بسیاری از چالش های بانوان در ورزش، خلاء قانونی است

0
۳,۱۴۸ بازدید

گفت و گو با طیبه سیاوشی نماینده مجلس شورای اسلامی

علیرضا امامی فرد-گروه سیاسی

بانوان با مسائل بسیار پیچیده ای رو به رو هستند که به نظر می رسد حل کردن آن نیاز به صبر طولانی دارد.

یکی از محدودیت هایی که برای بانوان کشور وجود دارد، مسائل مربوط به ورزش است. هنوز مسئله ورود بانوان به ورزشگاه حل نشده و باید دید تا چه زمانی چنین مسئله ای برطرف می شود. به نظر می رسد سال آینده چالش هایی در این زمینه مانند امسال وجود داشته باشد که اگر حل نشود می تواند شرایط را بحرانی کند. فیفا این قول را از حسن روحانی گرفته که ایران اجازه ورود بانوان به ورزشگاه را صادر کند. از طرفی همچنان عده ای با چنین اتفاقی در کشور زاویه دارند. تعدادی که به نظر کمتر از اکثریت هستند اما گویی زورشان بیشتر از مردم است.

به همین مناسبت گفت و گویی با طیبه سیاوشی، نماینده مجلس شورای اسلامی صورت داده ایم تا در رابطه با چالش های پیش روی ورزش کشور از جمله مشکلات بانوان در این زمینه سوال کنیم تا متوجه شویم تا چه زمانی زنان باید با ریش و گریم وارد ورزشگاه ها شوند و تیم فوتبال مورد علاقه خود را تشویق کنند.

چه چالش هایی پیش روی ورزش کشور از جمله ورزش بانوان در سال آینده وجود دارد؟

بسیاری از چالش ها و مشکلاتی که پیش روی ورزش کشور از جمله ورزش بانوان وجود دارد، در سال آینده هم ادامه خواهد داشت و باید مانند امسال تلاش کنیم تا مشکلات موجود در این حوزه را حل کنیم.

متاسفانه برخی از این چالش ها به خاطر خلا  و کاستی های قانونی است که سلائق شخصی در آن ورود پیدا می کند.

مواردی در حوزه ورزش کشور از طریق قانون برطرف شده است ولی متاسفانه در زمینه اجرا به موانعی برخورد کردیم و به همین دلیل دچار مشکلاتی شده ایم.

یکی از عرصه هایی که بنده بسیار روی آن تاکید دارم، ورزش همگانی است که بخش عظیمی از جامعه را در بر می گیرد.

ورزش همگانی نیازمند فرهنگسازی در سطح جامعه است و یکی از فواید آن این است که اکثریت جامعه با آن همراه شده و به عنوان یک مهارت اجتماعی در میان مردم باید معرفى شود.

اما در این زمینه هم به خاطر نبود زیر ساخت های مناسب و اراده ملی نتوانستیم آن طور که باید به موفقیت های چشمگیری دست پیدا کنیم. هماهنگی هایی که باید در این زمینه برای رسیدن به اهداف تعریف شده در اسناد بالادستی که شعار نظام ورزشی بر آن بنا شده صورت می گرفت انجام نشد.

در حوزه ورزش خط قرمزهایی وجود دارد که امسال خوشبختانه با تلاش فدراسیون های مختلف کشور به موفقیت هایی دست یافتیم و موفق شدیم حساسیت ها را نسبت به برخی از موارد کاهش دهیم. زنان در عرصه هایی مانند کشتی و وزنه برداری که در گذشته نه چندان دور مردانه تلقی می شد، ورود کردند و قدم های اولیه ای در این عرصه برداشته اند که البته امیدواریم در همین اندازه باقی نماند و گسترش پیدا کند.

نمایندگان مجلس چه دستاوردی برای ورزش بانوان کسب کردند؟

اخیرا لایحه ای تحت عنوان وظایف وزارت ورزش و جوانان در کمیسیون فرهنگى به تصویب رسید که در آن دو ماده قرار گرفته است.

اعضای کمیسیون فرهنگی به ویژه بانوان این کمیسیون توانستند این لایحه را به تصویب برسانند و بسیار خوشبین هستیم که هر چه سریعتر این دو ماده در صحن علنی به تصویب برسد.

اگر در این زمینه به نتیجه برسیم ، در آینده می توان شاهد آن باشیم که چارچوب قانونی برای زنان به وجود بیاید. یکی از آن دو ماده  مناسب سازی اماکن ورزشی برای حضور زنان در عرصه های مختلف ورزشی است و ماده دیگر گسترش زیرساخت و امکانات ورزشی برای بانوان است.

تصویب این دو ماده وجهه ای قانونی به فعالیت های ورزشی بانوان خواهد داد. البته این نکته را هم باید اضافه کنم که امسال تعاملات بسیاری میان مجلس و  وزارت ورزش و جوانان در خصوص فعالیت زنان در عرصه های مختلف صورت گرفت و تمام تلاشمان این بود که آن را به نتیجه برسانیم.

البته باید این مورد را به صحبتهایم اضافه کنم که سعی کرده ایم تا بودجه ای چهارمیلیاردی را برای ساخت ورزشگاهی ویژه بانوان در آزادی دریافت کنیم.

چه مشکلاتی همچنان در حوزه ورزش بانوان وجود دارد؟

حضور زنان در همه عرصه های ورزشی به ویژه به عنوان تماشاگر مشکل بزرگی است که همچنان حل نشده. مسئله آن است که علی رغم اینکه در برنامه ششم توسعه ۲۷ صدم در صد بر نه درصد مالیات بر ارزش افزوده یک مسئله و ماده ای مهم در برنامه ششم توسعه است و  ماهیتی بودجه ای دارد و در  طی پنج سال می تواند  بودجه ای معادل بودجه وزارت ورزش به آن اختصاص یابد و حتی برای استانها نیز در حوزه ورزشهای همگانی تصویب شده، ولی متاسفانه نتوانسته آن طور که باید و شاید در استانها به نفع ورزش زنان فعالیت اساسی داشته باشد. البته در این مورد هم موانع اداری وجود دارد و امیدواریم در سال جاری که دومین سال اجرای این برنامه است بتواند به نفع ورزش زنان جامعه در حوزه ورزش فعالیت بهتری داشته باشد.

ما در حال حاضر برنامه ششم توسعه را پیش روی خود داریم. هم بودجه سال ۹۷ در عرصه ورزش مناسب است و هم لایحه وظایف اختیارات ورزش را وجود دارد که امید داریم در فروردین و اردیبهشت در دستور کار مجلس قرار بگیرد. تصویب چنین لایحه ای چالش های قانونی و موانع فرهنگی را از سر راه بر می دارد و مردان و زنان فرصت این را پیدا می کنند که بیشتر به ورزش اهمیت بدهند. گرچه همه اینها لازمه آن است که در سطح جامعه فرهنگسازی صورت بگیرد.

چه برنامه ای برای حل مشکلات به وجود آمده در ورزش کشتی در خصوص بازی با کشور اسرائیل طرح شده است؟

بحث کشتی و مشکلاتی که در سال آینده ممکن است گریبان ورزش کشور را بگیرد بسیار مهم و اساسی است. کشتی ورزش بومی و ملی است و همیشه مایه افتخار ایرانیان بوده.

این ورزش از بطن فرهنگ کشورمان بلند شده و سمبل جوانمردانی مانند پوریای ولی و تختی است که می توانند الگوی مناسب برای جوانان کشور باشد. این فرصت را به هیچ عنوان نباید از دست بدهیم. حل این موضوع  نیازمند اجماع فکری کارشناسان است تا بتوانیم از تصمیمات لحظه ای فاصله گرفته و راه حلی منطقی برای آن پیدا کنیم.

 

 

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=79802