به جای دولتی برخی اتحادیه های صنفی باید پاسخگو باشند / کرونا تعطیلی فروشگاه های پوشاک را تشدید کرده است

0
۳۴۹ بازدید

رییس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با ارسال نامه ای برای رییس اتاق اصناف تهران درخواست کرده که پوشاک در گروه کالاهای اساسی قرار گرفته و واحدهای صنفی آن از شمول تعطیلی دو هفته ای خارج شوند.

رییس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران با ارسال نامه ای برای رییس اتاق اصناف تهران درخواست کرده که پوشاک در گروه کالاهای اساسی قرار گرفته و واحدهای صنفی آن از شمول تعطیلی دو هفته ای خارج شوند.

به گزارش خبرنگار جهان اقتصاد، این درخواست در حالی مطرح شده است که صنف پوشاک یکی از پر تعدادترین واحدهای صنفی را در تهران به خود اختصاص داده است.

فارغ از اینکه اصولا تعطیلی واحدهای صنفی در مقابله با شیوع ویروس کرونا چه میزان اثرگذاری دارد، باید به این اتحادیه صنفی یادآوری کرد که چاره کار این صنف در تعطیل بودن و نبودن چند روزه و تمهیدات اینچنینی نیست و علاج واقعه پیش از وقع باید کرد، آن روزها که گفتیم و نوشتیم که اتحادیه تنها مرکز صدور مجوز نیست و در قبال دارندگان مجوز کسب و کار مسؤلیت های بر عهده داد.

اگر واعظ و مجری قانون اعتنایی به قانون حد و سقف صنوف ندارند، اتحادیه ها خود این مهم را رعایت کنند تا با صدور بی حد و حدود مجوز شرایطی پیش نیاید که تعداد سرانه مشتری واحدهای صنفی چنان کاهش یابد که فعالیت برای آنها صرفه اقتصادی نداشته باشد.

متاسفانه در سال های اخیر برخی اتحادیه های صنفی تبدیل به مرکز صدور مجوز شده اند و بدون توجه به هیچ حد و سقفی آنقدر پروانه کسب صادر کرده اند که فعالیت در این صنوف صرفه اقتصادی نداشته و حتی پیش از شیوع ویروس کرونا، هر روزه شاهد تعطیلی تعدادی از واحدهای صنفی بوده ایم و شیوع ویروس کرونا به شدت و سرعت این اتفاق را تشدید کرده است و امروز به جای مطالبه گری از دولت باید مسؤلان این اتحادیه بابت همه مشکلات و مصائب اعضای صنف پاسخگو باشند.

بنا بر این گزارش ابوالقاسم شیرازی طی نامه‌ای از رییس اتاق اصناف تهران تقاضا کرد تا با توجه به اینکه پوشاک جزو کالاهای اساسی است عرضه پوشاک در ردیف مشاغل ضروری قرار گیرد.

به گزارش خبرنگار ایلنا، ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران در نامه‌ای از ریاست اتاق اصناف تهران تقاضا کرد تا پوشاک جزو کالاهای اساسی قرار گیرد و ترتیبی اتخاذ شود تا عرضه پوشاک در ردیف مشاغل ضروری باشد.

متن نامه ابوالقاسم شیرازی رییس اتحادیه صنف تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک تهران خطاب به قاسم نوده فراهانی رییس اتاق اصناف تهران به شرح زیر است:

احتراما ضمن اهمیت دادن به رعایت پروتکل‌های بهداشتی و تمکین از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا بخصوص تعطیلات ابتدایی آن زمان به استحضار می‌رساند:

۱. صنف بزرگ پوشاک با وجود شیوع کرونا اصلی‌ترین بازار فروش خود که اسفندماه سال گذشته بود را از دست دادو وهمراه و همسو با کلیه صنوف و ملت بزرگ ایران تا پایان زمان تعیین شده فروشگاه‌های خود را تعطیل نمودند این امر سبب شد بسیاری از محصولات پس از بازگشایی مجدد با توجه به تغییر فصل امکان فروش وجود نداشته و خسارت سنگینی به این صنف بزرگ وارد گردید.

۲. پوشاک کالایی فصلی و تابع مد است و عدم عرضه ‌آن در زمان مقتضی و تغییر مد و فصل فروش آن را دچار اشکال اساسی می‌نماید. لذا با توجه به حجم گسترده محصولات تولید شده در شرایط اقتصادی کنونی که قیمت دلار نامتعارف بوده، بخش عمده‌ای از این محصول را از چرخه عرضه خارج نموده و محصول ارزش اصلی خود را از دست می‌دهد که این امر موجب خسارت سنگنین به صنف و صنعت پوشاک می‌گردد.

۳. با توجه به اینکه محصولات تولید بهاره به علت شیوع کرونا از ساختار توزیع خارج شد، متاسفانه امسال هم در ابتدای فصل زمستان مجددا با اعمال محدودیت‌های پیش‌رو امکان عرضه محصولات این فصل وجود ندارد و فشار مضاعف به بخش عمده‌ای از تولیدکنندگان و فروشندگان پوشاک وارد می‌شود که امکان ادامه فعالیت برای آنها مقدور نیست.

لذا با توجه به کلیه موارد مطروحه و همچنین باتوجه به اینکه پوشاک جزء کالاهای اساسی است و فصل سرما پیش روست، خواهشمند است ترتیبی اتخاذ گردد تا عرضه پوشاک در ردیف مشاغل ضروری قرار گیرد. از این طریق ضمن برطرف شدن نیاز اساسی مردم در حوزه پوشش به خصوص پوشاک گرم از ورشکستگی بخش عمده‌ای از این صنف پیشاپیش از همکاری و حسن توجه شما نهایت قدرانی و سپاس را دارم.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=120587

دیدگاهتان را بنویسید

لطفا کامنت خود را ثبت نمایید .
لطفا نام خود را وارد کنید