برنامه های جامع ایران برای شبکه های آبی افغانستان

0
۸۶۹ بازدید

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، با اشاره به پیشینه فعالیت‌های این مرکز از زمان تاسیس آن در فوریه ۲۰۰۲ تاکنون اظهار داشت: تقریبا” ۲۰ سال پیش از این، در دهه ۱۹۸۰ ، قطعنامه‌ای در کنفرانس عمومی یونسکو در بلگراد تصویب شده که اجازه می‌دهد کشورهای عضو و تحت حمایت یونسکو، مرکزی را تاسیس کنند که در حاکمیت کشورهای مختلف باشد؛ یونسکو نه کمک‌های مالی که سایر کمک های خود را داشته باشد و به منزله چتر حمایتی بر سر کشورهاست.

گروه امورزیربنایی-وزیر نیرو با اشاره به اینکه پروژه خوبی برای تامین آب شرب در استان نیمروز و بازسازی شبکه‌های آبی افغانستان انجام داده‌ایم، گفت: ضمن تاسیس مرکز تحقیقات آب در کابل، برنامه جامعی برای حوضه آبریز کابل نیز تدوین کرده‌ایم.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو (پاون)، رضا اردکانیان در دهمین اجلاس شورای حکام مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری، با اشاره به پیشینه فعالیت‌های این مرکز از زمان تاسیس آن در فوریه ۲۰۰۲ تاکنون اظهار داشت: تقریبا” ۲۰ سال پیش از این، در دهه ۱۹۸۰ ، قطعنامه‌ای در کنفرانس عمومی یونسکو در بلگراد تصویب شده که اجازه می‌دهد کشورهای عضو و تحت حمایت یونسکو، مرکزی را تاسیس کنند که در حاکمیت کشورهای مختلف باشد؛ یونسکو نه کمک‌های مالی که سایر کمک های خود را داشته باشد و به منزله چتر حمایتی بر سر کشورهاست.

وی افزود: هیچ مرکزی از این دست تاسیس نشده و همکاری نزدیکی راجع به این موضوع با همکاری سفارت ایران و وزارت خارجه و یونسکو صورت گرفت و البته با حمایت بسیاری از کشورهای منطقه توانستیم در مدت ۱۸ ماه، نخستین مرکز منطقه ای موسوم به مقوله دو را تاسیس کنیم.

اردکانیان گفت: مرکز نخست به صورت حقوقی بخشی از یونسکو بود و اکنون چنین مرکزی نداریم و قبلا” در هلند سال ها فعالیت داشت اما وضعیت حقوقی آن تغییر کرد و به مقوله دو تغییر نام داد و این مرکز ارتباطی با یونسکو نداشته و فعالیتی ندارد.

وی ادامه داد: مرکز ما نخستین مرکز در این زمینه بود و در تهران تاسیس شد و بسیاری از کشورهای همسایه و نهادهایی که تعلق جهانی در این حوزه دارند مانند بنگلادش، عمان، مصر و سایر کشورها و کشورهای حامی مالی مانند هلند و آلمان و خیلی از سازمان های بین المللی به ما پیوستند و به تدریج دیگر کشورهای جهان این کار را تکرار کردند.

به گفته وزیر نیرو، تقریبا، ۳۰ مرکز همانند این در سطح بین المللی داریم و کارهای زیادی از آن زمان انجام شده است.

اردکانیان با اشاره به تاسیس مرکز در فوریه ۲۰۰۲، افزود: بر اساس توافق یونسکو و اعضای شورای حکام ، تمام کارها را شورا انجام می دهد و توافق اولیه در سال ۲۰۰۲ برای دوره نخست کارها تا ۲۰۰۷ امضا و مصوب شد و بعد از آن بر اساس توافق نامه، گروهی برای ارزیابی فعالیت های مرکز تشکیل شد که عملکرد آن را به کنفراس عمومی یونسکو ارائه کنند تا ببینند در حوزه های ظرفیت سازی و دیگر حوزه ها موفق بوده یا نه و بعدا مشخص شود که برای فاز دوم این مرکز ادامه عملکرد داشته باشد یا نه.

وی ادامه داد: با حضور دبیرکل یونسکو برای دوره بعدی هم این کار تصویب شد و در سال ۲۰۱۸ ، توافق سوم برای دوره بعدی از ۲۰۱۹ تا ۲۰۲۴ با حضور دبیرکل یونسکو و ایران این قرارداد امضا شد.

اردکانیان با اشاره به برگزاری ۱۰ نشست شورای حکام در طول ۱۸ سال گذشته گفت: بر اساس توافق عمومی ، مکان نخست برای این اجلاس، تهران است و سالی یک بار دستکم برگزار می شود و بسته به علاقه و منافع کشورهای عضو می‌توان مکان آن را تغییر داد.

وی افزود: در سال ۲۰۰۲ ، نخستین جلسه در مسقط عمان بین من و نماینده یونسکو و سلطنت عمان در آن زمان برگزار و مسیر تعیین و به دنبال آن در تهران برگزار شد و در ۲۰۰۸ مسقط میزبانی آن را بر عهده داشت و بعد از آن در دوره ای در دوشنبه پایتخت تاجیکستان برگزار شد.

وی به عضویت جدید آذربایجان و ترکیه و سازمان های مختلف در فاز سوم فعالیت مرکز اشاره کرد و گفت: امروز در دوره سوم فعالیت ها، اعضای شورای حکام شامل آذربایجان، بنگلادش، مصر، ایران، عراق، قرقیزستان، عمان، سریلانکا، سوریه، تاجیکستان و ترکیه و سایر کشورها و همچنین خیلی از سازمان های بین المللی عصو حضور دارند که علاقه نشان دادند که عضو یا عضو ناظر باشند.

اردکانیان گفت: با نگاهی به سند پیش  رو، توافق نامه ای به همراه ماده ۷٫۲ وجود دارد که در مورد عملکردهای شورای حکام است.

وی افزود: ۶ مسوولیت به عنوان عملکردهای شوار شامل تصویب برنامه های میان مدت و دراز مدت و تصویب برنامه کاری سالانه شامل جدول کار و گزارش‌های سالانه و تصویب قوانین و مقرررات و تصمیم گیری در مورد سازمان های بین المللی و بررسی گزارش های مستقل حسابرسی دوره ای صورت حساب های مالی است.

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به فعالیت‌های که تاکنون از سوی این مرکز انجام شده و تا پنج سال آینده انجام خواهد شد، اظهار کرد: ما سه حوزه اصلی برای فعالیت داریم که شامل آموزش و ظرفیت‌سازی، انتقال فناوری و شبکه‌سازی، پروژه‌های پژوهشی مشترک و… است.

*بازسازی شبکه‌های آبی افغانستان

اردکانیان افزود: ما پروژه خوبی برای تامین آب شرب در استان نیمروز افغانستان و بازسازی شبکه‌های آبی افغانستان انجام داده‌ایم و ضمن تاسیس مرکز تحقیقات آب در کابل، برنامه جامعی برای حوضه آبریز کابل نیز تدوین کرده‌ایم.

وی با اشاره به سایر برنامه‌های ظرفیت‌سازی و آموزش شورای حکام در سال‌های گذشته، تصریح کرد: از زمان تاسیس مرکز در سال ۲۰۰۲ بیش از ۳۰ هزار نفر از کشورهای مختلف در رویدادهای مرکز آموزش دید‌ه‌اند.

وزیر نیرو ادامه داد: در این زمینه کارگاه‌های مربوط به ترویج مشارکت زنان در مدیریت آب در ۲۰۰۴، کارگاه الگوهای جدید در آب‌های زیرزمینی در سال ۲۰۰۶، کارگاه آب و رسانه‌ها در ۲۰۰۷ برگزار شده است.

اردکانیان با اشاره به اینکه کارگاه‌های مربوط به آموزش مربیان در زمینه آب و رسانه‌ منشا تاسیس برنامه جدیدی در سطح جهان شد، عنوان کرد: زمانی که فعالیتم را به عنوان مدیر موسس دهه آب شروع کردم، برنامه‌ای جهانی را در آژانس‌های بین‌الملل برای آموزش رسانه‌های مبتنی بر آب و محیط زیست آماده کردیم که هر دو سال یک‌بار در آلمان با مشارکت بیش از ۲۰۰۰ خبرنگار برگزار می‌شود و نقش مهمی در اطلاع‌رسانی به عامه مردم در این حوزه دارند.

وی تاکید کرد: از کشورها و پژوهشگاه‌های مختلف از چهار گوشه منطقه دعوت می‌کنیم که به ما مخصوصا در حوزه مدیریت آب شهری، فاضلاب و نظایر آن کمک کنند.

**شبکه‌سازی برای حل چالش جهانی آب ضروری است

رییس مرکز منطقه‌ای یونسکو در تهران نیز در این نشست موضوع آب را یک چالش جهانی دانست و گفت: باید با همکاری و شبکه‌سازی آن را حل کرد.

وتان وتسکوفسکی افزود: باید بتوان با کمک یکدیگر و با حضور همه کشورها معضل جهانی آب را به سرانجام رساند.

وی ادامه داد: حضور بیش از ۲۰ هیات بلندپایه، ۱۰ سازمان بین‌المللی و چندین سازمان حمایت‌کننده مالی در این جلسه شورای حکام نشان می‌دهد که موضوع آب یک چالش جهانی است.

رییس مرکز منطقه‌ای یونسکو در تهران تصریح کرد: بسیاری از کشورها بر این تاکید دارند که به شبکه‌سازی و همکاری برای حل مشکلات آب نیاز است، این شبکه‌سازی فقط هماهنگی نیست، بلکه باید توجه داشت که کمبود آب می‌تواند مسئله ایجاد کرده و مناقشه به وجود بیاورد.

به گفته وی، باید توجه داشت که موضوع فقط کمیت آب نیست، بلکه کیفیت آب هم مهم است و دسترسی به آب شیرین و سالم یکی از مسوولیت‌هایی است که باید با همکاری و برگزاری نشست‌هایی چون شورای حکام مرکز آن را حل کرد.

**۴ پیشنهاد به شورای حکام آب

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور نیز در حاشیه این نشست از ارائه چهار پیشنهاد از سوی این شرکت به اعضای شورای حکام آب مرکز منطقه‌ای مدیریت آب شهری خبر داد و گفت: ایران بیشترین تعداد آزمایشگاه‌های معتبر در بخش آب و فاضلاب را دارد.

حمیدرضا جانباز به ارائه چهار پیشنهاد شرکت آب و فاضلاب کشور به اعضای حاضر در این شورا اشاره کرد و گفت: در زمینه ارتقای کیفیت آب شرب کشورهای منطقه پیشنهاد گردید تا ایجاد شبکه آموزشی و ظرفیت‌سازی نیروهای متخصص بخش کیفی آب را داشته باشیم.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور تاکید کرد: ایران بیشترین تعداد آزمایشگاه‌های معتبر در بخش آب و فضلاب را دارد که تعداد زیادی از این‌ها در سطح کشور مرجع هستند.

وی به دستاوردهای بسیار مناسب ایران در زمینه آب و فاضلاب اشاره کرد و گفت: در بخش آب بیش از ۹۷ درصد تجهیزات، امکانات و خدمات فنی و اجرایی در داخل کشور انجام می‌شود و در بخش فاضلاب نیز بیش از ۷۸ درصد خدمات توسط متخصصان داخلی ساخته می‌شود.

جانباز اضافه کرد: دومین پیشنهاد ما، روش‌های نوین تصفیه فاضلاب و موضوع بازچرخانی و استفاده از پساب در جهت تامین آب بخش صنعت و تغذیه آبخوان با نگاه زیست محیطی بود که مورد توجه اعضای نشست نیز قرار گرفت. همچنین ایجاد مراکز تبادل اطلاعات و توسعه استارتاپ‌ها و شرکت‌های دانش بنیان و ایجاد یک مرکز هاب تبادل در منطقه نیز عصر امروز مورد بررسی اعضای شورا قرار خواهد گرفت.

جانباز در عین حال از پیشنهاد ارتقای مهارت‌های فنی و حرفه ای در بین عوامل اجرایی و فنی در منطقه خبر داد و گفت: برای اولین بار مسابقات مهارت‌آموزی در بین همکاران فنی در استان‌ها و سطح کشور در دی‌ماه برگزار می‌شود و به دنبال آن هستیم که عوامل اجرایی و فنی ما در کشور باید گواهینامه صلاحیت حرفه‌ای داشته باشند تا این امر منجر به ارتقای سطح خدمات‌رسانی به مشترکان ما در سراسر کشور شود.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب کشور همچنین درباره اجرای پروژه‌های ایران در خارج از کشور گفت: جلسات خوبی با عراق و سوریه داشنیم و در حال حاضر نیز تعداد زیادی از مهندسان مشاور و پیمانکاران ما در اجرای پروژه‌های این کشورها فعال هستند. توسعه خدمات فنی و مهندسی و صدور این خدمات همواره در دستور کار وزارت نیرو بوده است.

وی خاطرنشان کرد: نمایشگاهی که در حاشیه اجلاس توسط بخش خصوصی ایران برگزار شده فرصت خوبی است که بتوانیم به صورت مستقیم و بی‌واسطه بخش خصوصی ایران را با اعضای شورای حکام مرتبط کرده و زمینه همکاری بیشتری در کشورها منطقه به وجود بیاید.

 

 

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=103582