی علایمی که این روزها در کشور و شهرها وجود دارد مربوط به سویه امیکرون است.

عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران گفت: امیکرون در گلو تکثیر می‏‌شود و به ریه آسیب کمتری وارد می‏کند و سرفه‏های خفیف کرونایی دارند بنابراین نباید به مردم آدرس غلط بدهیم مبنی بر این که کرونا تمام شده و دوز سوم را تزریق کنند تا امیکرون پایان پیدا کند درحالی که چنین چیزی نیست.

عضو انجمن علمی آموزش بهداشت و ارتقا سلامت ایران عنوان کرد: تعداد مراجعین سرپایی به مراکز بهداشتی و درمانی افزایش یافته است و از سوی دیگر تست‏های پی سی آر نیز در مورد کرونا منفی بوده است که به معنای سویه امیکرون است.

محبوب فر بیان کرد: در حال حاضر امیکرون در کشور وجود دارد و تا روزهای آینده تعداد مبتلایان افزایش خواهد یافت و خیلی خطرناک است بدین معنا که مردم و مسئولین گمان نکنند که این یک سویه خفیف است بلکه ترکیب آن با سایر سویه‏ها مشکل ساز است چرا که قرار بود در برابر این سویه‏ها قرنطینه در داخل کشور اعمال شود که خود آقای جماعتی در کمیته علمی  ستاد مقابله با کرونا گفت قرنطینه و تعطیلی را باید در ۱۴ روز اعمال کنیم اما هنگامی که خلاف این مساله مطرح می‏شود به معنای عادی انگاری و گسترش امیکرون و درد و ایجاد مشکلات برای مردم است.

 وی بیان کرد: تاکنون ۶ دوز واکسن در برابر کرونا برای مردم دنیا طراحی شده است . با این که معتقد هستم امیکرون به معنای پایان کروناست اما به دلیل قدرت انتشار بسیار بالا نسبت به سرماخوردگی نباید به راحتی از آن گذشت و باید با رعایت پروتکلهای بهداشتی  شیوع آن را کنترل کرد.

عضو انجمن علمی آموزش بهداشت وارتقا سلامت ایران گفت: بازگشایی مدارس و دانشگاهها با وجود سویه امیکرون به مثابه آب درهاون کوبیدن است.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=168618

دیدگاهتان را بنویسید

Please enter your comment!
Please enter your name here