برنامه بلندپروازانه صنعت هوایی کشور رونمایی شد

0
۴۱۳ بازدید

۱۰۰فروند هواپیما بازنشسته و ۳۰۰ هواپیما جایگزین می شود

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به جزئیات ورود هواپیماهای جدید به کشور، گفت: هر یک از شرکت‌های هواپیمایی هما و آسمان به ۱۰۰فروند هواپیمای جدید نیاز دارند.

محمد خداکرمی درخصوص ورود هواپیماهای جدید به ناوگان و خروج هواپیماهای فرسوده، گفت: هواپیماهایی که وارد می‌شوند، باید جایگزین هواپیماهای قدیمی شوند تا سن ناوگان پایین آمده و هواپیماهایی قدیمی را از رده خارج کنیم.

وی با بیان اینکه بخشی از هواپیماها هم برای تامین تقاضاهای جدید وارد می شود، افزود: بررسی سازمان هواپیمایی نشان داده که در ۱۰سال آینده به ۴۰۰فروند هواپیما نیاز داریم که با ورود این هواپیماها، حدود ۱۰۰فروند هم از صنعت کنار گذاشته می‌شود و در مجموع ۳۰۰فروند هواپیمای جوان در صنعت حمل و نقل هوایی فعال خواهد بود.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری ادامه داد: در حال حاضر۲۵۷فروند هواپیما در کشور داریم که از این تعداد، ۱۵۰فروند فعال و ۹۶فروند زمین گیر هستند که برخی از این ۹۶فروند، منتظر قطعه یا ارسال موتور برای تعمیر هستند، بنابراین پس از انجام تعمیرات به ناوگان بازمی‌گردند.

خداکرمی در خصوص اینکه چه تعداد هواپیما وارد کشور می‌شود، گفت: ورود هواپیما بستگی به بازار حمل و نقل در بازارهای داخلی و خارجی دارد، اما اگر در ۵سال آینده ۳۰۰فروند هواپیمای فعال داشته باشیم، این می‌تواند عرضه و تقاضا را متعادل کند.

قصه هواپیماهای روسی منتفی است

وی در خصوص احتمال ورود هواپیماهای روسی به کشور اظهار داشت: توپولف ۱۵۴باتوجه به اینکه در سال ۱۳۸۹پرواز آن ممنوع شده است، دیگر اجازه ورود به کشور ندارد، ضمن آنکه اقبال عمومی مسافران هواپیمایی ما بیشتر به سمت هواپیماهای خارجی دیگر است و پیش بینی می‌کنیم که ایرلاین‌ها هم به سمت خرید هواپیمای غربی بروند.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری در مورد آخرین وضعیت شرکت هواپیمایی هما، گفت: بخشی از توافقات، مربوط به تعمیر و نگهداری هواپیما است و تعداد ورود هواپیما از سوی ایران ایر به فعالیت هایی که در این مدت انجام شده، بستگی دارد.

خداکرمی با اشاره به اینکه هما و آسمان از نظر زیرساخت و نیروی انسانی، وضعیت خوبی دارند و تشنه ورود ناوگان هستند، افزود: باید منتظر هفته‌های آینده باشیم و ببینیم بخش‌های دولتی چقدر حمایت مالی دارند تا این نقدینگی فراهم شود و این دو شرکت هواپیمای مناسبی را وارد کنند.

وی با بیان اینکه هرکدام از این ایرلاین‌ها نیاز به ورود ۱۰۰فروند هواپیما دارند، ادامه داد: البته واردات این تعداد هواپیما بستگی به نقدینگی دارد، ضمن آنکه تاکنون بانک‌های عامل برای ارایه تسهیلات صندوق توسعه ملی، هواپیما را به عنوان وثیقه قبول نمی کردند که الان این مشکل حل شده است.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به اینکه دو سوم پروازها را سه شرکت ایران ایر، آسمان و ماهان انجام می‌دهند، گفت: بنابراین نیاز به حمایت مسئولان اقتصادی کشور داریم تا هرچه زودتر نقدینگی مورد نیاز صنعت تامین شود.

خرید سالانه ۹۰فروند بوئینگ و ایرباس در فاز اول نوسازی

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری گفت: در فاز اول باید سالانه حدود ۸۰تا ۹۰فروند هواپیما از نوع بوئینگ و ایرباس برای نوسازی ناوگان هوایی تأمین شود.

محمد خداکرمی با اشاره به این‌که در متن توافقنامه هسته‌ای که ترجمه غیررسمی آن را سایت وزارت امور خارجه منتشر کرده به‌صراحت ممنوعیت فروش، اجاره، انتقال، موتور و قطعات هواپیما برطرف شده است، اظهار کرد: بر این اساس سازمان هواپیمایی کشوری نوسازی ناوگان حمل‌ونقل هوایی مسافری را در دستور کار قرار داده است، در این راستا از هر دو نوع هواپیمای بوئینگ و ایرباس به‌طور مساوی استفاده خواهیم کرد.

وی با تأکید بر “منطقی است از هر دو نوع هواپیما برای نوسازی ناوگان هوایی استفاده کنیم” تصریح کرد: این هواپیماها امتحان خود را پس داده‌اند و با توجه به نیاز کشور، تعداد صندلی و گنجایش آنها بهتر است از هواپیماهای بوئینگ و ایرباس به‌طور همزمان برای این کار بهره‌ ببریم.

سرپرست سازمان هواپیمایی کشوری در پاسخ به این پرسش که منابع مالی این برنامه چگونه تأمین می‌شود، بیان کرد: با توجه به توافقنامه هسته‌ای از همه ظرفیت‌های موجود از جمله فاینانس خارجی استفاده خواهیم کرد.

خداکرمی ادامه داد: نباید همه نیاز حمل‌ونقل هوایی به هواپیما از طریق خرید نقدی صورت گیرد، بلکه با استفاده از کمک‌های دولتی، منابع صندوق توسعه ملی، فاینانس خارجی و… می‌‌توان هواپیماها را به‌صورت اجاره و اجاره به‌شرط تملیک نیز خریداری کرد.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=14526