«بصبا» با سرمایه ۲۷۰ میلیارد ریال به فرابورس می رود

0
۷۲۹ بازدید

مرتضی ابراهیمی- مدیرعامل بصبا، وجود رودخانه‌های کارون، دز، کرخه و همچنین سدهای آبی و نیروگاه‌های حرارتی در استانِ خوزستان را عامل بیشترین میزان تولید برق در این استان عنوان کرد و افزود: خوزستان حدود ۱۳۰۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق دارد که شرکت ما حدود ۳۰ درصد برق حرارتی استان، ۱۲ درصد کل برق استان و ۲ درصد برق کشور را تولید می‌کند.

به گزارش جهان اقتصاد، مدیرعامل شرکت «تولید نیروی جنوب غرب صبا» در هجدمین نشست خبری «یک دیدار، یک عرضه» این شرکت را بزرگ‌ترین شرکت تولیدکننده برق غیردولتی منطقه دانست و گفت: شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا که در سال ۱۳۸۹ با هدف تمرکز در اداره نیروگاه‌های متعلق به گروه صبا تشکیل شد، حدود ۱۵۰۰ مگاوات ظرفیت تولید در دو نیروگاه خود دارد.

مرتضی برومند‌فر با بیان اینکه صنعت برق در هر کشوری شامل سه بخش اساسی تولید، انتقال و توزیع است، به ارائه توضیحی از بخش تولید پرداخت و گفت: این بخش معمولا عمده‌فروش‌ بوده و وظیفه ایجاد مراکز تولید انرژی را برعهده دارد؛ به طوری که در اطراف و یا نواحی دور از شهر نیروگاه‌هایی را تاسیس می‌کند.

برومند‌فر در ادامه به بحث خصوصی‌سازی در صنعت برق اشاره کرد و افزود: دولت در دهه ۷۰ تصمیم گرفت بهره‌برداری از نخستین نیروگاه‌های برق را به بخش غیردولتی واگذار کند و این روند حدود یک دهه ادامه داشت تا اینکه در دهه ۸۰ تصمیم به واگذاری مالکیت‌ها نیز گرفت.

وی با بیان اینکه نیروگاه شهید مدحج (زرگان اهواز) نخستین نیروگاهی بود که دولت در سال ۸۴ جسارت کرد مالکیت آن را به بخش غیردولتی واگذار کند، افزود: طی این واگذاری، قراردادهای فروش دارایی‌ها و همچنین خرید تضمینی محصول نیروگاه تا ۱۵ سال منعقد شد که ۳ سال از آن باقی مانده است.

برومندفر در ادامه درباره نیروگاه‌های شرکت این‌گونه توضیح داد: تولید نیروی جنوب غرب صبا، مالکیت دو نیروگاه را برعهده دارد؛ نیروگاه شهید مدحج به ظرفیت ۴۱۶ مگاوات که نخستین نیروگاه واگذارشده به بخش غیردولتی است و نیروگاه سیکل ترکیبی خرمشهر در منطقه آزاد اروند که در ۳ فاز تعریف شد. وی جزئیات این ۳ فاز را عنوان کرد: فاز اول ۴ شامل واحد که در سال‌های ۸۸ و ۸۹ و فاز دوم ۲ واحد بود که در سال ۹۳ وارد مدار شد، فاز سوم نیز ۳ واحد بخار است که در اولیت کاری ما در برنامه سال آتی است.

**موقعیت جغرافیایی نیروگاه؛ فاکتوری مهم در فروش

وی به موقعیت شرکت صبا در منطقه جنوب غرب کشور اشاره‌ کرد و افزود: تقاضای برق و موقعیت نیروگاه‌ها در فروش محصول بسیار مهم است؛ ما در نیروگاه زرگان تا ۳ سال آینده قرارداد تضمینی برای فروش محصول داریم و در خرمشهر نیز موقعیت جغرافیایی، شرایط آب‌وهوایی منطقه و نزدیکی به عراق موجب شده ضریب بهره‌برداری ما نسبت به نیروگاه‌های دیگر بالا باشد.

این نایب رئیس هیئت مدیره، وجود رودخانه‌های کارون، دز، کرخه و همچنین سدهای آبی و نیروگاه‌های حرارتی در استانِ خوزستان را عامل بیشترین میزان تولید برق در این استان عنوان کرد و افزود: خوزستان حدود ۱۳۰۰۰ مگاوات ظرفیت تولید برق دارد که شرکت ما حدود ۳۰ درصد برق حرارتی استان، ۱۲ درصد کل برق استان و ۲ درصد برق کشور را تولید می‌کند. در فاز سوم نیز که به آن اشاره شد، تولید حدود ۵۰۰ مگاوات برق درنظر گرفته شده که جایگاه شرکت را به سهم ۴۰ درصدی از تولید برق حرارتی و ۱۵ درصدی از کل برق استان ارتقا می‌دهد.

به گفته وی۵۰ درصد تولید برق کشور همچنان در اختیار نیروگاه‌های دولتی و مابقی بر عهده بخش غیردولتی است که از این ۵۰ درصد باقی‌مانده، هلدینگ صبا حدود ۶ درصد و شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا، ۲ درصد را عهده‌دار است.

شرکت مادرتخصصی صنایع برق وانرژی صبا در سال ۱۳۸۳ آغاز به کار کرد و سهام آن متعلق به بنیاد مستضعفان است. در حال حاضر این هلدینگ ۱۲ شرکت زیر مجموعه و ۶ نیروگاه بزرگ کشور را در اختیار دارد که شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا یکی از این زیرمجموعه‌هاست.

برومندفر در پاسخ به سوال یکی از خبرنگاران مبنی بر دلیل ورودشان به بازار سرمایه، گفت: شرکت ما یک نهاد غیردولتی بوده و بخش خصوصی نیست و یکی از راه‌کارهایی که برای رفع شبهات مربوط به شفافیت نهادها ارائه می‌شود، ورود به بورس و ارائه صورت‌های مالی بدون ابهام است، دیگر اینکه برای تامین مالی پروژه‌ها، بازار سرمایه بستر مناسبی به شمار می‌رود.

در بخش دیگری از این نشست محمد ضیایی‌منش معاون مالی و پشتیبانی شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا درباره سرمایه این شرکت گفت: شرکت ما ۲۷۰ میلیارد تومان سرمایه ثبت‌شده دارد که ۵۱ درصد سهام به شرکت صنایع برق و انرژی صبا و ۴۹ درصد نیز به بنیاد مستضعفان تعلق دارد.

ضیایی‌منش سود خالص عملیاتی این شرکت را بالغ بر ۲۶۴ میلیارد تومان و سود انباشته را حدود ۲۲۷ میلیارد تومان اعلام کرد و افزود: سود پایه هر سهم ۸۲ تومان است که تصمیم گرفته شده تا پایان سال ۸۰ درصد از این سود توزیع شود. به گفته وی تلرانس مالی نیز بالغ بر ۵۰۰۰ میلیارد تومان در سال است.

وی با بیان اینکه حدود ۷۰۰ میلیارد تومان از مجموعه توانیر طلب داریم که بخشی از آن در حال وصول است، افزود: همچنین با تسویه قسمت اعظمی از هزینه‌های مالی که از محل قانون «رفع موانع تولید در برابر وام‌های ارزی» تامین می‌شود، حدود ۷۰ درصد هزینه مالی شرکت در سال ۹۶ کاسته می‌شود.

ضیایی‌منش به ارتباط قانون یادشده با شرکت‌های برقی پرداخت و گفت: ماده ۲۰ این قانون با صنعت برق ارتباط مستقیم دارد که بر اساس آن شرکت‌های تولیدکننده برق از جمله شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا که مشمول این قانون می‌شوند، درصورتی که وام ارزی داشته باشند نرخ این وام براساس زمانی که آن را دریافت کرده‌اند محاسبه می‌شود. به گفته وی از این محل ۲۰۸ میلیارد تومان درآمد غیرعملیاتی نصیب شرکت شده که پیش‌بینی می‌شود به ارتقای سود هر سهم تا ۴۵ تومان بیانجامد.

این معاون مالی در پایان از پروژه‌ جدیدی که شرکت برای ترکیب گاز به بخار و استفاده از نیروی بخار در دست دارد، یاد کرد و افزود: در پی این پروژه افزایش حجم فروش رخ خواهد داد؛ چراکه با همان سوخت، ۲ بار تولید می‌کنیم؛ یک بار تولیدی که از گاز می‌شود و بار دیگر تولیدی که از گرمای هدررفته گاز به بخار و تبدیل مجدد آن به برق صورت می‌گیرد.

گفتنی است که نماد «بصبا» متعلق به شرکت تولید نیروی جنوب غرب صبا (سهامی عام) در اسفندماه ۹۴ در فهرست نرخ‌های فرابورس ایران درج شد و به زودی شاهد عرضه این شرکت در بازار دوم فرابورس ایران خواهیم بود.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=53722