بندرشهید رجایی و بندرآنتورپ بلژیک خواهرخوانده شدند

0
۶۴۴ بازدید
View on Delwaide dock, one of the largest docks at Antwerp harbor (all brand names and logos have been removed)

محمد سعیدنژاد افزود: با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، درخواست های زیادی از طرف شرکت ها و بنادر مختلف جهان برای برقرار ارتباط مستقیم با بنادر ایران مطرح شد و امروز شاهد امضای این تفاهم نامه بین دو بندر بودیم.

گروه امورزیربنایی-تفاهمنامه خواهرخواندگی بندر شهید رجایی و بندر آنتورپ بلژیک با هدف توسعه همکاری های بندری و آموزشی امضا شد.

این تفاهمنامه را بعدازظهر روزدوشنبه «ابراهیم ایدنی» مدیرکل بنادر و دریانوردی استان هرمزگان و «ادی برانیکس» مدیرعامل بندر آنتورپ بلژیک امضا کردند.

تبادل اطلاعات مورد نیاز بندری و دریایی، مبادله کارشناس برای تبادل تجارب و امکان مبادله کالا بین دو بندر به شکل مستقیم، از مزیت های این تفاهم نامه است.

مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در حاشیه امضای این تفاهم نامه به خبرنگاران گفت: بندر آنتورپ یکی از مهمترین بنادر اروپاست که سالانه بیش از ۲۴۰ میلیون تن عملیات تخلیه و بارگیری در این بندر انجام می شود.

محمد سعیدنژاد افزود: با اجرایی شدن برجام و لغو تحریم ها، درخواست های زیادی از طرف شرکت ها و بنادر مختلف جهان برای برقرار ارتباط مستقیم با بنادر ایران مطرح شد و امروز شاهد امضای این تفاهم نامه بین دو بندر بودیم.

«فرانسوا اودله» سفیر بلژیک در تهران نیز گفت: با توجه به سابقه مناسبات دو کشور، هرچند حجم مبادلات تجاری میان دو طرف در حد مطلوبی نیست اما دولت بلژیک برای توسعه مناسبات تجاری با ایران اهمیت زیادی قائل است.

وی گفت: با اجرای برجام، دو کشور درصددند فرصت های مناسبی برای توسعه همکاریهای تجاری به وجود آورند؛ بنابراین دو بندر شهید رجایی و آنتورپ می توانند زمینه مناسبی برای توسعه همکارهای اقتصادی و تجاری بین دو کشور فراهم کنند.

تردد ۱۳شرکت کشتیرانی جهان به ایران بعد از برجام

گفتنی است در همین رابطه همایش «روز بندر آنتورپ بلژیک» هم برگزار شد که مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی در این همایش از سرمایه گذاری بیش از پنج میلیارد دلاری برای توسعه بنادر خبر داد.

سعیدنژاد افزود: تاکنون بخش خصوصی بیش از ۳۰ هزار میلیارد ریال در بندر شهید رجایی سرمایه گذاری کرده است که معادل یک میلیارد دلار می شود.

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: پس از اجرایی شدن برجام ۱۳ شرکت کشتیرانی جهان تردد خود را به بندر شهیر رجایی آغاز کرده است.

وی با بیان اینکه اکنون ظرفیت بنادر تجاری ایران به بیش از ۲۱۰ میلیون تن افزایش یافته است، خاطرنشان ساخت: وجود ۱۰ هزار کیلومتر مسیر ریلی و ۱۰۰ هزار کیلومتر راه، موقعیت مناسبی برای بنادر ایران در منطقه ایجاد کرده است.

سعیدنژاد گفت: ایران در منطقه استراتژیک جهان، دسترسی به کریدورهای بین المللی شمال، جنوب شرق و غرب کشورهایی آسیایی میانه، جنوب شرقی آسیا، روسیه، خلیج فارس و آبهای آزاد جهان را تسهیل می کند.

وی یادآورشد: ایران با در اختیار داشتن پنج هزار و ۸۰۰ کیلومتر ساحل در کنار آبهای بین المللی از جایگاه دریایی ممتازی در منطقه برخوردار است؛ همچنین بندر شهید رجایی به عنوان دروازه صادرات و واردات با ۲۴۰۰ هکتار اراضی بندر می تواند نقش مهمی در منطقه ایفا کند.

وی گفت: با الحاق ۲۴۰۰ هکتار از اراضی دیگر به بندر شهید رجایی، وسعت این بندر به ۴۸۰۰ هکتار افزایش می یابد تا به عنوان یک شهر بندری نسل سوم جهان، شکوفایی اقتصادی ملی را بیش از پیش تقویت کند.

سعیدنژاد بیان کرد: جمهوری اسلامی ایران برای توسعه بنادر شهید رجایی، بندر امام، بوشهر، چابهار، انزلی و امیرآباد، برنامه های مناسبی در دستور کار خود قرار داده است تا با افزایش ظرفیت این بنادر، از موقعیت ممتاز ایران در منطقه استفاده شود.

«ادی برانیکس» مدیرعامل بندر آنتورپ نیز در این همایش با معرفی ظرفیت های این بندر گفت: بدون شک امضای تفاهم نامه خواهر خوانندگی بین بندر شهید رجایی و بندر آنتورپ تعامل و همکاری های دو کشور را توسعه خواهد داد.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36123