برگزاری اولین نمایشگاه کامپیوتکس در ایران

0
۱,۰۴۳ بازدید

طی روزهای ۱۹ تا ۲۲ مردادماه اولین نمایشگاه کامپیوتکس در ضلع جنوبی مصلای تهران برگزار خواهد شد.

طی روزهای ۱۹ تا ۲۲ مردادماه اولین نمایشگاه کامپیوتکس در ضلع جنوبی مصلای تهران برگزار خواهد شد.

به گزارش ایسنا، رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در قالب نشستی خبری به ارائه‌ توضیحاتی درباره نمایشگاه مذکور پرداخت.

سیدمهدی میرمهدی با بیان این خبر اظهار امیدواری کرد که در صورت استقبال از این نمایشگاه در سال‌های آتی برگزاری آن در نمایشگاه بین‌المللی تهران دنبال شود.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران با تاکید بر این‌که در این نمایشگاه کلیه فعالان دارای مجوز در حوزه‌های نرم‌افزار، سخت‌افزار و شبکه می‌تواند به ارائه محصولات خود بپردازند، گفت: البته این نکته برای ما از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است که تمام محصولاتی که به نمایشگاه راه می‌یابند از مبادی رسمی و قانونی وارد شده باشند. البته خوشبختانه در صنف ما قاچاق بسیار کم است، اما در هر صورت دوست نداریم در نمایشگاه با این پدیده شوم مواجه شویم.

میرمهدی در پاسخ به این سوال که چند درصد از محصولاتی که در قالب این نمایشگاه ارائه می‌شوند ساخت داخل خواهد بود، توضیح داد: در این صنف کالای تولید داخل بسیار کم است و حدود ۹۵ درصد اقلام وارداتی بوده و شاید پنج درصد تجهیزات مانند موس و کیبورد نمونه‌های داخلی داشته باشند که قطعا این شرکت‌ها نیز در نمایشگاه مذکور حضور خواهند داشت.

وی همچنین یادآورشد: ثبت نام برای شرکت در نمایشگاه کامپیوتکس از هفته گذشته شروع شده و افرادی که دارای جواز فعالیت در این صنف بوده و یا دریافت جواز آنها در دست اقدام است می‌توانند برای شرکت در این نمایشگاه اعلام آمادگی کنند، اما به غیر از این افراد مابقی واحدهایی که دارای مجوز نیستند به هیچ عنوان امکان حضور در این نمایشگاه را نداشته و حتی اگر قسمتی از فضای نمایشگاه هم خالی بماند به چنین واحدهایی اجازه ورود داده نخواهدشد.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود با اشاره به برگزاری نمایشگاه الکامپ در این حوزه، متذکر شد: در برگزاری این نمایشگاه برگزارکنندگان اصلی بیشتر مباحث اقتصادی و سود مالی آن را مدنظر دارند، به همین دلیل طی سال‌های گذشته همواره بر سر مباحث ارزی نمایشگاه دشواری‌هایی وجود داشته است.

میرمهدی ادامه داد: البته اکنون قرار نیست کامپیوتکس بخواهد پابه‌پای الکامپ پیش رفته و آن را کنار بزند، به هرحال این یک نمایشگاه صنفی است که تمام اختیارات آن در دست صنف قرار دارد و به هیچ عنوان به دنبال تضعیف الکامپ نیستیم.

وی در ادامه با بیان این‌که در این نمایشگاه سعی می‌شود حتما اجناس زیرقیمت بازار و با تخفیفی۲۰ درصدی واگذار شوند، اظهارکرد: طبیعی است شرکت‌ها و واحدهای کوچک قدرت ارائه‌ چنین تخفیف‌هایی نخواهند داشت و این تخفیف‌ها از سوی شرکت‌های بزرگ واردکننده اعمال می شود.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران با بیان این‌که در حال حاضر رکود گریبان صنف را گرفته، ادامه داد: متاسفانه بخش قابل توجهی از محصولات IT اکنون در انبارها دپو شده است و ما امیدواریم با این نمایشگاه بتوان در این حوزه رونق‌بخشی کرد تا واردکنندگان بتوانند کالاهای به روز را وارد کنند.

میرمهدی همچنین به ارائه توضیحاتی در خصوص تعرفه‌های گمرکی این صنف پرداخته و عنوان کرد: زمانی تعرفه واردات لپ‌تاپ پنج درصد بود، اما به تدریج این رقم به ۱۰ و ۱۵ درصد رسید که این موضوع موجب شد بسیاری از فعالان صنوف دیگر وارد این عرصه شده و اقدام به واردات کالاهای قاچاق کنند. ما برای حل این مشکل مکاتباتی با گمرک، ریاست جمهوری و وزارت صنعت، معدن و تجارت داشته‌ایم و به دنبال آن هستیم که این تعرفه‌ها به حالت قبل بازگردند.

وی ادامه داد: البته طبیعی است دولت به دنبال منافع خود باشد. ما نیز به دنبال منافع دولت هستیم، اما اگر تعرفه‌های گمرکی به حالت فعلی بالا بماند با ورود کالای قاچاق حجم واردات رسمی کاهش یافته و بدین ترتیب دولت نیز عایدی خاصی نخواهد داشت.

رییس اتحادیه فناوران رایانه تهران در پایان صحبت‌های خود نیز از طرح ادغام اصناف مشابه دیگر حمایت کرده و متذکر شد: چهار اتحادیه صوت و تصویر، مخابرات، الکترونیک و اتحادیه فناوران رایانه از جمله صنوفی هستند که با یکدیگر تداخل داشته و اکنون به دنبال تشکیل اتحادیه‌ای مستقل هستند.

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=36414