به فیلم سازان اعتماد کنید

0
۳۸۸ بازدید

 خانه پدری، آخرین فیلم کیانوش عیاری پس از چهار سال انتظار در پشت در های بسته نوبت اکران، هفته گذشته پس از ۲ روز اکران محدود دوباره توقیف شد.

فیلم خانه پدری که از آن به عنوان کشف سال جشنواره ونیز یاد می کنند، قصه اتفاق های یک خانه قدیمی را از سال ۱۳۰۸ (اواخر دوره قاجار) تا ۱۳۷۹ روایت می کند. قرار بود اکران این فیلم به همراه برگزاری بزرگداشتی برای نویسنده و کارگردان آن؛ کیانوش عیاری در پردیس های کوروش، آزادی، موزه سینما، خانه هنرمندان، هویزه مشهد و سوره اصفهان برگزار شود اما اکران محدود آن نیز به ناگهان در روز ۴ دی متوقف شد.
خشنوت نامناسب در فیلم
پس از اکران این فیلم در جشنواره فیلم فجر موضوع رده بندی سنی تماشاگر، بدلیل خشونت نامناسب سکانس های ابتدایی فیلم مطرح شده بود. در این رابطه، اکران محدود و شرط سنی برای تماشاگران از تمهیدات وزارت فرهنگ و ارشاد برای نمایش فیلم بود.
اما این سوال مطرح است که آیا خشونت تنها دلیل عدم نمایش خانه پدری است؟ آنتونیا شرکاء دراین باره به خبرنگار جهان اقتصاد گفت: تا به حال فیلم های بسیاری همچون فیلم من مادر هستم که خشونت بالایی دارند و مناسب سنین پایین نیستند به اکران درآمده است و این نمی تواند دلیل قانع کننده ای برای توقف اکران این فیلم باشد.
به گفته این مدرس و منتقد سینما داستان رابطه بین فیلم ساز و و مسئولین سالهاست که بازگو می شود. در این میان فیلم سازانی به حق تلاش می کنند از فیلم خود دفاع کنند اما مسئولین به حرف آنان توجهی ندارند.
وی ادامه می دهد: به نظر من مسئولین باید با دیدی حاکی از اعتماد به هنرمندانی چون کیانوش عیاری و یا رخشان بنی اعتماد که متعلق به نسل پس از انقلاب هستند، بنگرند و اجازه دهندهنرمندان، آنطور که شایسته این مرز و بوم است به فعالیت هنری خود ادامه دهند.
با در نظر گرفتن مسئله خشنونت در فیلم نام کمیسون فرهنگی مجلس شورای اسلامی هنگامی پر رنگ تر می شود که نماینده ای چون احمد سالک کاشانی رییس کمیسیون فرهنگ مجلس معتقدند این فیلم، چهره های مذهبی را بد نشان داده اند در حالیکه چنین چیزی واقعیت ندارد.
وی بر این باور است که نه تنها اکران عمومی که حتی اکران خصوصی آن نیز اشکال دارد و امکان پذیر نیست.
فیلم به بازار سیاه هل داده می شود
آقا تهرانی نماینده مجلس و از کمیسوین فرهنگی نیز در این رابطه گفته بود: این اتفاق بدی است که تاریخ یک ملت به جهت کج سلیقگی و یا عدم آگاهی مورد هجمه قرار گیرد به شکلی که نشان داده شود که چند نسل از پدران یک خانواده نگاه تبعیض آمیز و وحشیانه‌ای نسبت به زنان خود دارند. این چه منطقی است که وقتی چنین فیلمی تاریخ یک ملت را به این شکل نمایش می دهد امکان اکران عمومی پیدا کند، تنها به این جهت که یک کارگردان از دست مدیران فرهنگی کشور ناراحت نشود.
حال کمیسیون فرهنگی مجلس و رییس آن می گوید که خانه پدری به هیچ عنوان اکران نمی‌شود. گفته می‌شود شاید خانه پدری در گیر و دار مجلس و گروه سینمایی هنر و تجربه، سر از بازار سیاه درآورد.این در حالی است که اکران محدود خانه پدری در همین زمان کوتاه با استقبال زیاد تماشاگران روبرو بود.

تعویق رسمی اکران رسمی فیلم
در حالی خبر رسمی از تعویق اکران خانه پدری منتشر می‌شود که این فیلم از روز پنجشنبه ۴ دی ماه اکرانش را در برخی سینماها آغاز کرده بود.اکران رسمی این فیلم قرار بود از امروز آغاز شود اما به تعویق افتاد.
دبیر اجرایی گروه سینمایی هنر و تجربه در این باره با انتشار متنی عنوان کرد؛ به دلیل فراهم نشدن شرایط مناسب فیلم خانه پدری فعلا به تعویق افتاده است.
امیرحسین علم الهدی همچنین در انتهای متن منتشره شده درباره اکران فیلم خانه پدری در سینماهای هنر و تجربه گفت: تا مهیا شدن شرایط مناسب و در خور شان نمایش این فیلم ارزشمند در سینماهای هنر و تجربه ، نمایش این فیلم تا اطلاع ثانوی به تعویق می‌افتد.
این فیلم قرار بود با رعایت شرط سنی برای مخاطبان بالای ۱۶ سال در پردیسهای کوروش، آزادی، موزه سینما، خانه هنرمندان، هویزه مشهد، سوره اصفهان اکران شود.
داستان فیلم
خانه پدری با بازی بازیگرانی چون مهدی هاشمی، شهاب حسینی و مهران رجبی، ناصر هاشمی، مینا ساداتی، نازنین فراهانی در چند اپیزود ساخته شده و مسائل و مشکلات زنان ایران را در هفتاد سال اخیر به تصویر کشیده است.
داستان این فیلم روایت اتفاقی در خانواده‌ای است که راز سر به مهرش در طول ۶ نسل‌ مخفی می‌ماند و این راز تاثیراتی در روند زندگی افراد خانواده می‌گذارد. اپیزود اول فیلم درباره قتل دختر خانواده به دست اعضای خانواده اش است که پیشتر از آن به عنوان صحنه خشنونت آمیز و یکی از دلایل عدم اکران این فیلم نام برده شد.
با دانلود اپلیکشن بیشنما شما می توانید علاوه بر خواندن ادامه گزارش عکس ها و ویدویی مربوط به فیلم خانه پدری را مشاهده کنید
نظر وزیر فرهنگ و ارشاد
علی جنتی در حاشیه آیین تجلیل از برترین های پژوهش فرهنگی درباره فیلم خانه پدری گفت: فیلم را دیده ام و همانطور که می دانید شورای پروانه نمایش اجازه اکران این فیلم را تایید کرده است اما در عین حال نظر شخص من این است که فیلم به صورت گسترده اکران نشود.
وی افزود: فیلم خانه پدری به دلیل خشونتی که در بخشی از آن است قابل اکران عمومی نیست و بر اساس قوانینی که هیات دولت مصوب کرده نمایش فیلم های سینمایی که حاوی صحنه های خشونت آمیزی باشند قابل اکران عمومی نیست.
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی که در جمع خبرنگاران سخن می گفت، ادامه داد: به دلیل خشونت فیلم ما اعلام کرده ایم که در حد محدود به صورت اکران های خصوصی مثل موزه سینما و شرایطی مثل حضور نیافتن افراد کمتر از ۱۶ سال خانه پدری نمایش داده شود.
جنتی خاطرنشان کرد: بخش خشونت فیلم ‘خانه پدری’ که در آن پدری فرزند خود را می کشد قابل سانسور نیست، چرا که اگر این بخش حذف شود فیلم قابل فهم نخواهد بود. بنابراین چون قابل اصلاح نیست اکران عمومی آن هم ممکن نخواهد بود.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8348