بند جریمه به قرارداد ایرباس اضافه می‌شود

0
۶۱۱ بازدید

ادامه مذاکرات با ایرباس در تهران

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه مذاکرات با ایرباس در تهران ادامه پیدا می‌کند، گفت: مذاکرات همزمان با ۴ شرکت هواپیماسازی در حال انجام است و از ایرباس می‌خواهیم که بند جریمه هم به قرارداد اضافه شود.

اصغر فخریه کاشان در گفت‌وگو با ایلنا با بیان این که هم زمان با چهار شرکت هواپیماساز برای خرید هواپیماهای جدید در حال مذاکره هستیم گفت: مذاکرات با ایرباس برای خرید هواپیما ادامه دارد و در سفر اخیرمان به ایتالیا در هفته گذشته با ایرباس برای متن ضمانت‌نامه که بخشی از قرارداد است به توافق رسیدیم.

وی گفت: مذاکره خرید ۱۱۸ فروند هواپیمای ایرباس به ارزش ده و نیم میلیارد دلار، مذاکرات بسیار پیچیده از لحاظ مباحث فنی، حقوقی و مالی است بنابراین علی‌رغم اینکه هر دو طرف تمام تلاش خود را می‌کنند تا این قرارداد هرچه زودتر نهایی شود اما باید مواضعی را دنبال کنند و هر یک مواضعی دارند.

قائم‌مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه ۳ ماه است که مذاکرات قراردادی با ایرباس در حال انجام است گفت: هنوز تکلیف برخی از مفاد و بندهای این قرارداد مشخص نشده است و هر یک از این بندها باید بررسی شود و به تایید هر دو طرف برسد.

وی تاکید کرد: باید مشخص شود اگر ایرباس به هر دلیلی نتواند هواپیماها را تحویل دهد و یا تاخیر در تحویل هواپیما داشته باشد و یا اینکه شرایط تغییر کند سرانجام این قرارداد چه می‌شود. هرچند که هر دو طرف باید به مفاد قراردادی پایبند باشند.

قائم مقام وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه این قرارداد باید به تصویب و تایید دستگاه‌های اجرایی و نظارتی برسد گفت: قرارداد خرید هواپیما بسیار پیچیده است و این قراردادها به سادگی قرارداد خرید یک خودرو نیست.

فخریه کاشان در پاسخ به سوال این سوال مبنی بر اینکه که اگر به هر دلیلی ایرباس نتواند هواپیماها را تحویل دهد و یا کارشکنی‌هایی در پروسه خرید این هواپیما به وجود بیاید که برخلاف قرارداد باشد آیا این قرارداد هنوز معتبر است و قدرت اجرا دارد اظهار داشت: هنوز در این قرارداد بحث‌هایی وجود دارد که حل نشده است مثلاً اگر شرایط جوری باشد که ایرباس نتواند به ایران هواپیما بفروشد، سرنوشت قرارداد چه  می‌شود؟ البته به  طور قطع ما هم وارد قراردادی نمی‌شویم که شرایط آینده و تمام جوانب در آن پیش‌بینی نشده است.

وی تاکید کرد: به طور قطع این مسائل و جوانب را بررسی می‌کنیم و حتماً برای روشن شدن وضعیت و سرانجام قرارداد در این شرایط، بندهایی را در قرارداد می گنجانیم.

وی تاکید کرد: حتماً از ایرباس می‌خواهیم که در قرارداد بند جریمه وجود داشته باشد که اگر نتوانست هواپیما را در موعد مقرر تحویل دهد مشمول جریمه شود.

وی افزود: البته آنها هم می گویند که نمی‌توانند مقررات بین‌المللی را دور بزنند و قوانین متعدد داخل کشور و دولت‌هایشان را دارند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36466