کد خبر: 97256
تاریخ انتشار: ۲۵ فروردین ۱۳۹۸

بندعلیخان برای تهران هم فرصت هست هم تهدید

بندعلیخان برای تهران هم فرصت هست هم تهدید

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه منبع اصلی تالاب بندعلیخان رودخانه شور است و بر اساس توافق صورت گرفته حدود ۴۰ درصد آورد این رودخانه باید به این تالاب اختصاص یابد، گفت: بر اساس قانون، وزارت نیرو موظف به تامین حقابه تالاب هاست و امیدواریم باتوجه به اینکه امسال سال پربارشی است بتوانیم حقابه این تالاب را نهایی کنیم و در سنوات آینده هم این حقابه تامین شود.
به گزارش روابط عمومی حفاظت محیط زیست استان تهران، کیومرث کلانتری در حاشیه این بازدید در خصوص وضعیت فعلی تالاب فصلی بندعلیخان گفت: خوشبختانه با توجه به بارشهای خوب امسال این تالاب دارای آبگیری خوبی بوده و احیاء شده است و امیدواریم بتوانیم با همکاری وزارت نیرو بر اساس قانون حفظ تالابها حقابه این تالاب بسیار ارزشمند را تامین کنیم.
کلانتری با بیان اینکه تالاب بندعلیخان حائلی بین کویر و پایتخت است که هم می تواند فرصت باشد و هم تهدید، اظهار داشت: اگر حقابه این تالاب را تامین کنیم و بتوانیم این زیستگاه بسیار ارزشمند را به عنوان یک سایت گردشگری طبیعی در کنار پایتخت داشته باشیم تبدیل به فرصت است و در صورتی که وزارت نیرو نتواند حقابه این تالاب را تامین کند به یک زیستگاه خشک و دارای پتانسیل گرد و غبار تبدیل می شود که این یک تهدید است.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران به جایگاه و منزلت ویژه تالابها بر اساس قوانین جمهوری اسلامی و بین المللی اشاره داشت و گفت: بدلیل اینکه اینکه وسعت این تالاب زیاد است و در بخش جنوبی هم به دریاچه نمک متصل است، سعی داریم مطالعاتی را در خصوص پتانسیل ذخیره آب این تالاب در قسمت های شمالی انجام دهیم تا بتوانیم بخشهایی از این تالاب فصلی را زنده نگه داریم و در زمان پر بارش هم به صورت پلکانی به فازهای بعدی این تالاب آب اختصاص داده شود.
وی ادامه داد: مجموعه تالابهایی که بصورت خطی از حواشی خلیج فارس تا تالاب های فارس و بعد هم در فلات مرکزی ایران تا شمال وجود دارد مسیر شمال به جنوب و بالعکس مهاجرت پرندگان بوده و به نوعی فرودگاه امن و زیستگاهی با ارزش است که خدمات بسیار شایانی می تواند به کاربری های جانبی داشته باشد.
کلانتری با اشاره به اینکه تالابها معمولا جزء اکوسیستم های مظلوم طبیعت هستند ، گفت: تالابها دارای کارکردهای ارزشمندیبوده ولی متاسفانه نتوانستیم از کارکردها و اهمیت تالابها چه در زمینه تقویت سفره آبهای زیرزمینی و چه در زمینه تقویت تنوع گیاهی و جانوری بهره مند شویم.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با بیان اینکه منبع اصلی آب تالاب بندعلیخان رودخانه شور است و بر اساس توافق صورت گرفته حدود ۴۰ درصد آورد این رودخانه باید به این تالاب اختصاص یابد، خاطر نشان کرد: بر اساس قانون وزارت نیرو موظف به تامین حقابه تالاب هاست و امیدواریم باتوجه به اینکه امسال سال پربارشی است بتوانیم حقابه این تالاب را نهایی کنیم و در سنوات آینده هم این حقابه تامین شود.
کلانتری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه مساحت منطقه کویر ۲۵۰ هزار هکتار می باشد که حدود ۱۰۰ هزار هکتار آن فاقد پوشش گیاهی بوده و بصورت تپه ماهوری است، افزود: از ۱۵۰ هزار هکتار باقیمانده که دارای پوشش گیاهی بوده و حفاظت شده است، حدود یک پنجم آن جزء مناطق امن بوده و باید تنوع گیاهی و جانوری و حیات وحش آن حفظ شود.
وی با بیان اینکه در مابقی این منطقه با هماهنگی اداره کل منابع طبیعی استان حدود ۲۷ هزار واحد دامی دارای پروانه چراست که در ۲ بازه زمانی ۴۵ روزه در بهار و پاییز دامها تعلیف خواهند داشت، گفت: با توجه به بارشهای سال جاری ،این منطقه مرتع غنی بوده و تاکید به دامداران این است که به توصیه های محیط بانان در ورود و خروج به موقع از منطقه توجه کنند.
کلانتری ادامه داد: ارزش مرتع به وجود پوشش گیاهی است و اگر دام خارج از ظرفیت وارد مرتع کنیم قطعا شاهد تخریب محیط زیست خواهیم بود که قابل جبران هم نیست.
مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران با اشاره به اینکه امیدواریم بتوانیم هم از تالابها و هم ظرفیت های موجود بهره برداری اصولی داشته باشیم و هم بتوانیم آن را حفظ کنیم، افزود: سیاست سازمان حفاظت محیط زیست حفظ بدون بهره برداری نیست و امسال هم اولویت اول این سازمان در کل کشور حفظ زیستگاههای طبیعی تحت عنوان مناطق چهارگانه که سهم آیندگان است، می باشد.
این گزارش می افزاید : روز گذشته مدیرکل حفاظت محیط زیست استان تهران جهت بررسی وضعیت زیست محیطی منطقه حفاظت شده کویر و تالاب فصلی بندعلیخان از این منطقه بازدید کرد.