بسیاری از شرکت های ارایه دهنده اینترنت ترافیک قاچاق می کنند

0
۵۵۶ بازدید

 وزیر ارتباطات: آدرس همه ISP ها را دارم

گروه امورزیربنایی: وزیر ارتباطات برخی شرکت‌های ISP و ISDP را به قاچاق ترافیک متهم کرد و گفت: جلوی قاچاق‌چیان ترافیک را می‌گیرم.

صبحانه کاری نمایندگان پارلمان بخش خصوصی با کابینه ارتباطاتی دولت در حالی برگزار شد که موضوعات مختلفی نظیر مصوبات جدید کمیسیون تنظیم مقررات و محدودیت در کار شرکت‌های ISP و ISDP، محدود شدن فضای کاری برای فعالان حوزه VoIP، حضور وزارت ارتباطات در شورای گفت‌وگو و مباحث بسیار دیگری در آن مطرح شد.

سخنان جالب توجه وزیر ارتباطات در بخشی بود که برخی شرکت‌های ISP و ISDP را متهم به قاچاق ترافیک کرد و در پاسخ به این سوال که چرا وزارت ارتباطات دنبال محدودیت کاری برای این شرکت‌ها است، اذعان کرد: تصمیم نداریم جلوی فعالیت شرکتی را بگیریم اما در نظر داریم تا پروانه بزرگی صادر کنیم تا خارج از مرزها نیز توانایی فعالیت و ارائه خدمات باشد.

وی با تأکید گفت: آدرس تمام شرکت‌های اینترنتی و ISP را دارم و اینکه تا الان علیه آنها اقدامی را انجام نداده‌ام صرفا احترام به انها بوده است زیرا بسیاری از این شرکت‌ها در لوای مجوزهای خود قاچاق ترافیک می‌کنند و ما اجازه نخواهیم داد به اسم خدمات، قاچاق صورت گیرد زیرا اینها پول بیت‌المال است.

او افزود: اگر این شرکت‌ها از رویه سابق خود فاصله بگیرند حمایت ما را دارند اما اگر این کار را نکنند، مورد برخورد قرار خواهند گرفت.وزیر ارتباطات خاطر نشان کرد: خود این افراد می‌دانند که منظورم چه هست و چند میلیون دقیقه قاچاق ترافیک داشته‌اند اما بدانند که جلوی این کار را می‌گیرم.

بخش خصوصی در برنامه ششم صاحب نظر می‌شود

محمود واعظی وزیر ارتباطات در این جلسه کاری در ارتباط با دغدغه یکی از فعالان برای حضور بخش خصوصی در کمیسیون ICT دولت در راستای تدوین چارچوب‌های برنامه ششم توسعه اظهار کرد: ریاست این کمیسیون بر عهده وزارت ارتباطات و شخص آقای قنبری است و قطعا از وی می‌خواهم که از این ظرفیت استفاده کند.

وی همچنین اصلاحاتی در توافقنامه میان اتاق بازگرانی با این وزارتخانه را که سال ۹۰ نگاشته شده بود، ضروری دانست و گفت: بازنگری‌ها باید با توجه به تحولات سیاسی دولت و بخش فناوری اطلاعات صورت گیرد. مهندس هاشمی را مسئول این کار می‌گذاریم و خواستار این هستیم که حداکثر ظرف یک ماه این کار به سرانجام برسد و کمیته مشترکی متشکل از سه نماینده از اتاق و سه نماینده از وزارتخانه برای آن به وجود آید.

پارازیت ها به رئیس جمهور رسید

او درباره بحث پارازیت ها که توسط شافعی رئیس اتاق بازرگانی مطرح شد نیز عنوان کرد: آنچه در ارتباط با پارازیت های مخابراتی باشد به رگولاتوری و به عبارتی ما مربوط می‌شود که نهایت تلاش خود را برای کاهش آسیب‌های این بخش انجام می‌دهیم اما اگر پارازیت های غیر مخابراتی مدنظر باشد، کمیته مشترکی از وزرای بهداشت، ارتباطات و فناوری اطلاعات، دفاع و سازمان انرژی اتمی شکل گرفته که به بررسی این موضوع می‌پردازند.

واعظی افزود: اکنون نتیجه فعالیت‌های این کمیته مشترک، ارائه گزارشی به رئیس جمهور شده که ایشان هم در حال بررسی برای تصمیم‌گیری نهایی در این خصوص هستند.

پای بخش خصوصی باید به وزارت ارتباطات باز شود

وزیر ارتباطات با تأکید بر اینکه به هیچ عنوان دنبال تصدی گری نیستیم، تصریح کرد: از روز اول که به وزارت ارتباطات آمدم این موضوع را عنوان کردم و انتخاب همکارانم را هم براساس این معیار انجام دادم.

وی افزود: پیش از دولت یازدهم، حمایت از پژوهش و دستاوردهای داخلی نداشتیم اما در این دوره مهندس هاشمی را مسئول این بخش کرده‌ایم و تنها از ایشان خواسته‌ام که پای بخش خصوصی را در وزارت ارتباطات باز کند زیرا تا زمانیکه بخش خصوصی فعال نشود، پیشرفتی نخواهیم داشت.

او گفت: اقتصاد دولتی امتحان خود را در بلوک شرق پس داده و همچنان نتوانسته به مرحله شکوفایی برسد؛ بنابراین نباید همان راه را برویم و باید زمینه تعامل با بخش خصوصی را بیش از پیش به وجود آوریم.

وزیر فناوری اطلاعات با تأکید بر اینکه قدرت وزارتخانه به سیاستگذاری، هدایت و بسترسازی برای حمایت بخش خصوصی برمی‌گردد، اذعان کرد: سرمایه‌گذاری‌های ما باید به اندازه‌ای باشد که دو تا سه برابر آن را بخش خصوصی بیاورد.

امسال ۲ هزار میلیارد تومان در فاوا سرمایه‌گذاری می‌کنیم*

واعظی با تأکید بر اینکه در چند سال گذشته عنایتی به فاوا نشده بود، گفت: با حمایت روحانی لایحه ای را به دولت بردیم و توانستیم موافقت نمایندگان را بگیریم تا از این پس کلیه درآمدهای این حوزه در خود آن سرمایه‌گذاری شود و بر این اساس امسال ۲ هزار میلیارد تومان در این حوزه سرمایه‌گذاری می‌کنیم که انتظار داریم سرمایه گذاری بخش خصوصی نیز دو تا سه برابر این رقم باشد.

محمود واعظی در پاسخی صریح به یکی از اعضای اتاق بازرگانی که عنوان کرده بود وزارت ارتباطات با برنامه‌ریزی که انجام داده به بیش از یک سوم اهدافش نخواهد رسید، گفت: همین جا اعلام می‌کنم که تا پایان سال به تمام چیزهایی که برنامه‌ریزی کرده‌ایم، می‌رسیم.

وجوه اداره شده تخصیص نیافته است

وی در ارتباط با بحث ۹۰ میلیارد تومان وجوه اداره شده که دولت در اختیار این وزارتخانه قرار داده است نیز گفت: در راستای توسعه زیرساخت‌ها این موضوع اتفاق افتاد اما اولویت دولت در ابتدای کار روستاها و پروژه‌هایی بود که بیش از ۶۰ درصد آنها انجام شده بود و بر این اساس اولین تخصیص بودجه ما نیز ماه گذشته صورت گرفت.

او با طنز گفت: دوستی که در ارتباط با این موضوع گلایه کردند که ۹۰ میلیارد تومان در حساب وزارت ارتباطات موجود است، بی‌زحمت آدرس بانک را بدهند تا برویم برداشت کنیم. اما با این حال روز گذشته جلسه‌ای برای برداشت از وجوه اداره شده داشتیم.

وزیر ارتباطات همچنین در ارتباط با انزوای بخش خصوصی صنعت IT و بی‌رونق بودن فعالیت‌های آنها نیز عنوان کرد: ورود بی رویه کالاهای چینی طی سال‌های گذشته موجب بروز چنین موضوعی شد در حالیکه زمان ریاستم بر مخابرات، بحث حمایت از پژوهش‌ها را داشتیم و این سیاست بعد از من هم تعقیب شد و در نهایت شرکت‌هایی با ۸۰۰ تا هزار نفر پرسنل شکل گرفتند اما اکنون با ۳۰ نفر اداره می‌شوند.

بخش خصوصی‌ها به خودشان رحم نمی‌کنند

وی با کالبد شکافی از مشکلات موجود در بدنه بخش خصوصی گفت: مشکل بخش خصوصی این است که خودشان به هم رحم نمی‌کنند در حالیکه طی سفرهای خارجی که داشتم این وضعیت در کشورهای دیگر دیده نمی‌شود. اینجا اگر ما هم بخواهیم برون‌سپاری داشته باشیم بخش خصوصی پای کار نمی‌رسد زیرا داخل خودشان جنگ و دعوا می‌شود و یکدیگر را قبول ندارند.

واعظی ادامه داد: مخابرات و اپراتورها قاعدتا بخش خصوصی هستند و تمام نیازهایشان را از بیرون وارد می‌کردند تا اینکه سال گذشته و طی فشارهایی که به آنها آوردیم، خواستار خرید از تولید کنندگان داخلی شدیم.

او خاطر نشان کرد: قرار بود سه هزار کیلومتر کابل فیبرنوری توسط مخابرات خریداری شود که نهایتا با دو عضو هیات مدیره‌ای که مربوط به سهام عدالت و دولت می‌شدند، جلوی این کار را گرفتیم.

معاونانم را مأموران بخشی از لایحه خروج از رکود کردم

وی همچنین اشاره‌ای هم به لایحه خروج از رکود دولت داشت و گفت: در این راستا از معاونانم آقایان عمیدیان و هاشمی خواستم تا علی‌رغم اینکه وزارت صنعت مسئول جلوگیری از واردات بی‌رویه است، در این موضوع ورود کنند زیرا داشتن یک برند معتبر در داخل و خارج از کشور از ایده‌آل‌های تمام ماست.

بخش خصوصی با التماس ما به باکو رفت

وزیر ارتباطات با اشاره به برگزاری نمایشگاهی در کشور آذربایجان، باز هم به گلایه از بخش خصوصی پرداخت و گفت: آنها حاضر شدند غرفه ها را مجانی در اختیار ما بگذارند اما هیچ کس حاضر به شرکت نشد و نهایتا با التماس ما ۵ شرکت راهی نمایشگاه باکو شدند.

وی با بیان اینکه از بزرگ شدن بخش خصوصی به هیچ عنوان نمی‌ترسیم، یادآور شد: به هیچ عنوان نمی‌ترسیم که در برابر این بزرگ شدن، دولت در اقلیت قرار گیرد زیرا وقتی اقتصاد کشور بزرگ شود به دنبالش نفوذ دولت هم بیشتر می‌شود.

او افزود: نمی‌دانم صادرات نرم‌افزار ۹۰ یا ۴۰۰ میلیون دلار است اما باید سیاست‌های حمایتی بیشتری در این راستا داشته باشیم.

مدیر جدید مخابرات متفاوت از قبلی است

وی در ارتباط با موضوعی که تحت عنوان مشکلات بخش خصوصی با مخابرات مطرح شده بود نیز گفت: در این باره با این شرکت بسیار صحبت کردیم و در ضمن باید دانست که مدیر جدید مخابرات بسیار با مدیر قبلی متفاوت است و امیدواریم با همکاری بیشتر مخابرات، در آینده نقش بخش خصوصی بیشتر از گذشته دیده شود.

اپلیکیشن ایرانی بیسفون ۱۹ درصد کاربران خارجی دارد

واعظی اشاره‌ای به نهضت تولید محتوا در کشور داشت و گفت: یکی از نمونه فعالیت های این نهضت، باز گذاشتن دست بخش خصوصی برای دریافت مجوز IP مدیاست و براساس مصوبه کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات هر شرکتی این توانمندی را در خود ببیند می‌تواند، اعلام حضور کند.

وی اشاره‌ای به یکی از اپلیکیشن‌های داخلی با نام “بیسفون” داشت و گفت: اکنون این نرم‌افزار ارتباطی ۲۰۰ هزار کاربر دارد که ۱۹ درصد آن از کشورهای بحرین، لبنان، عراق و برخی دیگر کشورها هستند.

برخی نمایندگان بخش خصوصی اتاق را قبول ندارند

واعظی در پاسخ به این سوال که چرا علی‌رغم وعده‌هایی که برای حضور نماینده‌ای از بخش خصوصی در کمیسیون تنظیم مقررات ارتباطات داشتید، این کار را انجام ندادید؟ گفت: علاقمند به انجام این کار بودم اما بعد که بررسی کردیم دیدیم اگر این کار را انجام دهیم دعوا ایجاد می‌شود زیرا بخش خصوصی نمی‌توانند بر سر یک نفر به اجماع نظر برسند.

وی همچنین درباره اینکه چرا از اتاق بازرگانی به عنوان نمایندگان بخش خصوصی انتخاب نکردید نیز گفت: جالب اینجاست که بخش خصوصی بیرون نیز نمایندگان اتاق بازرگانی را قبول ندارد. اصناف و سندیکاها خود را متولیان مطرح می‌کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=7545