بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان بین ۱۵ کشور

0
۱۵۵ بازدید

۱۵ کشور آسیا اقیانوسیه از جمله چین و ژاپن، آماده می‌شوند تا در هفته جاری بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان را امضا کنند.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از مهر، ۱۵ کشور آسیا اقیانوسیه از جمله چین و ژاپن، آماده می‌شوند این هفته بزرگترین توافق تجارت آزاد جهان را امضا کنند. این توافق تعرفه‌ها را کاهش داده و زنجیره‌های تأمین را با قوانین مشترک مبدا کالا و تنظیم آئین‌نامه‌های تجارت الکترونیک، تقویت می‌کند.

شراکت اقتصادی جامع منطقه‌ای (آرسی‌ای‌پی) قرار است در اجلاس این هفته اتحادیه کشورهای آسیای جنوب شرقی (آسه آن) به میزبانی مجازی ویتنام، اعلام شود. این توافق ۱۰ کشور عضو بلوک آسئان (برونئی، کمبوجیه، اندئونزی، لائوس، مالزی، میانمار، فیلیپین، سنگاپور، تایلند و ویتنام) و شرکای تجاری آنها، استرالیا، چین، ژاپن، نیوزلند و کره‌جنوبی، را در بر خواهد گرفت.

بنابراین این توافق تجاری یک سوم تولید ناخالص جهان و یک سوم جمعیت جهان را در بر خواهد داشت. این اولین توافق تجاری‌ای خواهد بود که چین، ژاپن، کره‌جنوبی، اولین، دومین، و چهارمین اقتصاد بزرگ آسیا را کنار هم خواهد داشت.

هند که قبلاً عضو این توافق بود اعلام کرده است در مذاکرات برای توافق جدید شرکت نخواهد کرد چرا که این نگرانی وجود دارد که با این توافق کسری تجاری هند با چین افزایش پیدا کند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=119688