بر خلاف قوانین عمل نکنیم

0
۷۲۰ بازدید

مجموعه تاریخی امیر چخماق بالغ بر چند دهه است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است لذا هرگونه اقدام در آن منوط به رعایت ضوابط حفظ آثار تاریخی و فرهنگی کشور است.

سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، درباره رخدادهای اخیر میدان تاریخی امیر چخماق یزد بیانیه‌ای منتشر کرد. به نقل از مرکز روابط عمومی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری متن بیانیه این سازمان به شرح ذیل می‌باشد:
پیکر مطهر و معظم شهیدان هر جا آرام گیرد یاد مبارک و آرامبخش و بهجت انگیز خود را در فضا می‌پراکند و صفا و معنویت می‌آفریند. “مقام معظم رهبری”
فرهنگ شهادت بالا‌ترین فرهنگ‌ها است و سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، حفاظت از این میراث معنوی برجسته را جزو وظایف ذاتی و بنیادین خود می‌داند.
موضوع حفاظت از میراث فرهنگی، از اساس با موضوع حفاظت از ارزش‌های مذهبی و ملی کاملا مشترک و منطبق می‌باشد. به این دلیل می‌بایست تمام توان نسل حاضر، معطوف معرفی فهم ارزش‌های برجسته و ممتاز ایرانی اسلامی شود.
در ادامه این نامه آمده است: مجموعه تاریخی امیر چخماق بالغ بر چند دهه است که در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده و لذا هرگونه اقدام در آن منوط به رعایت ضوابط حفظ آثار تاریخی و فرهنگی کشور است.
از طرفی این بنا به دلیل نشست زمین و مشکلات فنی دچار آسیب شده است و نیاز به اقدامات استحکام بخشی دارد. به نظر این سازمان موضوع انتخاب مکان و طراحی یادمان شهدا باید با استفاده از ظرفیتهای معماری ملی و جهانی انجام شود تا خود نیز میراث معماری آینده کشور محسوب شود. چنانچه در بسیاری از کشورهای جهان فاخر‌ترین طرح و معماری را برای چنین اماکنی انتخاب می‌کنند.
در پایان این بیانیه امده است: امیدواریم مسئولین همه بخش‌های مختلف، نهاد‌ها و سازمان‌ها و دستگاه‌های اجرایی در کلیه امور خود را مقید به رعایت قوانین و مقررات مربوطه دانسته و از ایجاد تنش جلوگیری کنند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=8184