کد خبر: 2043
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۳
گروه : ایران

به اسم دلسوزی در زندگی مردم مداخله نکنیم

به اسم دلسوزی در زندگی مردم مداخله نکنیم

 

گروه اخبار ایران : رییس جمهوری با بیان اینکه “نباید در زندگی مردم مداخله کنیم ولو به خاطر دلسوزی”، اظهار داشت: بگذاریم مردم راه بهشت را انتخاب کنند، به زور و شلاق نمی شود مردم را به بهشت برد‎.

‎حجت الاسلام و المسلمین حسن روحانی که این سخنان را دیروزدر همایش بیمه سلامت همگانی بیان کرد، افزود: “ما مردم را سر مسایل کوچک و جزیی، بی خود، بی جهت و بی دلیل یا به دلایل واهی، به بهانه های واهی در واقع اسمش را دلیل هم نمی شود گذاشت….؛ بگذاریم مردم راحت باشند‎.”
‎روحانی با بیان این که “بگذاریم مردم در سلامت روحی باشند”، خاطر نشان کرد: این قدر در زندگی مردم هر روز مداخله نکنیم ولو به خاطر دلسوزی، بگذاریم مردم راه بهشت را انتخاب کنند، به زور و شلاق نمی شود مرد م را به بهشت برد. پیامبر هم بشیر بود و هم نذیر، شلاق در دستش نبود، بشیر بود و نذیر مردم را بشارت می داد، امید می داد راه حق را به مردم معرفی می کرد، مردم را انذار می کرد، می گفت این راه، راه ناصحیحی است، تبعاتش این هاست‎.
‎روحانی افزود: موضوع سلامت و بحث بیمه از مسایل بسیار مهم است و هدف ما طبق چشم انداز ۲۰ ساله این است که کشور به یک کشور توسعه یافته تبدیل شود‎.
‎رییس دولت تدبیر و امید یادآور شد: از آن زمانی که این چشم انداز به تایید مقام معظم رهبری رسید و ابلاغ شد تقریبا ۹ تا ۱۰ سال از آن زمان گذشته اما خوشبختانه یک ۱۰ سال دیگری هنوز از آن ۲۰ سال باقی مانده است‎.
‎وی اضافه کرد: البته می دانید که طبق چشم انداز ما باید سالانه ۸ درصد رشد می داشتیم تا برسیم در ۲۰ سال به آن نقطه ای که چشم انداز به ما می گوید‎.
‎رییس جمهوری گفت: در این ۹ تا ۱۰ سال اول شرایط ما شرایط مناسبی نبود. سال های اولیه ۴ تا ۴.۵ درصد رشد داشتیم و بعد یکی دو سال وضع کمی بهتر شد و در مجموع در پایان در دو سه سال اخیر وضع ما به گونه ای بود که در سال ۹۱ رشدمان منفی ۵.۸ شد و سال گذشته هم که سال ۹۲ بود، هنوز آمار و ارقامی به ما ندادند ولی علی القاعده در سال ۹۲ هم منفی خواهیم بود‎.
‎روحانی یادآور شد: امسال که سال ۹۳ است با حول و قوه الهی با حمایت و کمک همه مردم یکی از اهداف دولت که رشد مثبت است، بتوانیم در سال های بعد نیز این رشد را افزایش دهیم و در طول مجموعه ۱۰ سال آینده اگر با حرکتی ملی همان که رهبری فرمودند با عزم ملی و مدیریت جهادی، کار را پیش ببریم من ناامید نیستم که بخش بزرگی از آن عقب ماندگی ۱۰ سال قبل را در ۱۰ سال بعد بتوانیم جبران کنیم‎.
‎وی تصریح کرد: این امر شدنی است که به چشم انداز برسیم چرا که یک اراده ملی می خواهد و همه باید دست به دست هم بدهیم و باید غم ما یک چیز باشد‎.
‎رییس جمهوری سپس با طرح این سوال که چرا توسعه یافته نیستیم؟ اظهار داشت: اگر این سوال ملی شود، کار درست می شود‎.
‎روحانی یادآور شد: علت این که در خرمشهرتوانستیم پیروز شویم، چون یک سوال ملی بود که چرا خرمشهر سقوط کرد و چرا نباید خرمشهر به دامن کشور برگردد؟ آن وقت یک عزم و اراده ملی جزم و عزمی سراسری شد‎.
‎بهداشت موفق باشد، درمان محدود می شود
وی تصریح کرد: همه می دانیم که اصل بر بهداشت است چرا که اگر بهداشت ناموفق بود نوبت درمان فرا می رسد؛ اگر بهداشت کاملا موفق باشد درمان خیلی محدود می شود‎.
‎معاون حقوقی رییس جمهوری افزود: قدم نخست بهداشت و قدم دوم درمان است؛ ما اگر می خواهیم توسعه پیدا کنیم باید جامعه مان جامعه ای سالم باشد؛ پولی که برای سلامت هزینه می کنیم، به یک معنا هزینه نیست؛ مثل پولی که در آموزش و پرورش مصرف می شود‎.
‎روحانی با تاکید بر این که مهمترین پایه توسعه، توسعه انسانی است، گفت: یعنی باید استعداد جوانان شکوفا شود، باسواد شوند و مهارت و تجربه لازم کسب کنند؛ این پایه توسعه است، نه نفت و گاز و معادن؛ پایه اصلی توسعه، علم، دانش و تولید علم و فناوری توسعه تکنولوژیکی است که کشور را به جلو سوق می دهد‎.
‎وی گفت: تصمیم ما بر این است که نظام سلامت را متحول کنیم و به سمت نقطه مطلوب ببریم؛ البته تا نقطه مطلوب فاصله زیاد داریم و قدم به قدم باید جلوبرویم تا به نقطه مطلوب برسیم‎.
‎نظام بیمه و سلامت باید متحول شود
وی ادامه داد: اگر قرار است همه مردم ما دغدغه شان در نظام سلامت به حد معمول برسد- امروز بیش از حد معمول است- ، از یک طرف نظام سلامت و از طرف دیگر نظام بیمه ما باید متحول شود و هر دو وزارتخانه باید تلاش کنند و همه باید پشتیبانی کنند‎.
‎وی با اشاره به نقش و اهمیت سیاست، برنامه ریزی ، نظارت و ارزشیابی تحول در نظام سلامت گفت: در زمینه آمادگی نیروی انسانی کافی، توسعه انسانی در نظام سلامت، اگر پزشک و پرستار شما عاشق کار نباشد، باسواد نباشد و نتواند درست تشخیص دهد و یا اخلاق حرفه ای نداشته باشد شما به جایی نمی رسید یا اگر خدای نکرده وارد بیمارستانی شویم پزشک عاشق کارش نباشد، متعهد نباشد و سواد لازم و اخلاق حرفه ای نداشته باشد، به جایی نمی رسد‎.
‎روحانی افزود: اگر پزشک خوب باشد یا پرستار عاشق کار نباشد، نظام سلامت به جایی نمی رسد. هر دو باید باشد. حتی اگر نظافتچی بیمارستان متعهد و عاشق کارنباشد، نظام سلامت درست نمی شود‎.
‎دفترچه های بیمه باید الکترونیکی شود