به‌نام مردم وخودروسازان به کام واردات و دلالان

0
۹۲۲ بازدید

مرتضی ابراهیمی

حمایت از تولید کالای داخلی‌، داشتن اقتصاد توانمند‌، پویا وتولید صادرات محور (اقتصاد مقاومتی) جز اهداف و برنامه های همه کشورهای در حال توسعه است.  نوسانات ارزی و التهابات پیش آمده در بازارها باعث شده است بخش تولید لطمات شدیدی را متحمل گردد.  بی ثباتی و افزایش بهای تولید اولین ثمره این وضعیت است این در حالی است که سوداگران و دلالان یا در ایجاد این مشکلات هم دخیل هستند و هم  از آن منتفع می گردند. سهامداران و سرمایه گذاران در بخش تولید از جمله صنعت خودرو در عرض چند ماه و از این التهابات ضررهای قابل توجهی را متحمل شده اند این درحالی است که وارد کنندگان و دلالان از محل ضرر دیگران‌، سودهای بادآورده ای را کسب کرده اند در این خصوص با دکتر حسین محمودی اصل کارشناس ارشد اقتصاد و کارآفرینی به گفتگو نشسته ایم.

در شرایط فعلی اقتصاد چه باید کرد ؟ سوداگری چقدربه تولید آسیب می زند؟

در شرایطی که ابرچالش های مختلف اقتصاد کشور را تحت تاثیر خود قرار داده اند تنها راه برون رفت از شرایط فعلی‌، اتخاذ تدابیر مختلف در جهت حمایت از تولید و صادرات است.  فرهنگ کارافرینی و ایجاد اشتغال با کسب سود متعارف و معقول رشد می کند.  در شرایط فعلی کارافرینی و تولید ذلیل شده اند و دلالی‌، رانت خواری و سوداگری هم سوداور گسته اند هم ارزشی شده اند.  این وضعیت باعث شده است که همگان به سمت دلالی و سوداگری متمایل شوند و دلالان بعنوان افراد زرنگ و فرصت شناس تلقی شده والگوی نسل جدید گردند. رویدادهای چند ماه اخیر خیلی از محاسبات را بر هم می زند و مشکلات اقتصادی‌، اجتماعی‌، فرهنگی و امنیتی را ایجاد می کند.  حتی اگر پس از مدتی التهابات فروکش کند اما نتاایج فرهنگی و رفتاری آن سالها در ذهن ها می ماند و باعث عدم مقبولیت تولید‌،کم رنگ تر شدن  تلاش و کسب نان حلال می گردد.

صنعت خودرو مزیت نسبی برای ما دارد ؟ تا چه میزان از این صنعت باید حمایت کرد ؟

صنعت خودرو و چرایی ورود و ماندگاری در آن، محل مناقشه کارشناسان می باشد. البته در مقایسه با میانگین صنایع مختلف‌، این صنعت نیز می تواند مزیت نسبی مناسبی داشته باشد.  بهره وری پایین‌، سودآوری پایین‌، نیروی کار مازاد وتاخیر در ورود به تکنولوژی روز،مشخصه صنایع کشور است و صنایعی که ماهیت دولتی یا شبه دولتی دارند شرایط نامناسب تری را دارند.

کشورهای مختلف در برهه های گوناگون از طریق وضع تعرفه‌، ارائه تسهیلات و. . . به حمایت از صنایع خود( که کلا بخش خصوصی هستند )می پردازند.  در کشور ما خودروسازان دولتی وشبه دولتی اند و در معرض کلی تکالیف قرار دارند. نه حق تعدیل نیرو دارند و نه می توانند از اعتبارات صندوق توسعه استفاده کنند. البته تعرفه های مناسب توان رقابت را افزایش می دهد اما رضایت مشتریان را بایست خود خودروسازان با افزایش کیفیت به تعادل برسانند.

از وضعیت پیش آمده صنایع چه بهره ای بردند. ؟

در نوسانات ارزی که از نیمه دوم سال گذشته آغاز شد صنایع کشور ضربات سختی را متحمل شدند و در این ببین دلالان وبرخی وارد کنندگان سوداگری کردند و سود های کلانی به جیب زدند این در حالی است که نه تحت فشار افکار عمومی و نه تحت تعقیب مناسب نظارتی و قضایی قرار دارند.

صنعت خودرو که با تایید افزایش قیمت مواجه شد آیا جبران افزایش هزینه ها را نکرد ؟

با افزایش قیمت ارز و همچنین قیمت جهانی فلزات‌، هزینه های ساخت قطعات و خودرو نزدیک ۴۰ درصد افزایش یافت اما محدودیت در قیمت گذاری توسط شورای رقابت و مصلحت دولت در حمایت ازمصرف کنندگان باعث شد قطعه سازان و خودروسازان زیان کنند و نتوانستند متناسب با تورم قیمت ها را تعدیل کنند. این در حالی بود که وارد کنندگان و دلالان نه تنها زیان نکردند بلکه سودهای کلانی را از طریق افزایش قیمت ها‌، افزایش قیمت ارز و. . .  به جیب زدند.

پس تولید باخت و دلالی برد ؟سهامداران بخش تولید متضرر شدند ؟

بله متاسفانه. قطعه سازان و خودروسازان داخلی صدها هزار سهامدار خرد و متوسط خصوصی دارند و در این بین با زیان و کاهش ارزش سهام مواجه شدند با این وضعیت نمی توان اقتصاد را سامان داد چرا که آنان که ملی تر فکر کردند و بخاطر اشتغال و تولید و شعارسال به سرمایه گذاری در تولید و خرید سهام اقدام کردند متضرر شدند و آنان که به دلالی خودرو‌، واردات‌، اخذ ارز ۴۲۰۰ تومانی‌،خرید ارز و سکه پرداختند سودهای کلانی را درو کردند. بدیهی است  این سودها از تولید ارزش و ثروت و در روال معمولی و منطقی کسب نشده بلکه به بهای زیان دیگران کسب شده است.  بی تردید سوداگری‌، خیانت و دزدی در پناه تلاطمات اقتصادی است و نهادهای نظارتی و قضایی باید به شدت با سوداگران برخورد کنند.

این التهابات تغییراز استراتژی تولید و ایجاد اشتغال به سمت دلالی و سوداگری ایجاد خواهد کرد؟

وقتی قطعه ساز‌، خودروساز‌، سهام دار‌، مصرف کنندگان و به عبارتی اکثریت جامعه متضرر می شوند سوداگران و دلالان باید غره شوند و به ریش تولیدکنندگان و سهامداران بخندند ؟آیا این مسائل باعث نخواهد شد تغییر رفتار از تولید و سهامداری به سمت دلالی و سوداگری در کل جامعه صورت گیرد ؟

البته با یک رویداد و معضل اقتصادی باید با تدبیر اقتصادی برخورد کرد و فرصت سوداگری را باید به حداقل رساند اما در کنار آن باید با این فرصت طلبان برخورد شدیدی صورت گیرد.

ثبت سفارش‌‌‌های شبانه، قاچاق، دلالی، سود از کالای درراه و موجودی انبار بهشت سوداگری راآباد تر کرده است و سوداگری ها توان تولید و مردم را بریده است.  جالب است که یک خودروسازبا این قیمت ها‌، از تولید برخی خودروها متحمل زیان می شود و گاه در بهترین حالت سود تولید ۱۰ درصد می شود اما با مشاهده تفاوت قیمت بازار و کارخانه متوجه میشویم که دلالان سودهای دهها درصدی کسب می کنند بعبارتی دلالی بسیار بهتر از تولید سود می کند و ریسک های مختلف را نیز ندارد.

صنعت خودرو توانسته است در قیمت و کیفیت رضایت مردم را کسب کند ؟

اینکه تولید کنندگان و بخصوص خودروسازان باید بهره وری را افزایش دهند‌، مدیریت بهتری داشته باشند‌، نوآوری و خلاقیت درتولید افزایش دهند وکیفیت و قیمت را مناسب تر کنند خواسته واقعی و منطقی است اما در شرایط بی ثبات و التهاب‌، توان رقابت از بخش تولید سلب می شود.  البته کل صنعت کشور دچار بیماری های مختلفی است ولی چون خودو همیشه در معرض استفاده و رصد است و همچنین آمارتلفات بالای جاده ای باعث شده است این صنعت بیشتر مورد ارزیابی قرار گیرد  و انتظارات بحق مردم افزایش ایمنی‌،کاهش قیمت و بهبود کیفیت است.  این امر در سایه تدابیر مناسب و ایجاد ثبات اقتصادی  محقق می گردد. باید معادله برد سوداگران و باخت تولید و سهامداران تغییر یابد و در این راستا تصمیمات دولت و مجلس و برخورد قوه قضائیه ضرورت دارد.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=85264