بهره‌برداری از پروژه قطار سریع‌السیر تهران-اصفهان شاید وقتی دیگر

0
۶۵۰ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد، مدیرعامل راه آهن اوایل شهریورماه سال جاری و بعد از واگذاری چند باره بین شرکت ساخت و راه آهن در جلسه ای که میان مسئولان وزارت راه مرتبط با پروژه قطار سریع السیر تهران-قم-اصفهان با جهانگیری برگزار شده، گفته بود که نگاه غالب، ادامه پروژه بود اما منتفی شدن آن رد نشد.

قطار سریع‌السیر در انتظار بازگشایی ال سی

گروه امورزیربنایی-پروژه قطار سریع السیر تهران-قم-اصفهان اگرچه در پیش از انقلاب قرار بود از سوی یک شرکت ژاپنی راه اندازی شود، اما تا سال ۸۲ این طرح مسکوت ماند و سپس در سال ۸۶ بار دیگر مطرح و قرار شد در سال دوم دولت دهم (۸۹) با همکاری شرکت چینی به پایان برسد.

بار دیگر در دولت یازدهم در سفر حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران به اصفهان این پروژه کلنگ زنی و مقرر شد تا پایان دولت دوازدهم تکمیل شود اما تاکنون تنها ۱۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته است.

به گزارش جهان اقتصاد، مدیرعامل راه آهن اوایل شهریورماه سال جاری و بعد از واگذاری چند باره بین شرکت ساخت و راه آهن در جلسه ای که میان مسئولان وزارت راه مرتبط با پروژه قطار سریع السیر تهران-قم-اصفهان با جهانگیری برگزار شده، گفته بود که نگاه غالب، ادامه پروژه بود اما منتفی شدن آن رد نشد.

چندی بعد اما رسولی از تأکید معاون اول رئیس جمهور بر احداث پروژه قطار سریع السیر تهران-قم-اصفهان با سرعت ۳۰۰ کلیومتر بر ساعت خبر داد.

از سوی دیگر و در حالی که در پروژه قطار سریع‌السیر تهران-قم-اصفهان اتمام ساخت و بهره‌برداری از آن را چهار سال قید کردند، روز شنبه وزیر راه و شهرسازی از تعیین زمان دیگری برای بهره برداری از این پروژه سخن گفت.

محمد اسلامی گفت: موضوع مهم در خصوص پروژه قطار سریع السیر اصفهان-قم-تهران اتصال تهران اصفهان نیست، موضوع مهم این است که به زنجیره حمل و نقل پیشرفته جهانی متصل می‌شویم. در کشورهای منطقه شاهد طرح یک کمربند، یک راه هستیم که دولت چین مطرح کرده و سرمایه‌گذاری هنگفتی را هم برای آن تعریف کرده است.

اسلامی تصریح کرد: پروژه قطار سریع السیر اصفهان-قم-تهران  یکی از پروژه‌های راهبردی در حوزه زیربنایی حمل و نقل است که از سال‌ها پیش شروع شده و متاسفانه از حدود ٢ سال پیش مقداری با رکود مواجه شد.

اسلامی افزود: راه ابریشم به لحاظ تاریخی، عقلی و اقتصادی از ایران عبور می‌کرد، امروز باید بتوانیم راه ابریشم جدید را با تکنولوژی پیشرفته که حرکت سریع و حرکت اقتصادی را به ارمغان می‌آورد پیش ببریم.

وزیر راه و شهرسازی با اشاره به اینکه حتما باید در این مسیر سرمایه‌گذاری کنیم تا باقی بمانیم، اظهار کرد: نمی‌توانیم بدون سرمایه‌گذاری در سرعت بالا و ایمن در حمل و نقل انتظار داشته باشیم که راه ابریشم را در اختیار داشته باشیم. بنابراین این موضوع جزو بایدهای ما در جمهوری اسلامی است و باید به آن بپردازیم.

وی با بیان اینکه امروز در این پروژه در حال فعالیت و تجهیز هستند، توضیح داد: اولویت در مشخصات فنی و کار حداکثری که تا امروز انجام شده بین قم تا اصفهان است. به جز ٣٠ کیلومتر در منطقه اصفهان، زیرسازی ٢١۵ کیلومتر از این پروژه نزدیک به ٧٠ درصد پیشرفت داشته است. این موضوع ایجاب می‌کند فعالیت روی این ناحیه را بیش‌تر کنیم تا بتوانیم به روسازی رسیده و پروژه به انتها نزدیک‌تر شود.

اسلامی ادامه داد:‌ تلاش کردیم وزنه‌هایی که به پای این پروژه هست را برداریم و در حال برداشتن آن هستیم.

وزیر راه و شهرسازی در پایان درخصوص زمان راه‌اندازی این پروژه گفت: در حال حاضر به دلیل متغیرهای زیاد نمی‌توان پیش‌بینی زمانی دقیق داد. مطالبات مردمی، خرید اراضی و … متغیرهایی است که نمی‌توان پیش‌بینی کرد.

**بانک مرکزی ال سی چین برای قطار سریع‌السیر را بازگشایی کند

مدیرعامل شرکت ساخت و توسعه زیربناهای حمل و نقل کشور نیز گفت: منتظر هستیم تا بانک مرکزی ال سی ۹.۶ میلیارد یوآنی برای احداث قطار سریع السیر تهران-اصفهان را بازگشایی کند.

خیرالله خادمی با تاکید بر اهمیت این مسیر ریلی برای سفر از پایتخت به اصفهان گفت:‌ این خط‌آهن نخستین تجربه کشور در دستیابی به تکنولوژی روز دنیا در حمل و نقل ریلی سریع‌السیر است و بهره‌برداری از آن با سرعت ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت زمان سفر از پایتخت به اصفهان و برعکس را ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه کوتاه می‌کند.

مدیرعامل شرکت ساخت وتوسعه ادامه داد:‌ با توجه به حجم بالای مسافر از تهران به اصفهان احداث این مسیر ریلی از پایتخت به یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور یک اولویت ضروری است.

معاون وزیر راه و شهرسازی تاکید کرد: سرعت سیر قطار در این مسیر ریلی ۳۰۰ کیلومتر بر ساعت طراحی شده است که به این ترتیب زمان سفر از تهران تا اصفهان به ۱ ساعت و ۴۵ دقیقه کاهش خواهد یافت.

وی طول این مسیر ریلی را ۴۱۰ کیلومتر اعلام کرد و افزود: هم‌اکنون عملیات اجرایی در محدوده قم تا اصفهان با پیشرفت فیزیکی ۵۸ درصد در بخش زیرسازی در حال انجام است.

معاون وزیر راه و شهرسازی در خصوص عملیات اجرایی در این مسیر ریلی اظهار کرد: هم‌اکنون محدوده قم تا اصفهان با فعال بودن ۵ کارگاه در مسیر در حال اجرا است و در صورت تامین اعتبار بخش‌های دیگر این پروژه  نیز حدفاصل تهران تا قم نیز پیشرفت خواهد داشت.

وی عمده مشکلات بر سر راه پیشرفت این پروژه را کمبود اعتبار دانست و خبر داد: در حال حاضر منتظر گشایش ال سی به منظور تامین مالی پروژه به ارزش ۹.۶ میلیارد یوآن از سوی بانک مرکزی هستیم.

خادمی همچنین در بازدید از یک کارخانه ذوب فلزات در استان اصفهان به منظور تحویل اولین محموله ریل ملی گفت: اولین محموله ریل ملی ۶۰E۱ از سوی این کارخانه به میزان ۱۳۰۰ تن تحویل وزارت راه و شهرسازی شد.

وی افزود: قرار است تا اولین محموله ریل ملی در تکمیل راه‌آهن میانه- تبریز استفاده شود.

خادمی راه‌اندازی خط تولید ریل ملی در کشور را اقدام مهمی در حمایت از صنایع و تولیدات داخلی ذکر و عنوان کرد: با همکاری شرکت ساخت و توسعه و این کارخانه تولیدی در اصفهان گام بلندی در جهت خودکفایی کامل کشور در تامین ریل مورد نیاز توسعه شبکه راه‌آهن سراسری برداشته شد.

گفتنی است، این پروژه شامل دو قطعه تهران- قم به طول ۱۶۵ کیلومتر و قم- اصفهان به طول ۲۴۵ کیلومتر است که توسط یک نهاد تخصصی پیمانکاری پروژه های بزرگ عمرانی وابسته به یکی از نهادهای مهم کشور و مشارکت شرکت دولتی راه آهن چین در حال اجرا است.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=101957