برنامه افزایش ۱ میلیون بشکه در روز تولید نفت ایران از میادین نفتی بزرگ

0
۲۵۹ بازدید

وزارت نفت ایران با اشاره به ۶۷ میلیارد بشکه ذخایر نفتی در میادین نفتی غرب کارون اعلام کرد هر یک درصد بهبود ذخایر نفتی این منطقه ۶۷۰ میلیون بشکه به ذخایر نفت قابل استخراج ایران اضافه می‌کند که حتی با نفت بشکه ای ۵۰ دلار ۳۳ میلیارد دلار درآمد برای کشور خواهد داشت.

به گزارش جهان اقتصاد به نقل از تسنیم، تهران بدون توجه به تصمیمی که در مورد قرارداد اتمی برجام گرفته خواهد شد، به دنبال افزایش تولید نفت خود از تمام میادین نفتی غرب کارون است.

وزارت نفت ایران با اشاره به ۶۷ میلیارد بشکه ذخایر نفتی در میادین نفتی غرب کارون اعلام کرد هر یک درصد بهبود ذخایر نفتی این منطقه ۶۷۰ میلیون بشکه به ذخایر نفت قابل استخراج ایران اضافه می‌کند که حتی با نفت بشکه ای ۵۰ دلار ۳۳ میلیارد دلار درآمد برای کشور خواهد داشت. این توسعه تولید شامل میادین نفتی می‌شود که نسبت به میادین بزرگ آزادگان، یاران و یادآوران کمتر شناخته شده اند ولی روی هم رفته می‌توانند یک میلیون بشکه در روز در کوتاه مدت به تولید ایران اضافه کنند.

یکی از این میادین نفت میدان دارخوین در ۴۵ کیلومتری شمال خرمشهر و صد کیلومتری جنوب اهواز در استان خوزستان است. ذخایر نفتی این میدان حداقل ۵ میلیارد بشکه تخمین زده شده که ۱.۳ میلیارد بشکه آن قابل استخراج است. طبق گفته یکی از منابع نفتی که از نزدیک با وزارت نفت ایران کار می‌کند، با تکمیل برنامه های توسعه‌ای، تولید نفت از این میدان نفتی به ۲۲۰ هزار بشکه در روز خواهد رسید.

تکمیل فاز ۳ توسعه میدان نفتی دارخوین به حدود ۱.۵ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری نیاز دارد وچین و روسیه هر دو اعلام کرده‌اند هزینه های اکتشاف و توسعه در میادین نفتی غرب کارون را متقبل می شوند. قبل از وضع تحریم‌های آمریکا در ۲۰۱۸، قرارداد توسعه این میدان در میان ۳۰ میلیارد دلار قراردادهای انرژی استراتژیکی قرار داشت که بین ایران و روسیه در دیدار با ولادیمیر پوتین از تهران در نوامبر ۲۰۱۷ بسته شده بود. پس از عقد قرارداد ۲۵ ساله با چین در ۲۰۱۹، روسیه توافق کرد راه را برای چین جهت سرمایه گذاری در غرب کارون باز کند.

چین طبق قرارداد ۲۵ ساله با ایران که بر توسعه میادین نفت و گاز متمرکز است متعهد شد در فاز اول ۱۴۵ تا ۵۰۰ هزار بشکه در روز و در فاز دوم ۵۰۰ هزار تا یک میلیون بشکه در روز طی دو سال از ۲۰۱۹ به تولید میادین نفتی غرب کارون بیفزاید. البته همه‌گیری ویروس کرونا مانع اجرای این برنامه ها شد.

به نظر می رسد ایران طبق قرارداد ۲۵ ساله با چین یک خریدار تضمین شده برای تمام تولید نفت و گاز خود در میادین کوچک و بزرگ غرب کارون دارد.

یکی دیگر از این میادین نفتی میدان اروند است که در ۵۰ کیلومتری جنوب آبادان قرار دارد. تخمین زده می‌شود این میدان نفتی یک میلیارد بشکه ذخیره با نرخ استخراج ۱۵ درصد داشته باشد. اروند همچنین ۱۴ متر مکعب گاز و ۵۵ میلیون بشکه میعانات گازی دارد.شرکت های نفت روسی و چینی در حال مذاکره در مورد این میدان نفتی هستند.

(Visited 1 times, 1 visits today)

لینک کوتاه مطلب : https://jahaneghtesad.com/?p=152429